یوسف آباد (تهران، میدان سلماس، ضلع شرقی میدان، پلاک 21، واحد 1 کلینیک پوست و مو رازی)

مراقبت های بعد از عمل بینی

amalbiniam

عمل جراحی بینی یک جراحی پیچیده و بسیار دقیق است و در کمال تعجب، مدت‌زمان بهبودی پس ‌از این عمل کوتاه بوده و شما پس ‌از آن می‌توانید به فعالیت‌های عادی خود بازگردید. بسیاری از افرادی که تصمیم به انجام عمل بینی می‌گیرند، تعجب می‌کنند که بهبودی پس از جراحی به چه مدتی نیاز دارد. پس از عمل بینی، افراد معمولاً درد کم و کوفتگی را تجربه می‌کنند و برخی از افراد به دلیل تورم بافت‌های صورت و بینی، تنها از ناراحتی‌های جزئی ناشی از گرفتگی بینی رنج می‌برند. به طور کلی، عمل جراحی بینی یک روش ایمن و بسیار رایج برای تغییر شکل ظاهری بینی است.

عمل رینوپلاستی یا جراحی بینی به بسیاری از افراد کمک کرده تا ظاهر بینی خود را بهبود بخشیده و یا مشکلات تنفسی خود را رفع کنند. با داشتن چندین دهه تجربه، متخصصین کلینیک زیبایی رازی می‌دانند که یک بیمار آگاه و آموزش دیده، متقاضی مناسب برای بدست آوردن نتایج بهتر از درمان است. ما این مقاله را با موضوع مراقبت‌های بعد از جراحی بینی برای شما آماده کرده‌ایم تا افرادی که قصد جراحی بینی خود را دارند، درباره‌ی اقدامات و مراقبت‌های پس از عمل بینی آگاهی کافی را داشته باشند. برای آشنایی بیشتر با مراقبت‌های بعد از عمل بینی می‌توانید با شماره تلفن‌های  ۰۲۱۸۸۳۳۴۰۲۹ – ۰۲۱۸۸۳۳۳۲۵۹ تماس حاصل فرمایید.

عمل جراحی بینی


amalbiniam1

رینوپلاستی که با نام عمل جراحی بینی شناخته می‌شود، نوعی عمل جراحی برای اصلاح بدشکلی‌های موجود در ساختار بینی است. در این عمل، بینی فرد دوباره طراحی شده، بافت‌های اضافی آن حذف و جاهایی که کمبود وجود دارد پر می‌شوند. بدین ترتیب شکل و ظاهر بینی فرد و همچنین عملکرد آن بهتر می‌شود. بریدگی‌های ایجاد شده در طی این عمل در جاهای نسبتاً نامحسوسی مانند درون بینی و یا زیر آن ایجاد می‌شوند تا از ایجاد جای زخم جلوگیری شود.

افرادی که به جراحی بینی علاقه دارند می‌توانند در کلینیک ما یک وقت مشاوره گرفته و با جراح ملاقات کنند. جراح تصمیم می‌گیرد که فرد برای انجام عمل رینوپلاستی مناسب است یا نه. عمل جراحی بینی سقف سنی ندارد. افراد باید تصور واضح و دقیقی از ظاهر مطلوب خود در ذهن داشته باشند تا جراح بتواند بهترین تکنیک را انتخاب کرده و فرد را به ظاهر دلخواه خود برساند. پس‌ از انجام جراحی معمولاً دو هفته وقت لازم است تا فرد بتواند به فعالیت‌های عادی خود بازگشته و از شکل بهبود یافته‌ی بینی خود لذت ببرد.

پس‌ از انجام عمل جراحی بینی چه انتظاراتی داشته باشیم؟


قبل از جراحی، پزشک شما برای بهبودی بهتر و بهبودی سریع‌تر پس از عمل بینی، برخی از کارهای اساسی را به شما توصیه می‌کند و همچنین از بروز عوارض جانبی جلوگیری می‌کند. پس از انجام عمل جراحی، شما باید توجه و مراقبت‌های زیادی را رعایت کنید. در زیر، به برخی از اطلاعاتی اشاره می‌کنیم که می‌توانند به شما در آماده شدن برای انجام جراحی کمک کنند.

