یوسف آباد (تهران، میدان سلماس، ضلع شرقی میدان، پلاک 21، واحد 1 کلینیک پوست و مو رازی)

زاویه دار کردن فک و صورت | مادلینگ با و بدون جراحی

زاویه دار کردن فک و صورت

زاویه دار کردن فک و صورت موجب زیبایی و جوانسازی چهره، زیباتر دیده شدن بینی، رفع چین‌ و چروک و فرم دادن به چانه می‌شود. در واقع با روش‌هایی مانند تزریق فیلر، بوتاکس و تزریق چربی، لیفت با نخ و جراحی می‌توان قسمت‌هایی از صورت مانند زاویه فک، خطوط فک، گونه‌ها و چانه را که نقش اساسی در زیبایی چهره دارند، برجسته‌تر کرد تا با سایر اجزای صورت تناسب و هارمونی بیشتری داشته باشند. بازیگرانی که از دید همه زیبا هستند معمولا دارای زاویه مشخص و قابل توجه‌ای بین خط فک و چانه هستند. از طرفی دیگر چانه کوچک می‌تواند بینی را بلندتر از اندازه خودش نشان دهد. به همین دلیل گاهی اوقات افراد به جای جراحی پرهزینه و پرریسک بینی از روش‌های مختلف برای بزرگ کردن چانه و ایجاد هارمونی زیبا بین زوایای صورت خود استفاده می‌کنند.

زاویه‌دار کردن فک و صورت چیست؟

زوایه‌دار کردن فک و صورت چیست

زاویه دادن به فک و صورت به معنای تنظیم زاویه برخورد بین خطوط دو فک به حالت ایده‌آل است. این زاویه بستگی مستقیم به پهنای چانه و اندازه فک دارد. هرچه چانه پهن‌تر شود، زاویه بیشتر باز و صورت شبیه به حرف A می‌شود، و هرچه چانه باریک‌تر شود، زاویه بیشتر بسته و صورت شبیه به حرف V می‌شود. طبق استانداردهای زیبایی‌شناسی، صورت‌هایی که شبیه به حرف V هستند، جوانتر و زیباتر به نظر می‌رسند. عواملی مانند پیری و عوامل ژنتیکی می‌توانند باعث تغییر این زاویه شوند. با توجه به برجسته کردن فک و خط چانه، می‌توان زاویه صورت را تنظیم کرد. هرچه خطوط صورت به تناسب طلایی یا عدد 1.618 نزدیک‌تر شوند، زیبایی و جوانی چهره بیشتر خواهد شد. به همین دلیل، تزریقات پزشکی و جراحی‌های زیبایی برای زاویه‌دادن به صورت، یکی از روش‌های پرکاربرد در جهان محسوب می‌شود.

نحوه محاسبه نسبت طلایی صورت

نسبت عرض به طول صورت در حالت ایده‌آل باید 1.618 باشد. برای بررسی نسبت طلایی صورت ابتدا باید طول و عرض آن را محاسبه کنیم. برای این کار می‌توانید روبروی آینه بایستید و عرض و طول صورت خود را اندازه‌گیری کنید. سپس عرض صورت را به طول آن تقسیم کنید. عدد به دست آمده هر چه به عدد طلایی 1.618 نزدیک‌تر باشد، صورت شما متقارن‌تر به نظر می‌رسد. پزشکان زیبایی برای زیباتر جلوه دادن چهره از روش‌های مختلفی برای دستیابی به این تناسب استفاده می‌کنند.

زاویه‌سازی فک و صورت برای چه افرادی مناسب است؟

کسانی که شرایط زیر را دارند معمولا متقاضی زاویه‌دار کردن فک و صورت خود هستند:

  • افرادی که فکی به شکل مثلث دارند.
  • افرادی که دوست دارند خط فک برجسته‌ای داشته باشند.
  • افرادی که صورت چاقی دارند یا می‌خواهند صورت آن‌ها لاغرتر به نظر برسد.
  • افرادی که غبغب دارند.
  • افرادی که می‌خواهند دندان‌قروچه‌ ناخودآگاه (بروکسیزم) را درمان کنند.

