یوسف آباد (تهران، میدان سلماس، ضلع شرقی میدان، پلاک 21، واحد 1 کلینیک پوست و مو رازی)

تزریق بوتاکس چه کاربردهایی دارد؟ + مراقبت‌ها و هزینه

تزریق بوتاکس چه کاربردهایی دارد؟

تزریق بوتاکس برای موارد زیبایی و درمانی استفاده می‌شود؛ سم بوتولینوم موجود در بوتاکس عضلات را به طور موقت فلج می‌کند. فلج شدن عضله با کاهش انقباض عضلات همراه است که در نتیجه موجب صاف شدن چین‌وچروک‌های پوست یا دستیابی به اهداف درمانی تزریق بوتاکس می‌شود. اگر این تزریق توسط یک پزشک حاذق و محصول معتبر انجام شود عوارض جانبی جدی نخواهد داشت.

بوتاکس چیست؟

بوتاکس یک دارو است که پزشکان از سال‌ها قبل برای درمان چین و چروک‌های صورت استفاده می‌کنند. نام تجاری بوتاکس به سمی اشاره دارد که توسط باکتری کلستریدیوم بوتولینوم تولید می‌شود. نام تجاری اصلی این دارو نیز “بوتاکس” است و از آن پس از جایگزینی استفاده از سم بوتولینوم برای معرفی این دارو، نام برند بوتاکس برای آن استفاده می‌شود.

تزریق بوتاکس چگونه باعث رفع چین‌وچروک می‌شود؟

حرکت مداوم عضلات صورت، افزایش سن، نور خورشید، سبک زندگی (استعمال سیگار و مصرف الکل) و … می‌توانند موجب چین‌وچروک پوست شوند. تزریق مقادیر کمی سم بوتولینوم به ماهیچه‌ها، باعث شل شدن موضعی عضلات شده و چین‌وچروک‌ها را صاف می‌کند. در نظر داشته باشید که حدود دو هفته طول می‌کشد تا اثرات سم بوتولینوم به طور کامل دیده شود.

کاربردهای تزریق بوتاکس

 

با افزایش سن، عضلاتی که برای بیان احساسات ظاهری صورت به کار برده می‌شوند باعث ایجاد چین‌وچروک‌های دائمی روی پوست می‌شوند. یکی از کاربردهای تزریق بوتاکس این است که باعث شل شدن عضلات صورت شده و سطح پوست را هموارتر و صاف‌تر کرده و چین‌وچروک‌ها را کم می‌کند. بیش از 20 سال است که از بوتاکس برای کاربردهای مختلف درمانی مانند بلفارواسپاسم، استرابیسم، دیستونی دهانه رحم، میگرن، هیپرهیدروزیس و اسپاسم عضلانی استفاده می‌شود. FDA در سال 2002 تزریق بوتاکس برای مصارف زیبایی را تائید کرد (منبع). کاربردهای زیبایی تزریق بوتاکس عبارتند از:

 • رفع خطوط پیشانی
 • بهبود چین‌وچروک بین ابروها (خطوط اخم، خطوط گلابلار یا یازده)
 • برطرف کردن خطوط کنار چشم و خطوط پنجه کلاغی
 • بهبود خطوط کنار لب و بینی
 • درمان لبخند لثه‌ای
 • اصلاح زاویه فک و صورت

کاهش چین‌وچروک‌های اطراف چشم

کاهش چین‌وچروک‌های اطراف چشم

یکی از مزایای تزریق بوتاکس این است که باعث ضعیف شدن عضلات ایجاد کننده چین‌وچروک‌های اطراف صورت می‌شود. با این روش درمانی چین‌وچروک‌های اطراف چشم به طور مؤثری رفع می‌شوند. بوتاکس تزریق‌ شده فقط روی عصب‌های عضلات تأثیر می‌گذارد و بر عصب‌های مربوط به حس لامسه اثری ندارد و به همین دلیل بیماران حس خود را در ناحیه درمان شده از دست نمی‌دهند.

