یوسف آباد (تهران، میدان سلماس، ضلع شرقی میدان، پلاک 21، واحد 1 کلینیک پوست و مو رازی)

درمان زگیل تناسلی یا تبخال آلت تناسلی با لیزر: علت و علائم

 

 

 

 

 

 

zegil

زگیل تناسلی یکی از شایع‌ترین بیماری‌های قابل ‌انتقال از راه ارتباط جنسی است که معمولاً در افراد فعال از نظر جنسی روی می‌دهد و عامل آن ویروسی به نام ویروس پاپیلوم انسانی (اچ پی وی) می‌باشد. درحالی‌که برخی از انواع ویروس اچ پی وی موجب بروز زگیل تناسلی می‌شود برخی دیگر از انواع این ویروس می‌توانند تغییراتی را در سلول‌های دهانه رحم ایجاد کرده و به‌طور احتمالی منجر به سرطان دهانه رحم می‌گردند. این عارضه از روی ظاهر آن‌که به شکل یک برجستگی قهوه‌ای یا صورتی‌رنگ است شناخته می‌شود و در واقع زگیل بر روی آلت تناسلی یا اطراف مقعد پدید می‌آید. برای خلاص شدن از شر این زگیل‌ها روش‌های درمانی مختلفی وجود دارد.

ممکن است درمان زگیل تناسلی دشوار باشد، بنابراین کاملاً طبیعی است که از وجود زگیل‌ها احساس نگرانی و ناراحتی داشته باشید. اگر کنار آمدن با این عارضه برایتان دشوار است با پزشک دراین‌باره صحبت کنید. متخصصین کلینیک رازی جهت رفع این مشکل، پس از ارزیابی وضعیتتان، بهترین و مناسب‌ترین روش درمانی را به شما توصیه خواهند نمود. کلینیک رازی برای درمان زگیل تناسلی روش‌های مختلفی را ارائه می‌دهد؛ که نتایج مؤثری را در رفع و درمان آن دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه یا جهت رزرو وقت ملاقات می‌توانید با شماره‌های ۰۲۱۸۸۳۳۴۰۲۹ – ۰۲۱۸۸۳۳۳۲۵۹ تماس حاصل فرمایید.

علت زگیل تناسلی


ممکن است از طریق تماس پوستتان با پوست فرد مبتلا به زگیل آلت تناسلی دچار این عارضه شوید. همچنین ویروس این بیماری از طریق ترشحات آلت تناسلی نیز منتشر می‌شود، بنابراین در هنگام برقراری روابط جنسی نیز امکان ابتلا به این بیماری نیز وجود دارد. حتی اگر این نوع زگیل قابل‌ توجه نباشد اما باز هم این عارضه از طریق تماس پوست با پوست و بدون برقراری روابط جنسی نیز قابل‌انتقال است. چنانچه باردارید و دارای زگیل تناسلی هستید ممکن است در هنگام زایمان این عارضه را به فرزند خود نیز منتقل کنید اما این اتفاق به‌ندرت روی می‌دهد.

علائم


zegilt

بسیاری از افراد به هیچ‌یک از علائم آلودگی به اچ پی وی دچار نمی‌شوند و زگیلی هم بر روی پوستشان ظاهر نمی‌شود. این امکان هست که ویروس اچ پی وی در بدن وجود داشته باشد اما سالیان سال هیچ علامتی از خود بروز ندهد. حتی اگر زگیل و تبخال تناسلی روی پوستتان واضح و قابل‌ مشاهده نیست اما باز هم شما می‌توانید این عارضه را به فرد دیگری انتقال دهید. ممکن است زگیل تناسلی پس از ۳ هفته تا ۸ ماه پس از آلودگی به ویروس شروع به رشد کند اما این امکان نیز وجود دارد که تا ۱۸ ماه زمان ببرد.