روش‌های زاویه‌دار کردن صورت

روش‌های زاویه دار کردن صورت

امروزه از روش‌های مختلفی برای زاویه‌دار کردن فک و صورت استفاده می‌شود. یکی از این راه‌ها انجام دادن عمل جراحی چانه است که البته نقاهت طولانی و تاثیر دائمی خواهد داشت. روش‌های دیگری که متقاضیان زاویه سازی فک و صورت می‌توانند از آن استفاده کنند تزریق ژل و بوتاکس به چانه است که هم اثر موقتی داشته و هم به سختی عمل جراحی نیست. همچنین روش تزریق چربی نیز کم‌ تهاجمی‌تر از جراحی بوده و ماندگاری آن نیز همیشگی است.

تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس سیگنال‌های عصبی عضلات در ناحیه‌ مورد نظر را مسدود می‌کند و موجب می‌شود تا خط فک و چانه زوایای بیشتری پیدا کرده و در نتیجه چهره جوان‌تر دیده شود. سم بوتولینوم (بوتاکس) به‌ عنوان یک شل کننده برای عضلات فک عمل می‌کند و علاوه بر شل کردن ماهیچه‌ها، عضلات مسئول جویدن (ماستر) در فک جانبی را نیز کوچک‌تر می‌کند. در واقع بوتاکس با فلج کردن و جلوگیری از انقباض و حرکت این عضلات، موجب تحلیل رفتن آن‌ها می‌شود. در نتیجه پس از گذشت چند هفته موجب زاویه‌دار شدن فک و صورت می‌شود.

معمولا قبل از انجام تزریق بوتاکس به‌ منظور کاهش هر گونه درد و ناراحتی احتمالی، یک کرم بی‌حس‌کننده بر روی منطقه‌ موردنظر استعمال می‌شود. برای تزریق بوتاکس از کوچک‌ترین و تیزترین سوزن‌ها استفاده می‌شود تا هرگونه قرمزی، کبودی و یا خونریزی به حداقل برسد. سپس پزشک مقدار سی‌سی مورد نظر را به نواحی مشخص شده تزریق می‌کند. تزریق بوتاکس برای زاویه‌دار کردن فک و صورت معمولا به عضله ماستر که وظیفه جویدن را بر عهده دارد، انجام می‌شود. وقتی این عضله به طور موقت فلج می‌شود، در درازمدت با کاهش فعالیت، اندازه آن کوچک می‌شود. نتیجه نهایی تزریق بوتاکس برای زاویه‌دار کردن فک و صورت معمولا 1 الی 2 ماه بعد از تزریق مشخص خواهد شد. به منظور حفظ نتایج بهتر است بعد از 4 ماه تزریق تکرار شود. در غیر این صورت ممکن است با گذشت 6 الی 12 ماه نتایج به شکل اولیه خود بازگردند.

تزریق ژل

 

 

با استفاده از تزریق ژل یا فیلر هیالورونیک اسید، می‌توان فک و صورت را زاویه‌دار (برجسته) کرد و در نتیجه حالت نیم‌رخ و تمام‌رخ چهره زیباتر خواهد شد. در واقع تزریق ژل با افزایش حجم ناحیه تحت درمان موجب برجسته و زاویه‌دار دیده شدن فک و صورت می‌شود. ژل هیالورونیک اسید از یک پروتئین شبیه به آن چه که در پوست، چشم‌ها و مفاصل ما یافت می‌شود تولید می‌شود. این ماده به‌ شدت زیست‌تخریب‌پذیر بوده و توسط بدن جذب می‌شود. همچنین ثابت شده است که استفاده از آن برای زاویه‌دار کردن فک و صورت کاملاً بی‌خطر است.