رفع خطوط اخم

رفع خطوط اخم

با تزریق بوتاکس صورت می‌توان خطوط اخم متوسط تا شدید را که بین دو ابرو ایجاد می‌شوند به طور مؤثری رفع نمود. بسیاری از بیماران می‌توانند استفاده از این روش را جایگزین لیفت ابرو کنند. کاهش خطوط عمیق و مقاوم که از اخم کردن بین دو ابرو ایجاد می‌شوند یکی از مزایای مهم تزریق بوتاکس است.

حذف چین‌وچروک‌های پیشانی

حذف چین‌وچروک‌های پیشانی

چین‌وچروک‌های پیشانی باعث می‌شوند که صورت پیرتر و لاغرتر به نظر برسد. در قسمت‌هایی از صورت مانند پیشانی که خطوط افقی شکل می‌گیرند، تزریق بوتاکس می‌تواند بسیار مفید واقع شود. زمانی که شما تزریق بوتاکس را انجام دادید، عضلاتی که به طور معمول باعث ایجاد چین‌وچروک و خطوط پیشانی می‌شوند به مدت چند ماه از کار می‌افتند.

رفع خطوط خنده

رفع خطوط خنده

عضلاتی که باعث ایجاد چین‌وچروک در اطراف لب‌ها می‌شوند به عضلات خنده معروف هستند. اگر در هنگام خندیدن گوشه‌های لب شما پایین می‌رود می‌توانید با تزریق بوتاکس در ناحیه فک، این چین‌وچروک‌ها را کاهش دهید.

اصلاح زاویه صورت

اصلاح زاویه صورت

با افزایش سن ممکن است عضلات ماستر که در فک قرار دارند و به جویدن کمک می‌کنند، بیش از حد بزرگ شوند و زیبایی چهره را تحت تاثیر قرار دهند. برای رفع این مشکل می‌توان تزریق بوتاکس انجام داد. بسیاری از بیمارانی که صورتی چهارگوش دارند و به دنبال روشی غیرجراحی برای زاویه‌دار کردن صورت خود هستند می‌توانند از فرایند تزریق بوتاکس برای دست‌یابی به این هدف بهره ببرند. با تزریق بوتاکس می‌توان از حجم عضله ماستر در صورت کم کرد و انحنای طبیعی را به گونه‌ها و فک بازگرداند.

درمان میگرن

درمان میگرن

اثبات شده است که تزریق بوتاکس دارای تأثیر چشمگیری در کاهش سردردهای میگرنی است. استفاده از تزریق بوتاکس برای درمان سردردهای شدید میگرنی بسیار مفید است، زیرا این روش هیچ عارضه جانبی ندارد در حالی که مصرف بسیاری از داروهای مسکن می‌تواند به کبد آسیب برساند.

برطرف کردن تعریق شدید

برطرف کردن تعریق شدید

بوتاکس همچنین برای رفع تعریق مفرط نیز بسیار مفید است. این یک سندرم است که معمولاً با تجویز آنتی پرسپیرانت‌ها درمان می‌شود ولی اثر بلند مدت آن هنوز به اثبات نرسیده است و برای افرادی که دچار تعریق شدید هستند فقط تا حدودی مؤثر است. به هر حال، بوتاکس این مشکل را کاهش داده و با تزریق آن به مدت چند ماه این عارضه کاهش می‌یابد.

درمان مشکلات عضله چشم

بوتاکس در مسدود کردن سیگنال‌های ارسال شده از اعصاب به عضلات بسیار موثر است. اسپاسم عضلات چشم مزمن را می‌توان با تزریق بوتاکس درمان کرد؛ مانند:

 • بلفارواسپاسم (انقباض چشم)
 • استرابیسم (تنبلی یا انحراف چشم)

درمان درد پا

یکی دیگر از کاربردهای شگفت‌انگیز تزریق بوتاکس درمان درد پاها است. بوتاکس می‌تواند برای درمان انواع بیماری‌های پاها و اندام‌های تحتانی مانند تعریق بیش از حد پا یا انقباض ماهیچه‌ها و کشیدگی تاندون‌های ساق پا که می‌تواند ناشی از پوشیدن کفش‌های پاشنه بلند یا سایر بیماری‌های اکتسابی باشد، استفاده شود. به نوعی، بوتاکس را می‌توان مانند یک پد ارتوپدی تصور کرد، فقط به جای گذاشتن در کفش، به پای شما تزریق می‌شود. البته شایان ذکر است که مطالعات نشان داده‌اند استفاده از استروئید مؤثرتر از تزریق بوتاکس است (منبع).