 محل احتمالی بروز زگیل تناسلی در خانم‌ها:

 • بر روی واژن (بر روی لبه خارجی واژن یا مهبل)
 • درون یا بیرون واژن
 • بر روی سرویکس (گردن رحم)
 • درون مجرای ادرار (لوله‌ای که ادرار را از مثانه حمل کرده و از طریق بخش بیرونی آلت تناسلی به خارج می‌فرستد)
 • درون و خارج مقعد

محل احتمالی بروز زگیل و تبخال تناسلی در آقایان:

 • بر روی آلت تناسلی (بر روی یا در زیر پیش‌پوست (حشفه) و یا تنه مخروطی آلت تناسلی)
 • بر روی پوست بیضه
 • درون مجرای ادرار
 • درون یا خارج مقعد

همچنین ممکن است توسط همین ویروس بر روی لب، دهان، بینی و گردن نیز زگیل ظاهر شود اما به‌ندرت این اتفاق روی می‌دهد. با وجوداینکه زیگیل تناسلی به‌ طورمعمول دردناک نیست اما ممکن است ملتهب و خارش‌دار شود و یا خونریزی کند. در صورتی‌که در مجرای ادراری زگیلی وجود داشته باشد که خونریزی کرده است ممکن است در ادرار خود خون مشاهده کنید. همچنین در صورت خونریزی زگیل مقعدی ممکن است بر روی دستمال یا در توالت کمی خون ببینید.

تشخیص


zegil2

در صورتی که شما مشکوک به وجود زگیل تناسلی هستید، توصیه می‌شود به یک کلینیک پزشکی مراجعه کنید. پزشک یا پرستار شما را معاینه کرده و درباره سابقه بیماری‌های قبلیتان از شما سؤالاتی خواهند پرسید. عموماً با بررسی این بروزگی‌ها، پزشک می‌تواند تشخیص زگیل آلت تناسلی را قائل شود. همچنین برای تشخیص وجود زگیل تناسلی، ممکن است انجام معاینه داخلی و بررسی واژن یا مقعد صورت گیرد. در برخی موارد، از طریق بیوپسی، نمونه کوچکی از بافت زگیل تناسلی برداشته شده و با این روش، بیماری تأیید می‌شود، اما این روش تشخیصی رایج نیست.

اگر تشخیص زگیل تناسلی دریافت کردید، احتمال وجود بیماری دیگری که از طریق روابط جنسی منتقل می‌شود نیز وجود دارد. همچنین، انجام همزمان آزمایشات تشخیصی برای سایر بیماری‌های قابل انتقال جنسی نیز توصیه می‌شود.

 

 

درمان زگیل تناسلی


روش‌های درمانی بسیاری جهت درمان زگیل تناسلی وجود دارد اما این امکان نیز هست که اصلاً هیچ‌گونه درمانی انجام ندهید. برخی از زگیل‌ها خود به خود (پس از ۳ تا ۶ ماه) رفع می‌شوند اما در برخی موارد ممکن است رفع آن زمان بیشتری و چیزی حدود یک سال طول بکشد. در صورت انجام درمان، روش درمان به عواملی مثل اندازه، مکان و تعداد زگیل بستگی دارد. یقیناً این موضوع به شیوه‌ای که شما برای رفع این مشکل انتخاب می‌کنید نیز ارتباط دارد. چون احتمال دارد که رفع زگیل و تبخال تناسلی دشوار باشد و یا مجدداً عود کند، ممکن است جهت راحت شدن از شر زگیل تناسلی به انجام بیش از یک روش درمانی نیاز داشته باشید. ممکن است درمان افراد سیگاری مثل افراد غیر سیگاری مؤثر واقع نشود.

از روش‌هایی که برای رفع زگیل دست و پا استفاده می‌کنید برای درمان تبخال و زگیل تناسلی استفاده نکنید چون این شیوه‌ها برای رفع زگیل تناسلی نامناسبند و می‌توانند به بافت حساس ناحیه آلت تناسلی آسیب برسانند.

داروها

zegilt3

داروهایی که جهت درمان زگیل تناسلی استفاده می‌شوند عبارتند از:

 • ایمی کیمود
 • پودوفیلوتوکسین
 • اسیدتری کلرواستیک
 • عصاره برگ چای سبز کتوتیف

این داروها به شکل کرم یا محلول هستند و شما می‌توانید آن‌ها را بر روی زیگیل تناسلی بمالید. اگر داروهای ایمی کیمود، پودوفیلوتوکسین یا کتوتیفن برایتان تجویز شود می‌توانید خودتان آن را در منزل استفاده نمایید اما برای انجام درمان با داروهایی نظیر اسید تری کلرواستیک باید به کلینیک مراجعه کنید چون مناسب مصرف در منزل نیست.

