یوسف آباد (تهران، میدان سلماس، ضلع شرقی میدان، پلاک 21، واحد 1 کلینیک پوست و مو رازی)

تزریق نانوفت زیر چشم : ماندگاری، عوارض و هزینه + فیلم

در تمام بدن ما که ممکن است تیره، چین و چروک دار یا گود افتاده شود، اطراف چشم‌ها یکی از مشهودترین‌ها هستند، زیرا زمانی که شخصی با ما صحبت می‌کند، ابتدا به این ناحیه نگاه می‌کند. اگرچه ناحیه زیر چشم ممکن است تیره باشد، اما با تشکر از روش‌های زیبایی جدید می‌توانید آن را درمان کنید.

راه‌های زیادی برای بهبود تیرگی زیر چشم وجود دارد و یکی از موفق‌ترین آنها تزریق نانوفت است. نگاهی کامل به این روش و چگونگی انجام آن، مزایا و معایب و مقدار هزینه‌ای که می‌تواند داشته باشد می‌اندازیم.

تزریق نانوفت زیر چشم

تزریق نانوفت زیر چشم

این روش به عنوان تزریق میکروچربی، ALMI یا میکرویونیزه نیز شناخته می‌شود. این روش، تکنیک اصلاح شده و مخصوص تزریق چربی است که در آن مقدار کمی چربی برداشته شده و به نواحی دیگری از بدن تزریق می‌شود. کلمه نانو یا میکرو به ذرات بسیار ریز چربی اشاره دارند که به طور خاص امولسیون شده و برای نواحی که خطوط بسیار مشخص دارند، مانند خطوط ریز صورت، چین و چروک، شقیقه‌ها، گودی زیر چشم و تیرگی اطراف چشم استفاده می‌شود.

بهترین بخش آن این است که برای بازیابی حجم از دست رفته، در مطب انجام شده و بسیار بی‌خطر، آسان و مقرون به صرفه است و می‌توان آن را دقیقا با سوزن یا کانولا، به همان مقدار فیلر، تزریق کرد.

هرچند روش کلاسیک تزریق چربی اصولا روی بهبود حجم تمرکز دارد، اما تزریق نانوفت فرایندی پیچیده‌تر برای جوانسازی است. بنابراین، برای رفع مشکلات اطراف چشم‌ها مناسب است. اگر پف زیر چشم دارید می‌توانید آن را درمان کنید، می‌توانید حلقه‌های تیره اطراف چشم‌ها را برطرف کنید و برای رفع چین و چروک ریز اطراف چشم نیز مفید است.

مزایای تزریق نانوفت زیر چشم

مزایای زیادی برای تزریق چربی به زیر چشم وجود دارد که این روش را گزینه‌ای محبوب برای افرادی که می‌خواند حلقه‌های تیره اطراف چشمان خود را از بین ببرند، تبدیل کرده است:

 • اثر بسیار طولانی مدت
 • با مواد کاملا طبیعی
 • درمان یک روزه، آزردگی جزئی و ریکاوری کوتاه
 • کم تهاجمی با احتمال کم بروز عوارض
 • اسکار‌های کوچک در نواحی اهدا کننده (نواحی که چربی از آنجا برداشته می‌شود) و بدون اسکار در ناحیه دریافت کنند.
 • بهبود در نواحی که چربی برداشته می‌شود و ناحیه دریافت کننده آن

کاندیدای مناسب برای تزریق نانوفت

مزایای تزریق نانوفت زیر چشم

در مجموع، اکثر بیماران مناسب انجام روش تزریق نانوفت هستند و در حقیقت محدودیتی برای دریافت این درمان وجود ندارد. با این حال، اگر بیمار چربی بدنی بسیار کمی دارد (این امر اجباری است، زیرا چربی باید از بدن بیمار برداشته شود) و به بی اشتهایی مبتلا است، باردار یا سیگاری است، مناسب این درمان نمی‌باشد.