بهبود مثانه بیش‌فعال

افرادی که دائماً احساس می‌کنند باید به دستشویی بروند و اغلب خود را خیس کرده یا بی‌اختیاری ادرار دارند می‌توانند از تزریق بوتاکس برای رفع مشکل خود استفاده کنند. سیگنال‌های عصبی به مغز فرمان می‎‌دهند که مثانه باید فوراً خالی شود که باعث اسپاسم و نشت مثانه می‌شود. تزریق بوتاکس به مثانه اجازه می‌دهد تا قبل از احساس نیاز به دستشویی عضلات مثانه شل شده و موجب افزایش حجم آن شود.

درمان مشکلات معده

تزریق بوتاکس می‌تواند برای درمان بیمارانی که در انتقال غذا از معده به روده مشکل دارند مفید باشد. معده در دوازدهه به روده کوچک متصل است و این محل اتصال ماهیچه‌ای به نام اسفنکتر پیلور را درگیر می‌کند. تزریق بوتاکس می‌تواند عضله را شل و عبور غذا از معده به روده را راحت‌تر کند. این به ویژه برای بیمارانی که پس از جراحی سرطان مری این علائم را تجربه می‌کنند مفید است.

چه کسانی مجاز هستند که بوتاکس تزریق کنند؟

برخی از بیماران به دنبال درمان‌های مداوم و دنباله‌دار برای دست‌یابی به اثرات بلند مدت هستند؛ این افراد می‌توانند از روش‌های دائمی مانند جراحی برای تغییرات مدنظر خود استفاده کنند. در حالی که برخی از بیماران صرفاً برای حضور در یک برنامه خاص و برای مدت کوتاهی می‌خواهند تغییرات ظاهری ایجاد کنند و یا اینکه نمی‌خواهند با عوارض جراحی‌های پرتهاجمی درگیر شوند، برای این افراد تزریق بوتاکس گزینه مناسبی است. در ادامه افرادی‌ که مجاز به تزریق بوتاکس هستند را معرفی خواهیم کرد:

 • افرادی‌که از سلامت عمومی خوبی برخوردار هستند می‌توانند از مزایای تزریق بوتاکس بهره‌مند شوند.
 • بیماران باید بیش از ۱۸ سال سن داشته باشند.

ممنوعیت‌های تزریق بوتاکس

اگر شما به سم بوتولینوم حساسیت دارید نباید بوتاکس تزریق کنید. همچنین در صورتی که هر یک از موارد زیر وجود داشته باشند، شما نباید بوتاکس تزریق کنید:

 • وجود عفونت در ناحیه تحت درمان که قرار است تزریق بوتاکس در آن ناحیه صورت پذیرد.
 • اسکلروزیس آمیوتروفیک جانبی یا بیماری لوگرینگ
 • میاستنی گراویس
 • سندرم لامبرت ایتون
 • اختلالات تنفسی مانند اسم یا آمفیزم
 • اختلالات بلع
 • ضعف در عضلات صورت (افتادگی پلک، ضعف پیشانی، مشکل در بالا بردن ابروها)
 • تغییر در ظاهر عادی صورت

 

نکته: افرادی که سابقه ابتلا به بیماری‌های عصبی عضلانی دارند یا افرادی که اسکارهای (جای زخم) عمیق دارند و یا به اختلالات پوستی دچار هستند یا صورت آن‌ها دچار عدم تقارن است؛ گزینه‌های مناسبی برای انجام فرایند تزریق بوتاکس نیستند. همچنین خانم‌های باردار یا شیرده نیز نباید بوتاکس تزریق کنند، زیرا تحقیقات انجام شده بر روی تاثیر بوتاکس بر جنین و شیر مادر کامل نیست.

