یوسف آباد (تهران، میدان سلماس، ضلع شرقی میدان، پلاک 21، واحد 1 کلینیک پوست و مو رازی)

عمل تنگ کردن (واژینوپلاستی) یا رفع گشادی واژن پس از زایمان

vajino

بسیاری از زنان با تجربه کاهش لذت جنسی، درد و عدم راحتی به دلیل لخت شدن واژن، افزایش اندازه و شکل نامناسب لبه‌های واژن که اغلب ناشی از پیر شدن یا زایمان است، مواجه هستند. برخی از زنان تمایل دارند روشی برای تنگ کردن واژن خود را امتحان کنند. تنگ کردن واژن، که به عنوان واژینوپلاستی شناخته می‌شود، یک عمل جراحی پلاستیک است که به منظور بازسازی واژن انجام می‌شود.

مهم است به یاد داشته باشید که واژینوپلاستی هیچگونه مشکل عاطفی یا کاهش در تمایل جنسی را حل نمی‌کند. با پیر شدن، واژن همانند سایر عضلات، ضعیف می‌شود. به همین دلیل، رابطه جنسی ممکن است کمتر رضایت‌بخش باشد زیرا احساسات به اندازه کافی قوی نیستند. تنگ کردن واژن می‌تواند احساسات را بهبود بخشد و بازگشت به تجربه‌ای لذت‌بخش از رابطه جنسی را ممکن سازد.

بیشتر زنانی که تصمیم به انجام واژینوپلاستی یا بهبود گشادی واژن می‌گیرند، در دهه‌ی سوم یا پنجاهم از عمر خود هستند. بسیاری از آنان قبلاً فرزند داشته و تمایلی به داشتن فرزند دیگر ندارند. تنگ کردن واژن مانع باروری نمی‌شود، اما زایمان ممکن است تأثیری بر تغییرات ایجاد شده توسط جراحی پلاستیک داشته باشد. همچنین، در حالی که دوباره انجام عمل تنگ کردن واژن ممکن است باشد، اما این عمل با خطرات و عدم قطعیت بیشتری همراه خواهد بود.

در حالی که تعداد فزاینده‌ای از زنان برای بهبود زندگی جنسی خود و داشتن احساسی بهتر انگیزه دارند، اما بسیاری نمی‌دانند که به کجا باید مراجعه کنند یا ممکن است برای صحبت در مورد این مسائل با پزشک احساس خجالت داشته باشند. متخصصین کلینیک زیبایی رازی اطمینان می‌دهند که سلامت شما اولویت آنها است. بر خلاف بسیاری از دیگر جراحی‌های زیبایی، هیچ محدودیت سنی برای جراحی واژینوپلاستی وجود ندارد. در واقع، زنان بین سنین سی و پنجاه اغلب خواهان این عمل هستند. هیچگاه برای به دست آوردن مجدد اعتماد به نفس خود بیش از حد پیر یا جوان نیستید. ما درک می‌کنیم که اعتماد به نفس و هویت جنسی دو بخش بسیار مهم از شخصیت شما هستند.

اعتماد به نفس می‌تواند کلید یک زندگی سالم‌تر و شادتر باشد، و ما می‌خواهیم به شما چنین اعتماد به نفسی را بدهیم. اگر انجام جراحی تنگ کردن واژن را در نظر گرفته‌اید، برای تنظیم یک وقت مشاوره با پزشک با شماره‌های ۰۲۱۸۸۳۳۴۰۲۹ – ۰۲۱۸۸۳۳۳۲۵۹ تماس حاصل فرمایید.

دلایل انجام عمل تنگ کردن واژن


ممکن است دلایل زیادی برای انجام عمل تنگ کردن واژن داشته باشید، اما دو دسته اصلی وجود دارد:

  • جراحی زیبایی واژن که هم شامل دلایل پزشکی (مانند ترمیم آسیب ناشی از ضربه یا زایمان) و هم دلایل زیبایی (مانند تمایل به داشتن واژنی جذاب‌تر به منظور بهبود اعتماد بنفس) می‌باشد.
  • جراحی تنگ کردن واژن که یک عمل جراحی خاص به منظور کاهش اندازه بازشدگی واژن است که ممکن است بر اثر زایمان یا دلایل دیگر از جمله سن و عدم حجم عضلانی کشیده شده باشد.

هر دو نوع جراحی ترمیم واژن یا  جوان‌سازی واژن در نظر گرفته می‌شوند. روشی که بازشدگی واژن و دیواره‌های درونی واژن را تنگ می‌کند، می‌تواند باعث بازیابی رضایت جنسی برای شما و شریکتان شود. در صورت امکان، می‌توانید واژینوپلاستی و لابیاپلاستی را به طور همزمان انجام دهید.

 

 

متقاضیان درمان

متقاضی مناسب برای  تنگ کردن واژن باید سابقه پزشکی و وضعیت جسمانی خوبی داشته باشد. پیش از عمل توصیه می‌شود که زنان با یکی از پزشکان مشورت کنند تا انتظارات معقولی از نتایج و خطرات مرتبط با جراحی بدست آورند.

فرایند عمل


عمل تنگ کردن واژن یک جراحی پیچیده است که اغلب بین یک تا دو ساعت طول می‌کشد. شما باید پیش از عمل با پزشک در مورد اهداف خود صحبت کنید. واژینوپلاستی یک عمل برگشت‌پذیر نیست. این جراحی اغلب به طور معمول با یک چاقوی کوچک جراحی انجام می‌شود، اما اخیراً واژینوپلاستی با لیزر نیز محبوب شده است. نتایج در هر دو روش مطلوب خواهند بود.

