یوسف آباد (تهران، میدان سلماس، ضلع شرقی میدان، پلاک 21، واحد 1 کلینیک پوست و مو رازی)

پاک کردن تتو و خال‌کوبی(ابرو،آرایش دائم و تتو زیبایی بدن) با لیزر

jhj1

تاتوها یا خال‌کوبی‌ها، آرایش‌های دائمی هستند و اگرچه ممکن است در ابتدا به عنوان یک ایده بسیار عالی به نظر برسند، اما ممکن است در طول زمان به دلیل تأثیر آن‌ها بر زندگی شخصی و حرفه‌ای فرد، احساس پشیمانی کنید. زیرا تاتوها به صورت دائمی روی پوست باقی می‌مانند و ممکن است باعث مشکلات قابل‌توجهی شوند. ذرات رنگ‌دانه جوهر که زیر پوست جا می‌افتند، به اندازه‌ای بزرگ هستند که بدن به طور طبیعی قادر به جذب و حذف آن‌ها نمی‌باشد. به عبارت دیگر، برای حذف تاتو، باید رنگ‌دانه‌ها شکسته شوند.

پاک کردن تاتو با لیزر یکی از ساده‌ترین روش‌ها برای رسیدن به این هدف است. پاک کردن تاتو با حداقل آسیب به پوست مجاور انجام می‌شود، که به‌نوبه خود از ایجاد عوارض جانبی نامطلوب که اغلب با روش‌های سنتی پاک کردن تاتو همراه است، ممانعت می‌کند.

پاک کردن تاتو با لیزر بیانگر پیشرفت در این زمینه است. به‌منظور آگاهی از مناسب بودن این درمان برای از بین بردن رنگ نامطلوب از پوست خود، با متخصص مشورت نمایید. متخصصین ما در کلینیک زیبایی رازی می‌توانند نیازهای منحصربه‌فرد شما را ارزیابی کرده و مناسب‌ترین راه‌حل را به شما ارائه دهند. برای آشنایی با روش رفع و از بین بردن تاتو و خال‌کوبی یا جهت رزرو نوبت برای انجام این کار می‌توانید با شماره‌های  ۰۲۱۸۸۳۳۴۰۲۹ ۰۲۱۸۸۳۳۳۲۵۹ تماس حاصل نمایید.

jhj2

jjj

پاک کردن تاتو با لیزر چیست؟


jhj4

این درمان با بهره‌گیری از یک لیزر پرقدرت به پوست نفوذ می‌کند. این نور بدون ایجاد آسیب از سطح پوست عبور کرده، و درعین‌حال ذرات رنگ‌دانه را مرتعش می‌سازد. ارتعاش موجب ایجاد گرما شده، و این گرما به‌نوبه خود موجب شکستن رنگ‌دانه‌ها به قطعات کوچک‌تر شده که می‌توانند از طریق توسط سیستم لنفاوی از بین بروند.
طول هر درمان متفاوت است، و می‌تواند از ۲۰ دقیقه تا بیش از یک ساعت برای هر ناحیه درمان متغیر باشد. نتایج حاصل از پاک کردن تاتو با لیزر تدریجی می‌باشد. این بدان معنی است که تاتو باید پس از هر جلسه درمان پیاپی و باگذشت زمان همراه با ایجاد فرآیندهای طبیعی در بدن محو شود.

مزایا


jhj5

پاک کردن تاتو با لیزر دارای مزایای متعدد و قابل‌توجهی می‌باشد، که بخش عمده آن ماهیت غیر جراحی این درمان را شامل می‌شود. این مزایا عبارت‌اند از:

  • عدم ایجاد اسکار (جای زخم): نور لیزر به‌گونه‌ای طراحی‌شده که به سلول‌های پوستی هیچ‌گونه آسیبی وارد نمی‌کند. این بدان معناست که پتانسیل ایجاد اسکار بسیار پایین می‌باشد. این مزیت با روش‌های رفع تتو که بر “سایش”‌پوست تکیه دارند، در تضاد می‌باشد.
  • محو شدن مؤثر و پاک کردن تاتو: پاک کردن تاتو با لیزر می‌تواند به‌طور مؤثر موجب محو شدن آثار تاتو بدون ایجاد اثرات ماندگار و نامطلوب روش‌های دیگر پاک کردن تتو شود.
  • دوره بهبودی حداقل: پس از دریافت درمان پاک کردن تاتو با لیزر، شما باید به مدت چند روز از پوست خود در مقابل اشعه ماوراءبنفش محافظت کنید. مقدار کمی از قرمزی و حساسیت به لمس ممکن است باقی بماند، اما این اثرات باید در عرض چند روز از شروع درمان فروکش کنند.
  • پاک کردن تتو از ناحیه‌ای خاص یا به‌طور کامل: پاک کردن تاتو با لیزر می‌تواند موجب پاک کردن تاتو از نقطه‌ای خاص یا کل بدن گردد.
  • ایمنی: پاک کردن تاتو با لیزر یکی از ایمن‌ترین روش‌های از بین بردن تاتو می‌باشد. خطر ابتلا به عفونت جزئی بوده، و عوارض جانبی نامطلوب اندکی پس از درمان ایجادشده و بیمار در کل فرآیند درمان احساس راحتی بالایی دارد.

فرایند درمان


jhj6

به‌منظور کاهش عوارض جانبی ناخواسته، پزشک معمولاً از بیمار می‌خواهد که از مصرف داروهای رقیق‌کننده خون مانند آسپیرین برای چند روز قبل از درمان اجتناب کند. این کار به تجربه درمانی راحت‌تر و کاهش کبودی و درد در دوران بهبودی منتهی می‌گردد.

معمولاً قبل از جلسات پاک کردن تاتو با لیزر، از بی‌حسی موضعی برای کاهش درد و ناراحتی استفاده می‌شود. در این روش، از چند دقیقه قبل از شروع جلسه، بی‌حس کننده موضعی به ناحیه تاتو اعمال می‌شود. درمان با لیزر با استفاده از پالس‌های کوتاه انرژی، روی ناحیه تاتو اعمال می‌شود و باعث شکستن رنگ‌دانه‌ها می‌شود. اغلب بیماران در چند دقیقه اول درمان به این حالت عادت می‌کنند و احساس ناراحتی نمی‌کنند.

مدت زمان هر جلسه درمان بستگی به اندازه تاتو دارد و ممکن است از یک تا چند دقیقه به طول بیانجامد. به منظور بهبود نتایج، پزشک معمولاً به بیماران توصیه می‌کند که برای جلسات درمانی بعدی، با فواصل زمانی ۴ تا ۸ هفته مراجعه کنند.

 

 

چند جلسه درمان برای پاک کردن تاتو مورد نیاز است؟


پاک کردن تاتو با لیزر به‌طورمعمول نیازمند جلسات درمانی متعدد است. نتایج این درمان، بسته به رنگ تتو، سن تاتو، و رنگ‌دانه‌های پوستی بیمار متفاوت است. برای درمان رنگ‌های مختلف یک تتو به درمان‌های مختلف نیاز است.

نتیجه


بدن هر فرد به پاک شدن جوهر تاتو واکنشی متفاوت نشان می‌دهد. بدن برای شکستن ذرات جوهر و پاک کردن آن از ناحیه تتو نیازمند زمان است. بنابراین نتایج حاصل از پاک کردن تاتو با لیزر در یک فرد پس از یک جلسه درمانی، ممکن است با شخص دیگر به‌طور چشمگیری متفاوت باشد. پزشک در اولین جلسه مشاوره تخمینی دقیق از زمان نتایج در اختیار شما قرار می‌دهد، اما نتایج برای بدن شما و تاتوی خاص متفاوت است.