 

این‌ها موضوعاتی است که قبل از درمان و در جلسه مشاوره با پزشک به آن‌ها پرداخته شده و بر اساس نتایج این جلسه شما می‌توانید تصمیم به انجام یا عدم انجام فرایند تزریق بوتاکس بگیرید. در برخی موارد نیز ممکن است تزریق بوتاکس مؤثر و مفید نباشد. زمانی که بیمار به دنبال روش‌های درمانی با اثرات بلند مدت است یا می‌خواهد تغییراتی در چهره خود ایجاد کند، انجام فرایند تزریق بوتاکس به اندازه لیفت صورت یا لیفت گردن مناسب نیست.

آمادگی‌های لازم برای تزریق بوتاکس

قبل از انجام درمان بوتاکس، صورت شما باید به خوبی استراحت کرده و شاداب باشد تا تزریق بوتاکس به بهترین نحو انجام شود. برخی آمادگی‌های قبلی کمک می‌کنند تا نتیجه نهایی تزریق بوتاکس بهتر، بروز عوارض کمتر و ماندگاری نتایج بیشتر شود.

 • تمیز کردن پوست: قبل از تزریق بوتاکس صورت خود را از آرایش، کرم یا مرطوب کننده تمیز کنید. در غیر این صورت، پوست شما مستعد تحریک در ناحیه تزریق خواهد بود. معمولا پزشک قبل از شروع متخصص پوست را با الکل مخصوص تمیز می‌کند تا احتمال انتقال آلودگی حذف شود.
 • اجتناب از الکل و سیگار: قبل از تزریق بوتاکس، از نوشیدن الکل یا استعمال سیگار خودداری کنید. زیرا الکل رگ‌های خونی را گشاد می‌کند و نتایج تزریق بوتاکس را تغییر می‌دهد. همچنین مصرف الکل قبل از تزریق بوتاکس ممکن است صورت را متورم یا ملتهب کرده و موجب تشدید عوارض تزریق بوتاکس شود. سیگار نیز با اختلال در سیستم گردش خون ممکن است احتمال بروز عوارض و کبودی را بعد از تزریق بوتاکس بیشتر کند.
 • مصرف کرم یا قرص آرنیکا: آرنیکا برای جلوگیری از کبودی، قرمزی یا خونریزی و تورم استفاده می‌شود. توصیه می‌شود به منظور کاهش بروز این عوارض از یک هفته قبل و بعد از تزریق بوتاکس قرص آرنیکا مصرف کنید.
 • عدم مصرف ایبوپروفن و آسپرین: داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی مانند استامینوفن، ناپروکسن، ایبوپروفن یا هر قرص دیگری با تضعیف رگ‌های خونی میزان کبودی و تورم را بیشتر می‌کنند.

نحوه تزریق بوتاکس

 

معمولاً بوتاکس در مطب یا کلینیک پزشک تزریق می‌شود و درمان شما کمتر از ۱۵ دقیقه طول خواهد کشید. پزشک ممکن است از بسته‌های حاوی یخ یا کرم‌های بی‌حس کننده برای بی‌حس کردن ناحیه مورد تزریق استفاده کند. یک سوزن ریز برای تزریق بوتاکس به کار برده می‌شود و بوتاکس در عضلاتی که باعث ایجاد چین‌وچروک شده‌اند تزریق می‌شود. تعداد تزریق‌ها به شدت چین‌وچروک‌ها و محل آن‌ها در صورت بستگی دارد. در موارد درمانی نیز باتوجه به هدف از تزریق بوتاکس، تزریق در محل مورد نظر انجام خواهد شد.

مراقبت‌های بعد از تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس دوران نقاهت ندارد و شما می‌توانید بلافاصله پس از انجام تزریق به فعالیت‌های روزمره خود بپردازید. از ماساژ دادن ناحیه تزریق اجتناب کنید، زیرا ممکن است باعث پخش شدن سم بوتولینوم در نقاط دیگر صورت شود و در نتیجه بقیه قسمت‌های صورت نیز به طور موقتی ضعیف شده یا دچار افتادگی شوند. ممکن است احساس سوزش خفیفی در ناحیه تزریق ایجاد شود.