تزریق ژل یا فیلر هیالورونیک اسید بدین صورت است که معمولا پزشک ابتدا یک بی‌حس کننده موضعی یا تزریقی (مانند لیدوکائین) به ناحیه درمان می‌زند. سپس مقدار ژل مورد نظر با سوزن‌های مخصوص یا کانولا برای زاویه‌دار کردن فک و صورت تزریق می‌شود. برای زاویه‌سازی فک و صورت با ژل هیالورونیک اسید تنها یک تزریق یا در نهایت دو تزریق لازم خواهد بود و در نتیجه، این روش درد بسیار جزئی داشته و تقریباً دوره نقاهتی ندارد. کسانی که برای اولین بار تزریق ژل را انجام می‌دهند میانگین ۱ تا ۲ سی‌سی ژل کافی خواهد بود.

تزریق چربی به فک و صورت

انتقال چربی به صورت شامل برداشتن چربی اضافی ناحیه‌ای از بدن و تزریق آن به اطراف چانه و فک برای افزایش زاویه آن و وضوح خط فک است. این یک روش فوق‌العاده و کم تهاجمی برای افزایش زاویه بین فک و صورت یا بزرگ‌کردن چانه به کار می‌رود تا زیبایی چهره بیشتر شود. برخی از پزشکان ممکن است تزریق چربی را برای زاویه‌سازی و بزرگ کردن چانه توصیه کنند، اما برخی دیگر به دلیل تهاجمی‌تر بودن این کار به فرد توصیه می‌کنند که از تزریق ژل و بوتاکس برای زاویه‌دار کردن فک و صورت خود استفاده کند.

چربی مورد استفاده برای زاویه‌دار کردن فک و صورت از طریق لیپوساکشن از شکم، ران‌ها، پهلو یا سایر نواحی حاوی چربی اضافی جمع‌آوری می‌شود. سپس چربی در یک سانتریفیوژ قرار می‌گیرد تا سلول‌های چربی از سایر مایعات جدا شود. البته سانتریفیوژ ممکن است موجب آسیب دیدن مولکول‌های چربی شود، به همین دلیل در کلینیک رازی از تکنیک نانوفت برای زاویه دار کردن فک و صورت با تزریق چربی استفاده می‌شود. زیرا نانوفت نسبت به تزریق چربی عادی غلظت بالاتری داشته و حاوی سلول‌های بنیادین است؛ بنابراین نتایج نهایی بهتر و ماندگارتر خواهند شد. در انتها چربی پردازش شده یا نانوفت با استفاده از یک سوزن ریز به ناحیه فک و صورت تزریق می‌شود.

زاویه‌دار کردن فک با نخ

زاویه‌دار کردن فک با نخ

این روش یکی از محبوب‌ترین روش‌هایی است که موجب زاویه‌دار شدن و لیفت فک و صورت می‌شود. نتایج این روش کم‌تهاجمی، فوری و قابل مشاهده است. از طرفی دیگر نخ‌های کشیده شده برای لیفت فک و صورت با تحریک کلاژن‌سازی موجب جوانسازی صورت می‌شوند. نتایج حاصل از زاویه‌دار کردن فک و صورت با نخ موقتی است و از یک تا سه سال ماندگاری دارد. با گذشت زمان، نخ ها حل می‌شوند و بدن آن‌ها را جذب می‌کند، بدین سبب در درازمدت باید این کار برای حفظ نتایج تکرار شود.

هنگام انجام لیفت با نخ برای زاویه‌دار کردن فک و صورت ابتدا پزشک نواحی ورودی و خروجی نخ را روی صورت مشخص می‌کند. در طول انجام لیفت با نخ، شما بی‌حسی موضعی دریافت می‌کنید، بنابراین هیچ دردی احساس نخواهید کرد. سپس پزشک زیبایی از یک سوزن نازک (به نام کانولا) برای وارد کردن نخ های مختلف زیر پوست استفاده می‌کند. نخ‌های پزشکی با سوزن‌های نازک و مخصوص، وارد قسمت‌های مورد نظر شده و پس از خروج، نخ‌ها گره خورده و زیر پوست پنهان می‌شوند. این روش هیچ عارضه‌ای ندارد و جای زخم یا اسکار روی صورت ایجاد نمی‌کند. زمان لازم برای انجام این کار بین 15 الی 60 دقیقه باتوجه به مهارت پزشک و شدت تغییرات لازم، متغیر است. شایان ذکر است که نخ مورد استفاده برای زاویه دار کردن فک و صورت معمولا جذبی و نخ بخیه PDO هستند، البته نخ‌های غیرجذبی نیز برای لیفت صورت موجود هستند که توسط بدن جذب نمی‌شوند. در نظر داشته باشید که اگر در درازمدت فرد بخواهد می‌تواند نخ‌های غیرجذبی را با روشی مشابه کاشت از پوست خارج کند.