آمادگی‌های لازم برای تزریق نانوفت زیر چشم

آمادگی‌های لازم برای تزریق نانوفت زیر چشم

چند مورد مهم وجود دارد که جراح قبل از انجام فرایند تزریق چربی به شما توصیه می‌کند. این موارد به کاهش احتمال بروز عوارض، در آرامش بودن شما و اطمینان از اینکه نتایج کلی خوبی از درمان می‌گیرید، کمک می‌کند:

سیگار نکشید

حتی اگر نمی‌توانید سیگار کشیدن را کامل متوقف کنید، باید حداقل شش هفته قبل و بعد از هر درمانی، از جمله تزریق چربی، آن را متوقف کنید. زیرا ثابت شده که سیگار کشیدن فرایندهای مختلف بدن از جمله ترمیم را به خطر می‌اندازد. یعنی ممکن است زمان بسیار طولانی‌تری برای بهبودی نسبت به زمانی که سیگار نمی‌کشید نیاز باشد. سیگار کشیدن احتمال بروز عوارضی مانند عفونت و خونریزی را نیز افزایش می‌دهد.

به وزن ایده‌آل خود برسید

تزریق چربی راه‌حلی برای کاهش وزن نیست. هرچند ناحیه‌ای که چربی به آن تزریق می‌شود، ممکن است بزرگتر از چیزی باشد که انتظار دارید، اما برداشتن چربی و زاویه بندی مجدد این ناحیه به بهبود ظاهر شما کمک خواهد کرد. با این وجود، باید درک کنید که هر گونه تغییری در وزن شما می‌تواند باعث تغیر شکل شما شده و روی نتایج درمانی شما نیز تاثیر بگذارد.

به توصیه‌های پیش از درمان پزشک عمل کنید

قبل از تأیید و جواز دریافت تزریق چربی، ابتدا باید در یک جلسه مشاوره شرکت کنید تا پزشک بتواند سلامت عمومی شما و دلایل انجام این درمان را مورد بررسی قرار دهد. در این جلسه، پزشک ممکن است متوجه شود که شما دارویی را مصرف می‌کنید که استفاده از آن قبل از، در حین یا پس از تزریق چربی مناسب نیست. این ممکن است به این معنی باشد که به شما توصیه شود داروهای خاصی را قبل از جراحی قطع کنید و یا داروی جایگزینی را مصرف کنید. برای اطمینان از ایمنی درمان، حتماً باید دستورالعمل‌های قبل از جراحی را رعایت کنید، به ویژه در مورد مصرف داروها.

روند تزریق نانوفت زیر چشم

روند تزریق نانوفت زیر چشم

هدف اصلی این روش برداشتن چربی با استفاده از کانول، از ناحیه غنی از چربی، غنی کردن و تزریق آن به ناحیه تحت درمان است. در تزریق نانوفت، بافت چربی برداشته شده به صورت مکانیکی به سلول‌هایی مجزا می‌شوند. سپس فیلتر شده تا سلول‌های نانوفت غنی ایجاد کند.

بافت چربی حاوی مقدار زیادی سیتوکاین (نام ماده‌ای که فاکتور رشد را رها می‌کند) است. این ماده به حدی رقیق می‌شود تا از کانول‌های 0.7 میلی‌متری عبور کند و درست زیر پوستی که نیاز به درمان در مرحله آخر دارد، تزریق گردد.

فیلم تزریق نانوفت زیر چشم

نتایج تزریق نانوفت زیر چشم

نتایج تزریق نانوفت زیر چشم

برخلاف ژل‌ها که معمولا هر 12 تا 18 ماه باید دوباره تزریق شوند، تزریق چربی صورت می‌تواند برای سال‌ها، دهه‌ها یا حتی بیشتر ماندگار گردد. با این حال، بیمارانی که تزریق نانوفت را در نظر دارند، باید بدانند که فرایند طبیعی سال خوردگی متوقف نمی‌شود، بنابراین، ممکن است به مرور زمان متوجه تغییراتی در ظاهر خود شوند.