برخی افراد در اطراف محل تزریق بوتاکس احساس تورم و ناراحتی دارند. برای بهبود این مشکل می‌توان از کمپرس سرد استفاده کرد. بدون هیچ فشاری کمپرس سرد را روی محل تورم و ناراحتی قرار دهید. کبودی و تورم خفیف در نزدیکی محل‌های تزریق معمولاً از عوارض جانبی تزریق بوتاکس است که در عرض 48 ساعت پس از درمان کاهش می‌یابد. مصرف داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی یا NSAID ها و اعمال گرما در نواحی متورم نه تنها ناراحتی را بدتر می‌کند، بلکه می‌تواند موجب جابجایی بوتاکس شود.

حدود یک ساعت پس از تزریق بوتاکس، عضلات صورت خود را با اخم کردن، چروک کردن، لبخند زدن و بالا بردن ابروها به مدت 30 ثانیه ورزش دهید. این تمرینات را چندین بار در طول روز تکرار کنید تا بوتاکس تزریق شده بتواند به عضلات مورد نظر نفوذ کند. البته ورزش صورت نتیجه نهایی تزریق بوتاکس را تغییر نمی‌دهد بلکه تنها زمان رسیدن به نتایج را تسریع می‌کند.

فعالیت سنگین ضربان قلب و جریان خون را افزایش می‌دهد. ورزش‌های سنگین ممکن است موجب حرکت بوتاکس به نواحی دیگر شود. این جابجایی می‌تواند اثربخشی بوتاکس را کاهش داده و عوارض جانبی ناخواسته‌ای ایجاد کند. همچنین ورزش شدید بعد از تزریق بوتاکس می‌تواند خطر تورم و کبودی اطراف نواحی درمان را افزایش دهد.

به مدت 24 ساعت بعد از تزریق بوتاکس آرایش نکنید. استفاده از کرم پودر، رژگونه، پودر صورت، سایه چشم و حتی مداد ابرو می‌تواند پوست را به اندازه‌ای تحریک کند که باعث پخش شدن بوتاکس در نواحی دیگر شود.

تا 4 ساعت دراز نکشید و دولا نشوید. دراز کشیدن یا خم شدن بیش از چند دقیقه پس از تزریق بوتاکس ممکن است موجب جابجایی آن شود. اگر پوست شما خیلی زود کبود می‌شود، نشستن عمودی می‌تواند با جلوگیری از افزایش جریان خون در صورت به کاهش کبودی کمک کند.

شب اول پس از تزریق بوتاکس، تا حد امکان به پشت بخوابید تا فشار روی عضلات صورت به حداقل برسد. اگر تمایل دارید به پهلو بخوابید، سعی کنید بالش‌هایی را در کنار بدن خود قرار دهید تا از چرخش شما هنگام خواب جلوگیری شود.

آبجو، شراب و مشروبات الکلی حاوی اتانول هستند. اتانول می‌تواند که رگ‌های خونی را گشاد کند و فشار خون را افزایش دهد. هنگامی که رگ‌های خونی منبسط می‌شوند، خون با سرعت بیشتری در بدن جریان می‌یابد. افزایش جریان خون موجب بدتر شدن تورم و کبودی در محل‌های تزریق و اطراف آن خواهد شد. بنابراین حداقل به مدت 48 ساعت بعد از تزریق بوتاکس الکل ننوشید.

حداقل 24 تا 48 ساعت بعد از تزریق بوتاکس برای انجام فشیال، میکرودرم ابریژن، لیزر درمانی پوست و ماساژ صبر کنید.

هر نوع گرمایی (از جمله دوش آب گرم) فشار خون را افزایش می‌دهد و باعث کبودی می‌شود. حداقل به مدت 24 الی 48 ساعت بعد از تزریق بوتاکس از قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید دوری کنید. گرمای نور خورشید ممکن است موجب جابجایی بوتاکس شود. همچنین حداقل 24 ساعت از سونا، استخر و جکوزی دوری کنید.