عوارض جانبی


شیوه مدرن پاک کردن تاتو با لیزر به دو دلیل اسکاری در پوست ایجاد نمی‌نماید. نخست اینکه، عمق نفوذ لیزر به پوست به‌اندازه‌ای نیست که به ایجاد اسکار منجر شود. دوم، سرعت پالس لیزر به‌اندازه‌ای بالا است که تنها بر رنگ‌دانه‌های تتو تأثیر گذاشته و سلول‌ها و بافت مجاور دست‌نخورده و سالم باقی می‌مانند. اسکار یکی از دغدغه‌های ۱۰ یا ۱۵ سال پیش یعنی زمانی بود که از تجهیزات نسبتاً خشن برای پاک کردن تتو استفاده می‌شد. هیچ دلیلی برای نگرانی در مورد اسکار وجود ندارد مگر اینکه شما سابقه زخم کلوئید داشته باشید، که در این مورد پزشک با شما گفتگو خواهد کرد.

آیا این روش موجب ایجاد آسیب می‌گردد؟


اغلب بیماران احساسی شبیه به زمان انجام تاتو یا کمی ملایم‌تر را گزارش می‌کنند. یک تفاوت عمده این است که پاک کردن تتو با لیزر بسیار سریع‌تر انجام می‌گیرد، بسیاری از درمان‌ها تنها ۳۰ ثانیه تا ۲ دقیقه طول می‌کشند. بیماران ناراحتی این درمان را با خوردن یک کش پلاستیکی به پوست خود مقایسه می‌کنند. پاک کردن تتوهای دارای رنگ سیاه، به دلیل طول‌موج نور استفاده‌شده برای شکستن رنگ با ناراحتی کمتری همراه است.

پاک کردن چه نوع تاتویی سخت‌تر است؟


  • این موضوع بیشتر با غلظت رنگ مرتبط است تا تیرگی رنگ، زیرا لایه‌های رنگ توسط لیزر شکسته شده و از بالا تا پایین پاک می‌شوند. هر چه تتو ضخیم‌تر و متراکم‌تر باشد، پاک کردن آن به زمان بیشتری نیاز خواهد داشت. تتوهای ضخیم و خطوط سیاه به‌طور خاص در برابر ایجاد نتایج فوری مقاوم هستند، و پیش از محو شدن کامل اغلب تیره به نظر می‌رسند.
  • تحقیق و تجربه حاکی از آن است که بهترین طول‌موج برای پاک کردن تاتوهای دارای رنگ قرمز، نارنجی، زرد و قهوه‌ای nm 532 است، درحالی‌که رنگ‌های تیره مانند سیاه ‌و سفید با طول‌موج nm 1064، و رنگ‌های سبز و آبی با طول‌موج nm755 به بهترین شکل پاک می‌شوند.
  • هرچه تتو به قلب نزدیک‌تر باشد، پاک کردن آن سریع‌تر اتفاق خواهد افتاد. این امر ناشی از فشارخون بالا و سلول‌های ایمنی موجود در نواحی نزدیک‌تر به قلب است. در نتیجه، تاتوهای سیاه واقع در قفسه سینه سریع‌تر از تتوهای دست و پا پاک خواهند شد.
  • سیگار کشیدن می‌تواند شانس پاک کردن موفقیت‌آمیز تاتو پس از ۱۰ جلسه درمانی را تا ۷۰% کاهش دهد. در یک فرد سیگاری، سیستم ایمنی بدن به‌طور مداوم در حال دفع اشیاء خارجی، دود و ذرات دیگر از ریه‌ها است که توانایی آن برای مقابله با اشیای خارجی دیگر که از شکستن ذرات رنگ حاصل می‌شود، را به‌طور قابل‌ توجهی کاهش می‌دهد. این بدان معنا نیست که نمی‌توان تاتوی فرد سیگاری را پاک کرد، اما فرد سیگاری به‌منظور پاک کردن کامل تاتو باید برای یک دوران بهبودی طولانی‌تر و تعداد جلسات بیشتر آماده‌ باشد.
  • پاک کردن تاتوهای قدیمی‌تر در مقایسه با تاتوهای جدیدتر نیازمند جلسات درمانی کمتری می‌باشد. یک تاتوی سیاه ۱۰ ساله در یک یا دو جلسه درمانی کمتر از یک تاتوی سیاه ۱ ساله پاک خواهد شد. به همین منوال، پاک کردن یک تتوی ۲۰ ساله ممکن است به دو تا سه جلسه درمانی کمتر از یک تتوی ۱ ساله نیاز داشته باشد.
مشاوره رایگان