علاوه بر این، سلول‌های چربی که به صورت تزریقی استفاده می‌شوند، قابلیت تغییر با نوسانات وزن را دارند که ممکن است تأثیری بر نتایج درمان زیبایی داشته باشد و آن را تغییر دهد یا برگرداند. به همین دلیل، بیماران باید متعهد به حفظ وزن ثابت پس از تزریق چربی باشند. این مسئله، به همراه سبک زندگی سالم، محافظت از نور خورشید و مراقبت مناسب و مداوم از پوست، می‌تواند به حفظ نتایج تزریق چربی در پوست به مدت سال‌ها کمک کند.

ماندگاری نتایج تزریق نانوفت زیر چشم

ماندگاری نتایج تزریق نانوفت زیر چشم

توجه کنید که پس از تزریق، مقداری چربی جذب بدن می‌شود و اثرات آنها کمتر می‌گردد، اما بعد از جلسات درمانی بعدی و زمانی که فرایند جذب به اتمام رسید، می‌توانید انتظار ماندگاری نتایج را برای سال‌ها، در برخی موارد، حتی دهه‌ها داشته باشید.

اما باید بدانید که چربی تزریق شده همانند دیگر چربی‌های بدن عمل می‌کند و اگر وزن کم کنید، می‌تواند از بین برود.

مراقبت‌های بعد از تزریق نانوفت زیر چشم

مراقبت‌های بعد از تزریق نانوفت زیر چشم

اکثر بیماران بعد از جراحی تزریق چربی، یک هفته مرخصی می‌گیرند و در ملاقات‌های اجتماعی حضور نخواهند داشت. آنهایی که می‌توانند زمان بیشتری را مرخصی بگیرند، اغلب دو هفته زمان برای بهبودی کامل نیاز دارند. این مرخصی به علت ورم و کبودی ناشی از جراحی می‌باشد.

متوجه ورم و گاهی کبودی در ناحیه اهدا کننده و دریافت کننده چربی خواهید شد. ورم و کبودی شدید باید در عرض 72 ساعت رفع شود. اما ورم مزمن ممکن است تا2 هفته ماندگار گردد.

چه زمانی باید با دکتر تماس بگیرید؟

هرچند اکثر بیماران مشکلات کمتر از کبودی و ورم دارند، اما اگر هر کدام از علائم زیر را داشتید، بلافاصله با پزشک تماس بگیرید:

 • درد رو به افزایش که با مصرف داروهای تجویز شده تکسین نمی‌یابد.
 • بعد از گذشت 48 ساعت، هنوز درد زیادی دارید.
 • طب بالای 38 درجه دارید.
 • متوجه خونریزی غیرطبیعی یا وجود ترشحات چرکی در ناحیه برش‌ها شدید.

اکثر جراحان چربی را از ناحیه شکمی برمی‌دارند، اگر درد شما بیشتر شد، با پزشک تماس بگیرید.

عوارض احتمالی تزریق نانوفت زیر چشم

جراحی تزریق چربی معمولا درمانی بی‌خطر است، اما گاهی می‌تواند منجر به بروز موارد زیر نیز گردد:

 • تجمع خون در زیر پوست (هماتوم)
 • مرگ بافت چربی (نکروز چربی)
 • انسداد رگ خونی که به علت تجمع مقداری از چربی در رگ روی دهد (امبولی چربی)
 • نشت هوا به فضای بین ریه‌ها و دیواره قفسه سینه (پنوموتوراکس)
 • اسکارهای ضخیم و مشهود – گاهی به عنوان اسکارهای هایپرتروفیک شناخته می‌شوند.

هر نوع جراحی همراه با خطرات جزئی می‌باشد:

 • خونریزی شدید
 • ایجاد لخته خون در ورید
 • عفونت
 • حساسیت به بی‌حسی

هزینه تزریق نانوفت زیر چشم

هزینه تزریق نانوفت زیر چشم

هزینه تزریق نانوفت به ناحیه‌ای که تزریق انجام می‌شود، حجم چربی مورد نیاز و مهارت پزشک بستگی دارد. البته، با در نظر گرفتن اثرات طولانی مدت این درمان، ارزش هزینه کردن را دارد. همیشه با پزشک مشورت کنید. زیرا بعد از معاینه و ارزیابی شرایط شما، می‌توانند به شما هزینه دقیق را اعلام کنند.