اکثر افراد پس از تزریق بوتاکس نیازی به مصرف مسکن مانند استامینوفن یا ایبوپروفن ندارند زیرا هر گونه ناراحتی حداقل و موقتی است. در نظر داشته باشید که ممکن است بعد از تزریق بوتاکس سردرد داشته باشید. در این صورت می‌توان از استامینوفن یا ایبوپروفن استفاده کرد.

ماندگاری نتایج تزریق بوتاکس

طول مدت اثر تزریق بوتاکس در هر فرد متفاوت از دیگران است اما معمولاً نتایج تا ۴ ماه باقی می‌مانند. زمانی که اثر بوتاکس از بین برود، عضلات شل‌ شده دوباره به حالت قبل خود بازگشته و چین‌وچروک‌های صورت بازمی‌گردند. اگر شما درمان را ادامه ندهید، چین‌وچروک‌ها و خطوط ریز به مرور دوباره بازمی‌گردند. هر چه درمان بیشتر ادامه یابد، چین‌وچروک‌ها کمتر می‌شوند.

خطرات و عوارض جانبی تزریق بوتاکس

بوتاکس نیز مانند هر درمان پزشکی ممکن است با خطرات و عوارضی همراه باشد. مراجعه به پزشک حاذق، استفاده از یک برند معتبر و رعایت مراقبت‌های بعدی می‌تواند از بروز عوارض جانبی جلوگیری کند. برخی از عوارض جانبی احتمالی تزریق بوتاکس عبارتند از:

 • سر دردهای ناپایدار
 • تورم
 • کبودی
 • درد در هنگام تزریق
 • احساس جمع شدگی پوست،
 • خارش
 • بی‌حسی در محل تزریق
 • عدم تقارن (ناهمواری)
 • ضعف موقتی عضلات
 • افتادگی موقتی پلک‌ها یا ابروها (پتوز)
 • اختلالات موقتی در بلع

در تعداد بسیار کمی از افراد، تزریق به خوبی جواب نمی‌دهد یا اثر آن کمتر از موعد معمول از بین می‌رود. از نظر تئوری و نظری بروز عوارض ناشناخته محتمل است. احتمال بروز کبودی پس از تزریق بوتاکس در صورتی که بیمار از ویتامین E، آسپیرین، کومادین، موترین و داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی استفاده کرده باشد افزایش می‌یابد.

انواع بوتاکس

بوتاکس یا سم بوتولینوم در انواع A و B تولید می‌شوند. نوع A قوی‌تر است و برای درمان‌های زیبایی استفاده می‌شود. اما از نوع B بیشتر برای درمان‌های پزشکی مانند دیستونی استفاده می‌شود. برندهایی که بوتاکس نوع A عرضه می‌کنند عبارتند از:

 • Botox
 • Dysport
 • Xeomin

هزینه تزریق بوتاکس

 

هزینه تزریق بوتاکس زیبایی از یک محل نسبت به محل دیگر و از یک پزشک نسبت به پزشک دیگر متفاوت است، بنابراین شما باید از پزشک در مورد هزینه‌های تزریق بوتاکس سؤال کنید. برخی از پزشکان هزینه را بر اساس تعداد واحدهای تزریق‌ شده محاسبه می‌کنند. یک ویال از بوتاکس شامل ۱۰۰ واحد است. برخی از پزشکان هزینه‌های تزریق بوتاکس را بر اساس ناحیه مورد تزریق تعیین می‌کنند. برای مثال، خطوط اخم یک ناحیه، چین‌وچروک‌های اطراف چشم یک ناحیه و پیشانی یک ناحیه مستقل در نظر گرفته می‌شوند. برای اطلاع دقیق از هزینه تزریق بوتاکس در کلینیک رازی با شماره‌های ۰۲۱۸۸۳۳۴۰۲۹۰۲۱۸۸۳۳۳۲۵۹ تماس حاصل فرمایید.

سوالات متداول

آیا تزریق بوتاکس بی‌خطر است؟

بوتاکس اگر از برندهای معروف و توسط پزشک حاذق تزریق شود کاملا ایمن و بی‌خطر است.