درمان‌های مبتنی بر انرژی

درمان‌های مبتنی برانرژی

در طول دهه گذشته، ما شاهد پیشرفت و افزایش محبوبیت درمان‌های مبتنی بر انرژی برای کاربردهای زیبایی بودیم. بسیاری از دستگاه‌های مبتنی بر انرژی می‌توانند با جمع‌کردن پوست و بافت‌ها و سفت‌تر کردن آن‌ها به کمک انرژی گرمایی، ما را به اهداف زیبایی مطلوبی برسانند.

برخی از دستگاه‌ها مانند اولتراپی انرژی را فقط روی سطح پوست منتقل می‌کنند و به صورت جزئی موجب زاویه دار شدن فک و صورت می‌شوند. برخی دیگر مانند FaceTite یا Renuvion انرژی گرمایی را به زیر پوست منتقل می‌کنند. درمان‌های رادیوفرکوئنسی RF اغلب با میکرونیدلینگ ترکیب می‌شوند تا پوست جوان‌تر و زیباتر شود. در نظر داشته باشید که لیزر رادیوفرکوئنسی تغییرات شدیدتری نسبت به سایر درمان‌های مبتنی بر انرژی برای زاویه‌دار کردن فک و صورت دارد. سایر درمان‌ها عبارتند از HIFU، Vivace، Pixel8 و Morpheus8. برخی از این دستگاه‌ها و تکنیک‌ها در ترکیب با روش‌های جراحی برای دستیابی به نتایج مطلوب استفاده می‌شوند. در نظر داشته باشید که چون زمان می‌برد تا پوست فیبرهای الاستین و کلاژن جدید تولید کند، ممکن است حدود 2 تا 6 ماه طول بکشد تا نتایج نهایی را ببینید و این زمان به ناحیه درمان و اهداف شما بستگی دارد.

برای انجام درمان‌های مبتنی بر انرژی برای زاویه‌دار کردن فک و صورت ابتدا پروب دستگاه که متشکل از سوزن است روی پوست قرار می‌گیرد. این سوزن‌ها موجب انتقال انرژی به ناحیه مورد نظر می‌شوند. بسته به نوع تکنیک، انرژی گرمایی می‌تواند به لایه‌های سطحی یا عمیق پوست فرستاده شده تا کلاژن‌سازی، تحریک و پوست سفت‌تر شود. این کار کمک می‌کند در انتها فک و صورت زاویه‌دارتر دیده شوند.

عمل جراحی زاویه دار کردن صورت

عمل جراحی زاویه دار کردن صورت

از تکنیک‌های مختلف جراحی برای زاویه‌دار کردن فک و صورت می‌توان استفاده کرد. تکنیک‌هایی مانند گذاشتن پروتز چانه یا فک، جینوپلاستی یا جراحی ارتوگناتیک (Orthognathic)، جراحی تغییر زاویه فک (Mandibular Contouring)، لیپوماتیک چانه (لیپوساکشن سابمنتال)، جراحی لیفت صورت و گردن، می‌توانند به شما کمک کنند تا زاویه فک و صورت خود را به دلخواه تغییر دهید.