برخی از کرم‌ها با انواع خاصی از شیوه‌های ضدبارداری مثل کاندوم‌ها، دیافراگم و کپسول‌ها تداخل و تعارض دارند بنابراین از راه‌های جایگزینی جهت پیشگیری از بارداری استفاده کنید. مصرف کرم‌ها نیز ممکن است موجب حساس و تحریک شدن پوست همسرتان شود. از پزشک یا پرستار بخواهید که در زمینه نحوه پیشگیری از بارداری، در طول دوره استعمال کرم شما را راهنمایی کند.

درمان زگیل تناسلی با لیزر و سوزاندن

zegilt4

 • در روش کرایوتراپی از مایع نیتروژن جهت فریز یا منجمد کردن زگیل تناسلی استفاده می‌شود. معمولاً برای رفع تبخال تناسلی لازم است که به مدت ۴ هفته به‌صورت هفتگی کرایوتراپی را انجام دهید. اگر کرایوتراپی پس از این مدت مؤثر واقع نشد ممکن است نیاز به امتحان روش درمانی دیگری داشته باشید.
 • لیزر درمانی می‌تواند زگیل تناسلی را از هم فروپاشد مخصوصاً اگر تعداد زگیل‌ها زیاد باشد و یا در مکانی مثل رون واژن یا مقعد باشند که دسترسی به آن دشوار است.
 • از گرمادرمانی (الکتروکوتری یا برداشتن با حلقه الکتریکی) برای سوزاندن زگیل آلت تناسلی می‌توان استفاده نمود.

ممکن است برای انجام این شیوه درمانی به اعمال بی‌حسی موضعی نیاز باشد. این کار کاملاً پیام‌های درد را مسدود می‌کند و شما در طی انجام فرایند هوشیار هستید.

 

 

جراحی

zegilt5

در صورت بزرگ بودن و یا سخت بودن دسترسی به محل بروز زگیل آلت تناسلی این امکان وجود دارد که برای از بین بردن آن به انجام عمل جراحی نیاز باشد. احتمالاً جراحی تحت بی‌حسی موضعی انجام می‌گیرد.

ملاحظات ویژه


اگر باردار هستید

چنانچه در هنگام بارداری دچار زگیل تناسلی شدید موضوع را به پزشک، ماما یا متخصص زایمان بگویید. پزشک روش درمانی را برایتان تجویز کرده که برای کودکان بی‌خطر است. در هنگام بارداری ممکن است زگیل تناسلی بزرگ و یا به تعداد آن افزوده شود و یا پس از سال‌ها دوباره عود کند. اگر زگیل تناسلی موجود در واژن خیلی رشد کند لازم است که آن را از بین ببرد. زگیل تناسلی در هنگام زایمان مشکلی به وجود نمی‌آورد. اگر شما قادر به درمان این عارضه نیستید ممکن است در موارد نادری انجام سزارین برای زایمان به شما توصیه شود.

همچنین به‌ندرت نیز احتمال این وجود دارد که ویروس اچ پی وی در هنگام وضع حمل به کودک منتقل شود. این ویروس می‌تواند گلو و آلت تناسلی کودکتان را درگیر کند و نیاز شود که کودکتان پس از متولد شدن تحت درمان قرار گیرد.

اگر دچار نقص در سیستم ایمنی بدن خود هستید

اگر دارای نقص در سیستم ایمنی بدن هستید زگیل تناسلی بسیار شدید خواهد بود و درمان آن کمتر مؤثر واقع می‌شود. نقص در سیستم ایمنی بدن معمولاً به علت ابتلا به اچ آی وی یا به دنبال درمان سرطان ایجاد می‌شود. این بدین معناست که احتمال عود مجدد زگیل آلت تناسلی زیاد است. اینکه پس از درمان جهت اطمینان یافتن از سلامتی کامل به ملاقات با پزشکتان ادامه دهید، اهمیت دارد.

مشاوره رایگان