جمع‌بندی

اگر چشمان گود افتاده، خسته یا تیرگی زیر چشم دارید، تزریق چربی به زیر چشم ممکن است ظاهر شما را جوانتر و باطراوت‌تر کند. در این نوع فیلر از چربی خود بدن استفاده می‌شود، بنابراین احتمال ایجاد حساسیت بسیار کم است.

بعلاوه، تزریق چربی ممکن است تا آخر عمر ماندگار شود. تزریق چربی موثرتر از تزریق فیلرهای ستنز شده می‌باشد. در ابتدا نیاز به لیپوساکشن برای برداشتن سلول‌های چربی دارید. پزشک می‌تواند در مورد مزایا و معیاب این نوع لیفت صورت بدون جراحی صحبت کند.

سوالات پرتکرار

آیا تزریق نانوفت به زیر چشم اثرات طولانی مدتی دارد؟

ظاهر طبیعی بدست آمده بعد از تزریق نانوفت به زیر چشم حدودا تا 3 سال ماندگار است.

هزینه تزریق نانوفت زیر چشم چقدر است؟

هزینه تزریق نانوفت کاملا بر اساس نیاز هر شخص برنامه ریزی می‎‌شود و به کیفیت و کمیت درخواست بیمار بستگی دارد.

آیا تزریق نانوفت برای زیر چشم بی‌خطر است؟

در کل، بله. ثابت شده که این روش نسبتا بی‌خطر است. اما همانند دیگر جراحی‌ها، برخی عوارض نیز ممکن است ایجاد گردد.

اثرات تزریق نانوفت به زیر چشم تا چه مدت ماندگار است؟

بسته به سبک زندگی شما و کیفیت کاری که دریافت می‌کنید، ممکن است حتی تا دهه‌ها ماندگار شود.

آیا تزریق نانوفت به زیر چشم پرهزینه است؟

هزینه برای هر شخص متفاوت است، اما در هر صورت این روش ارزانترین مورد موجود در بازار نیست. اگر شما اثرات طولانی مدتی را می‌خواهید، ممکن است در مورد هزینه درمان نیاز به بازنگری مجدد داشته باشید.

آیا تزریق نانوفت به زیر چشم دردناک است؟

بسته به مورد، ممکن است بی‌حسی وضعی با بی‌هوشی کامل دریافت کنید، بنابراین این درمان برای شما دردناک نخواهد بود.

آیا تزریق نانوفت به زیر چشم نیاز به دوره نقاهت دارد؟

توصیه می‌شود که بیماران حداقل یک هفته مرخصی بگیرند تا فرایند ترمیم طی شود. حتی بهتر است که دو هفته کامل استراحت کنید و تا زمان بهبودی از انجام فعالیت‌های سخت اجتناب کنید.

آیا تزریق نانوفت به زیر چشم بهتر از تزریق فیلر است؟

در حقیقت، تزریق نانوفت اغلب می‌تواند نتایج بهتری نسبت به فیلر داشته باشد و بیماران مزایای بیشتری از جمله بهبود کیفیت پوست و روشن شدن تیرگی‌ها را بیان داشته‌اند.

برای تزریق نانوفت به زیر چشم، چربی از کجا برداشته می‌شود؟

چربی را می‌توان از هر ناحیه‌ای از بدن که چربی مورد نیاز کافی را داشته باشد، برداشت کرد. به خصوص پایین شکم، اطراف پهلو، داخل ران‌ها و زانوها، نواحی با مقدار زیادی سلول چربی می‌باشند.

تفاوت بین تزریق نانوفت به زیر چشم و تزریق چربی به زیر چشم چیست؟

تزریق چربی ساختاری با بازگرداندن حجم و کانتور کلی صورت، برای بهبود قابل ملاحظه ساختار صورت است. تزریق نانوفت در اصل برای رفع علائم سالخوردگی، بهبود رنگ و بافت پوست و هچنین کاهش علامت‌های اسکار، تغییر رنگ و لکه‌ها است.

مشاوره رایگان