در طول عمل تحت بیهوشی عمومی یا آرام‌بخش قرار خواهید گرفت. برای تنگ کردن دیواره داخلی واژن، جراح یک برش الماس شکل را از ناحیه پرینه (پایین واژن، بین واژن و مقعد) به کف داخلی پوشش واژینال ایجاد می‌کند. بعد از برداشتن بافت اضافه، پزشک عضلات را برای پر کردن فضا می‌کشد. بازشدگی واژن نیز کشیده می‌شود که معمولا به اندازه سه و نیم سانتی‌متر تا پنج سانتی‌متر خواهد بود.

پس از درمان


بهبودی پس از عمل تنگ کردن و رفع گشادی واژن واژن مشابه دوره نقاهت پس از اپی‌زیاتومی که در طول زایمان واژینال انجام می‌شود خواهد بود. بدن به خوبی به این عمل واکنش نشان می‌دهد، اگر چه ممکن است بهبودی کامل سه ماه یا بیشتر زمان ببرد و در صورت انجام عمل لایباپلاستی به صورت همزمان این دوره بیشتر خواهد بود.

پس از چند ساعت نظارت توسط گروه پزشکی در صورتی که هیچگونه عوارضی وجود نداشته باشد می‌توانید به خانه برگردید (همراه با یکی از دوستان یا اعضای خانواده به منظور رانندگی). در ابتدا، دچار درد ناشی از اثرات فیزیکی عمل جراحی هستید، اما این درد با بهبودی ناحیه تحت درمان کاهش می‌یابد. یک نسخه برای داروهای مسکن دریافت می‌کنید که در هفته اول به کاهش درد کمک می‌کنند.

بهبودی


vajino1

پزشک یک وقت ملاقات دیگر را برای هفته اول یا دوم تنظیم می‌کند، تا روند بهبودی را کنترل نماید. در این زمان که شما در حال افزایش فعالیت‌های خود هستید ممکن است توصیه شود که روش‌های ورزش درمانی مانند ورزش‌های کگل را جهت تقویت عضلات در حال بهبود خود انجام دهید.

جراح همواره دستورالعمل‌های بعد از عمل که باید رعایت کنید را در اختیارتان قرار می‌دهد. این دستورالعمل‌ها بایدها و نبایدها در طول دوره بهبودی پس از تنگ کردن واژن را به شما می‌گوید. به عنوان مثال، می‌توانید برای کاهش تورم از یک کیسه یخ استفاده کنید، اما نمی‌توانید رابطه‌ی جنسی داشته باشید یا از تامپون استفاده نمایید. برای تمیز نگه داشتن برش بیرونی باید حمام کنید. توصیه می‌شود که به آرامی ناحیه برش را خشک کرده و بر روی آن پماد آنتی بیوتیک بزنید.

تورم و کبودی اولیه معمولاً پس از دو روز از بین می‌رود، هر چند به احتمال زیاد تا دو هفته درد و ناراحتی خواهید داشت. پس از اینکه توانستید بدون درد بایستید باید به تدریج فعالیت‌های خود را افزایش دهید. به مدت ۶ هفته پس از عمل تنگ کردن واژن نمی‌توانید رابطه جنسی داشته باشید. با اجازه پزشک پس از ۳ تا ۵ روز می‌توانید به کار خود بازگردید که بستگی به نوع کار دارد زیرا همچنان نمی‌توانید حرکات پرفشار انجام دهید.

نتایج


این عمل دهانه و بازشدگی و حفره‌ی داخلی رحم را تنگ‌تر می‌کند، که باعث افزایش اصطکاک در هنگام رابطه جنسی می‌گردد. نتیجه‌ی آن رابطه جنسی لذت بخش‌تر خواهد بود. با توجه به نظر جراحان پلاستیک این عمل به دلیل کارایی آن در حال محبوب شدن است. زنان پس از عمل اعتماد به نفس آنها از بدنشان بهبود یافته و زندگی بهتری دارند.

با اینکه شرایط هر زن متفاوت است، اما هدف از عمل واژینوپلاستی، تنگ‌تر شدن واژن است بطوری که در نتیجه‌ی آن زن احساسات بهتری داشته باشد. ممکن است جای زخم‌هایی ایجاد شود، اما برای همسرتان قابل مشاهده نبوده و به مرور زمان محو می‌شوند. یک جراح خوب زخم‌ها را در چین‌های طبیعی پوست پنهان می‌کند، جایی که کمتر قابل مشاهده باشند.

خطرات و عوارض


تمام عمل‌های جراحی بخصوص آنهایی که برای انجامشان باید از داروی آرام‌بخش استفاده شود، خطراتی به همراه دارند. اما عمل‌هایی سرپایی مانند تنگ کردن واژن نسبت به عمل جراحی در بیمارستان خطر بیشتری ندارند.

شایع‌ترین (اما همچنان نادر) عوارض شامل موارد زیر می‌باشند:

  • خونریزی بیش از حد
  • عفونت
  • جای زخم قابل توجه
  • نکروز (مرگ بافت)
  • واکنش آلرژیک به ماده بیهوشی
  • التهاب

احتمال ابتلا به هر یک از این علائم در طول و پس از بارداری بیشتر است.

مشاوره رایگان