چند وقت یکبار باید تزریق بوتاکس را تکرار کرد؟

به طور متوسط، اثرات بوتاکس حدود سه تا چهار ماه ماندگاری دارد. بعد از تزریق بوتاکس عضلات عادت می‌کنند کمتر منقبض شوند. به همین دلیل تکرار آن می‌تواند با فاصله زمانی طولانی‌تری انجام شود. پزشک بر اساس نیازهای هر فرد زمان تکرار تزریق بوتاکس را اطلاع خواهد داد.

برندهای Botox و Dysport چه تفاوتی دارند؟

دیسپورت و بوتاکس هر دو تزریقاتی هستند که از سموم بوتولینوم ساخته شده اند. تفاوت اصلی در قدرت پروتئین‌های کمیاب موجود در این داروها است. نتایج دیسپورت ممکن است سریع‌تر دیده شود، و معمولا ماندگاری نتایج بوتاکس طولانی‌تر است.

آیا بیمه هزینه بوتاکس را پوشش می‌دهد؟

خیر، به دلیل اینکه تزریق بوتاکس معمولا برای مصارف زیبایی استفاده می‌شود تحت پوشش بیمه نیست. برخی بیمه‌های تکمیلی ممکن است هزینه تزریق بوتاکس برای مصارف درمانی مانند میگرن را تا حدودی پوشش دهند. به همین دلیل بهتر است در این مورد با کارشناس بیمه خود در ارتباط باشید.

تفاوت بین بوتاکس و فیلرهای پوستی چیست؟

از نظر زیبایی، بوتاکس و فیلرهای پوستی نتایج مشابهی دارند. هر دو به کاهش ظاهر خطوط و چین‌وچروک صورت کمک می‌کنند. تزریق بوتاکس به طور موقت ماهیچه‌ها را فلج می‌کند تا چین‌وچروک را کاهش دهد، اما فیلرها با افزایش حجم موجب برطرف شدن چین‌وچروک‌ها می‌شوند.

چه مدت بعد از تزریق بوتاکس می‌توان ورزش کرد؟

شما می‌توانید بلافاصله پس از تزریق بوتاکس به فعالیت‌های عادی روزانه خود ادامه دهید. ورزش‌های سبک را می‌توان بعد از 4 ساعت انجام داد. اما توصیه می‌شود تا 24 ساعت از انجام ورزش‌های سنگین خودداری شود.

چه مدت بعد از تزریق بوتاکس می‌توان الکل نوشید؟

برخی از پزشکان توصیه می‌کنند در 24 ساعت اول و یک روز قبل از تزریق بوتاکس الکل مصرف نکنید. این به این دلیل است که الکل می‌تواند خون را رقیق کند و عدم مصرف آن می‌تواند از کبودی جلوگیری کند.

از کجا بفهمم چه زمانی باید تزریق بوتاکس را تکرار کنم؟

هنگامی که بوتاکس از بین برود، عضلات مانند قبل از تزریق عمل می‌کنند. یعنی چین‌وچروک‌ها دوباره ظاهر می‌شوند. در این صورت می‌توانید برای تکرار تزریق بوتاکس دوباره به پزشک مراجعه کنید.

آیا می‌توان بعد از تزریق بوتاکس آرایش کرد؟

خیر بهتر است تا 24 ساعت بعد از تزریق بوتاکس آرایش نکنید. لوازم آرایشی و عطرها ممکن است موجب تحریک نقاط تزریق بوتاکس شوند. معمولا بعد از گذشت 24 ساعت می‌توانید بدون هیچ نگرانی از لوازم آرایشی استفاده کنید.

آیا بعد از تزریق بوتاکس می‌توان سوار هواپیما شد؟

توصیه می‌شود که حداقل تا 4 روز پس از انجام تزریق بوتاکس سوار هواپیما نشوید. زیرا تغییر فشار ممکن است موجب حرکت بوتاکس تزریق شده شود.

چه زمانی نتایج تزریق بوتاکس دیده می‌شود؟

بیشتر مردم پس از چند روز نتایج را مشاهده خواهند کرد اما تا یک هفته پس از تزریق بوتاکس، نتایج به طور کامل مشخص می‌شوند. اثر تزریق بوتاکس معمولاً سه یا چهار ماه باقی می‌ماند. برای حفظ نتایج باید تزریق‌ها تجدید شوند.