نحوه انجام

عمل جراحی زاویه دار کردن صورت و فک معمولاً با استفاده از بیهوشی عمومی انجام شده و نیاز به بستری در بیمارستان و نقاهت خواهد داشت. مدت‌زمان مورد نیاز برای انجام این عمل جراحی وابسته به شدت تغییرات چانه و خط فک است. در این عمل هیچ بریدگی خارجی ایجاد نشده و تمامی بریدگی‌های مورد نیاز چه برای عمل چانه و چه برای فک، درون دهان ایجاد می‌شوند.

هزینه زاویه‌سازی صورت

هزینه زاویه‌دار کردن فک و صورت با توجه به روش انتخابی، شدت تغییرات، مهارت پزشک، موقعیت جغرافیایی و خدمات کلینیک و… می‌تواند تغییر کند. برای اطلاع دقیق از هزینه‌های زاویه‌سازی صورت در کلینیک ما با شماره‌های ۰۲۱۸۸۳۳۴۰۲۹ |  ۰۲۱۸۸۳۳۳۲۵۹ در ارتباط باشید.

نتیجه‌گیری

روش‌های مختلفی برای زاویه‌دار کردن فک و صورت وجود دارند که در این مقاله به طور کلی آن‌ها را بررسی کردیم. برخی روش‌ها مانند درمان‌های مبتنی بر انرژی، تزریق ژل و بوتاکس می‌توانند تغییرات جزئی، موقت و در عین حال کم عوارضی ایجاد کنند؛ اما درمان‌هایی مانند تزریق چربی و جراحی اگرچه دائمی هستند اما با عوارض جانبی بیشتر همراه هستند. حتما قبل از انتخاب روش با پزشک معتمد خود مشورت کنید تا با بررسی شرایط فردی، روش مناسب را انتخاب کنید.

سوالات متداول

بهترین روش برای زاویه‌دار کردن فک و صورت چیست؟

روش‌های مختلف کم‌تهاجمی و تهاجمی مختلفی برای زاویه‌سازی صورت وجود دارند که هر کدام باید با توجه به شرایط سلامتی و اهداف مراجع بررسی شوند تا بهترین روش در بین آن‌ها انتخاب شود. افرادی که نمی‌خواهند درگیر عوارض سخت جراحی چانه شوند می‌توانند از گزینه‌های امن‌تری مانند تزریق ژل و فیلر برای زاویه‌سازی صورت خود استفاده کنند.

تزریق فیلر برای زاویه‌سازی فک و صورت در چه نقاطی انجام می‌شود؟

فیلر پوستی در امتداد نواحی خاصی از فک پایین، بین استخوان و درم تزریق می‌شود تا زاویه بین خط فک و صورت را اصلاح کند.

آیا زاویه سازی صورت می‌تواند موجب کوچک‌تر دیده شدن بینی شود؟

بله، با بهبود زوایای صورت و خط فک و همچنین برجسته کردن فک و چانه می‌توان بینی را کوچکتر نشان داد.

آیا روش‌های خانگی زاویه‌دار کردن فک و صورت موثر هستند؟

صادقانه بخواهیم بگوییم روش‌های خانگی مانند یوگا صورت چون تهاجمی نیستند معمولا تغییرات زیاد و دائمی نمی‌توانند بر روی زاویه فک ایجاد کند. بنابراین اگر قصد انجام تغییرات محسوسی برای زاویه‌دار کردن فک و صورت دارید بهتر است از روش‌های پزشکی مختلف موجود استفاده کنید.

آیا می‌توان از تزریق فیلر برای زاویه‌سازی فک و صورت همه استفاده کرد؟

خیر، افرادی که به ژل و فیلر حساسیت دارند یا به طور کلی آلرژی دارند نباید از تزریق فیلر برای زاویه‌دار کردن فک و صورت خود استفاده کنند؛ زیرا ممکن است با تزریق فیلر دچار عارضه شوند. از طرفی چون این تزریق داخل بافت نرم انجام می‌شود تخلیه آن سخت است و بهتر است برای این افراد تزریق نشود.

آیا زاویه‌سازی صورت برای آقایان هم انجام می‌شود؟

بله، زاویه‌دار کردن فک و صورت یک روش محبوب در بین آقایان است. هر چه زاویه فک صورت برجسته‌تر باشد، چهره گیراتر و جذاب‌تر خواهد شد. به همین دلیل امروزه آقایان زیادی متقاضی روش‌های مختلف زاویه‌سازی صورت و فک هستند.

ماندگاری کدام روش زاویه‌دار کردن فک و صورت از همه بیشتر است؟

به طور کلی روش‌های تهاجمی مانند جراحی و تزریق چربی به ترتیب از ماندگارترین روش‌های زاویه‌دار کردن فک و صورت هستند. از طرفی روش‌های کم تهاجمی مانند لیفت با نخ، تزریق ژل و بوتاکس و همچنین درمان‌های مبتنی بر انرژی به ترتیب ماندگاری کمتری دارند.

کدام روش زاویه‌دار کردن فک و صورت کمترین عوارض را دارد؟

معمولا برای بررسی عوارض باید شرایط سلامتی زیباجو نیز در نظر گرفته شود، اما به طور کلی درمان‌های مبتنی بر انرژی و تزریق ژل و بوتاکس جزو کم عوارض‌ترین روش‌های زاویه سازی فک و صورت هستند.

دوران نقاهت جراحی زاویه‌دار کردن فک و صورت چقدر طول می‌کشد؟

بیمار باید حداقل به مدت ۱ تا ۲ هفته پس‌ از انجام عمل انتظار تورم را داشته باشد. او باید در طول این مدت، یک رژیم غذایی مایع یا رژیمی از غذاهای نرم را رعایت کند.

عوارض جراحی زاویه دار کردن فک و صورت چیست؟

جراحی فک به طور کلی زمانی ایمن است که توسط یک جراح مجرب و با تجربه انجام شود. خطرات این جراحی ممکن است شامل مواردی مانند خونریزی، عفونت، آسیب عصبی، شکستگی فک، بازگشت فک به موقعیت اولیه، مشکلات مربوط به بایت فیت و درد مفاصل فک، نیاز به جراحی بیشتر و از دست دادن بخشی از فک باشد.

آیا نقاهت تزریق بوتاکس برای زاویه دار کردن فک و صورت طولانی است؟

خیر، پس از گذشت ۳ تا ۵ روز، بهبودی صورت حاصل شده و با بالا رفتن خطوط فک، صورت زاویه دار دیده می‌شود. به طور کلی روند بهبودی پس از بوتاکس سریع است. بیشتر افراد بلافاصله پس از درمان می‌توانند فعالیت‌های روزانه خود را از سر بگیرند.

عوارض تزریق ژل برای زاویه دار کردن فک و صورت چیست؟

اگرچه ژل و فیلرهای پوستی حداقل خطرات را به همراه دارند، اما همه روش‌ها ممکن است عوارض داشته باشند. برخی از عوارض احتمالی تزریق ژل برای زاویه دار کردن فک و صورت عبارتند از خارش، کبودی، تورم، عفونت، زاویه دار شدن بیش از حد، گلوله شدن ژل زیر پوست، آبسه و جابجایی فیلر زیر پوست.

آیا نتایج تزریق چربی برای زاویه دار کردن فک و صورت تغییر خواهد کرد؟

بله، چربی تزریق شده برای تثبیت و اتصال به خون نیاز به زمان دارند. معمولا بدن 30 تا 50 درصد از سلول‌های چربی تزریق شده را جذب می‌کند؛ به همین دلیل نتایج اولیه با نتایج ماندگار برای همیشه متفاوت است. پزشک با در نظر گرفتن این مورد مقدار چربی بیشتری تزریق می‌کند تا در آینده نتیجه دلخواه از تزریق چربی تثبیت شود.

آیا زاویه دار کردن فک و صورت با کشیدن نخ عوارض دارد؟

زاویه‌دار کردن فک و صورت با کشیدن نخ معمولا عوارض جانبی خاصی ندارد. برخی از عوارض احتمالی این فرایند عبارتند از عکس العمل‌های آلرژیتیک، خونریزی، عفونت و تورم.

مشاوره رایگان