آیا تزریق بوتاکس دردناک است؟

سوزن‌هایی که برای تزریق بوتاکس به کار برده می‌شوند بسیار ریز هستند بنابراین درد بسیار کمی دارند. با این حال محل تزریق را می‌توان با کرم‌های بی‌حس کننده موضعی یا با استفاده از بسته‌های یخ بی‌حس کرد تا شما درد کمتری احساس کنید.

آیا بوتاکس ظاهر صورت را مصنوعی می‌کند؟

یکی از رایج‌ترین تصورات غلط در مورد بوتاکس این است که استفاده از آن باعث می‌شود صورت فرد عاری از احساسات شود. در نظر داشته باشید که تبحر پزشک در تزریق بوتاکس می‌تواند از بروز این مشکل جلوگیری کند.

آیا چین‌وچروک‌ها بعد از تزریق بوتاکس بازمی‌گردند؟

بله، معمولا بعد از گذشت 4 ماه نتایج بوتاکس از بین می‌رود.

آیا بعد از قطع تزریق بوتاکس چین‌وچروک پوست افزایش پیدا می‌کند؟

برخی افراد ممکن است نگران این باشند که بوتاکس موجب شل شدن و افتادگی پوست شود و بعد از رفتن تاثیر بوتاکس چین‌وچروک‌های بیشتری ایجاد شود. اما هیچ چروک یا خط جدیدی با این تزریق ایجاد نخواهد شد.

تزریق بوتاکس چقدر طول می‌کشد؟

خود تزریق معمولاً فقط حدود 15 دقیقه طول می‌کشد. اگر نیاز به بی‌حسی موضعی باشد ممکن است نیاز باشد کمی بیشتر در مطب یا کلینیک حضور داشته باشید.

آیا بوتاکس برای آقایان هم انجام می‌شود؟

بله، تزریق بوتاکس هیچ محدودیت جنسیتی ندارد و آقایان نیز می‌توانند بدون نگرانی بابت از دست دادن ظاهر مردانه صورت، تزریق بوتاکس انجام دهند.

آیا بوتاکس جای زخم یا اسکار ایجاد خواهد کرد؟

خیر، تزریق بوتاکس با سوزن‌های بسیار ظریفی انجام خواهد شد که هیچگونه جای زخم یا اسکاری باقی نخواهند گذاشت.

آیا می‌شود ماندگاری بوتاکس را بیشتر کرد؟

بله، برای کسانی که می‌خواهند ماندگاری نتایج تزریق بوتاکس خود را طولانی‌تر کنند، چندین راه وجود دارد: نوشیدن آب کافی، عدم استعمال دخانیات، استفاده از ضد آفتاب و مرطوب نگه داشتن پوست از مواردی هستند که می‌توانند ماندگاری تزریق بوتاکس را بیشتر کنند.

آیا می‌شود بعد از تزریق بوتاکس پیشانی و ابرو رو تاتو کرد؟

بهتر است بعد از تزریق بوتاکس حداقل 4 هفته صبر کنید سپس پیشانی یا ابرو خود را تاتو کنید. در غیر اینصورت ممکن است سوزن تاتو موجب بروز عفونت و یا جابجایی بوتاکس در محل تزریق شود.

آیا می‌شود به جای ژل از بوتاکس استفاده کرد؟

نحوه عملکرد تزریق ژل و بوتاکس متفاوت است. ژل با پر کردن حجم موجب رفع خطوط و چین‌وچروک می‌شود؛ اما بوتاکس با فلج کردن عضله موجب صاف شدن چروک‌های صورت می‌شود. بنابراین برای رفع خطوط عمیق بوتاکس به تنهایی کافی نیست.

تاثیر ژل بیشتر است یا بوتاکس؟

باتوجه به برند ژل و بوتاکس، شدت تغییرات، واکنش بدن فرد و رعایت مراقبت‌های بعدی میزان تاثیر ژل و بوتاکس تغییر خواهد کرد. اما عموما ماندگاری تزریق ژل طولانی‌تر از تزریق بوتاکس است.

مشاوره رایگان