پس از جراحی بینی چه عوارض جانبی ممکن است ایجاد شوند؟


amalbiniam2

تورم و ناراحتی‌های جزئی مورد انتظار هستند ولی موارد دیگری وجود دارند که ممکن است بلافاصله پس‌ از انجام عمل و یا چند هفته پس ‌از آن بروز پیدا کنند.

 • درد: پس‌ از انجام جراحی بینی معمولاً درد کمی را احساس خواهید کرد ولی ممکن است در اثر تورم به وجود آمده، احساس گرفتگی و فشار کنید. می‌توانید درد ایجاد شده را با استفاده از داروهایی که توسط جراح تجویز می‌شوند کنترل کنید.
 • تغییر رنگ پوست: بروز کبودی دور چشم پس‌ از انجام عمل بینی عارضه‌ای محتمل است. این مشکل دائمی نبوده و به‌صورت خود به خودی پس از گذشت یک هفته تا ده روز از بین می‌رود. استفاده از روش‌های درمانی هومئوپاتی (همسان‌درمانی) می‌تواند به حل این مشکلات کمک کند.
 • خونریزی: به‌طور عمده پس‌ از انجام این عمل مجاری بینی بسته شده و در نتیجه، غدد موجود در آن موکوز بیشتری تولید می‌کنند. بنابراین پس‌ از انجام جراحی در صورت بسته شدن مجاری بینی، ممکن است ترشحات موکوزی بینی به‌طور غیرطبیعی افزایش پیدا کنند. در برخی از موارد این موکوز با خون آمیخته است ولی تا زمانی که خونریزی شدیدی رخ نداده نباید باعث نگرانی شما شود.
 • خشکی لب‌ها: به دلیل لزوم تنفس از طریق دهان پس‌ از انجام عمل جراحی بینی، ممکن است لب‌های بیمار خشک شوند. استفاده از بالم لب برای حفظ رطوبت لب‌ها می‌تواند به رفع این مشکل کمک کند.
 • بی‌خوابی: بسیاری از بیماران پس‌ از انجام عمل جراحی بینی به دلیل ناراحتی‌های ایجاد شده مانند تورم و همچنین نیاز به بالا نگه‌داشتن سر به هنگام خواب، دچار بی‌خوابی می‌شوند. معمولاً از داروهای خواب‌آور برای کمک به بیمار استفاده می‌شود.

مراقبت‌های بعد از جراحی بینی


پس‌ از انجام عمل جراحی، بیمار معمولاً دچار تورم می‌شود. شدت این تورم با رعایت مراقبتهای بعد از جراحی بینی کاهش پیدا خواهد کرد:

 • بالا نگه‌داشتن سر: به مدت دو هفته پس‌ از انجام عمل جراحی، بیمار باید سر خود را بالا نگه دارد تا از جریان پیدا کردن خون بیش ‌از حد در سر و صورت او جلوگیری شود. به هنگام خوابیدن، دو عدد بالش را در زیر سر خود قرار دهید و یا از صندلی‌های تاشو برای خوابیدن استفاده کنید.
 • کمپرس سرد: به مدت ۴۸ ساعت پس‌ از انجام عمل جراحی، یک بسته نخودفرنگی یخ‌زده را درون یک تکه پارچه پیچیده و در زمان استراحت آن را بر روی چشم‌ها و بخش میانی صورت خود قرار دهید. این کار باعث تسکین تورم می‌شود. البته نباید اجازه دهید که گچ روی بینی شما بیش ‌از حد خیس شود و همچنین نباید بر روی بینی فشار وارد کنید.
 • از انجام فعالیت شدید خودداری کنید: خم نشوید، زور نزنید و به مدت دو هفته از بلند کردن اجسام سنگین خودداری کنید (سنگین‌تر از ۴ کیلوگرم). همچنین تا زمانی که جراح به شما این اجازه را نداده است، ورزش نکنید.
 • منطقه‌ی جراحی را مورد تنش قرار ندهید: بیمار باید از بو کشیدن، مالیدن بینی و خالی کردن آن خودداری کند چرا که این کارها می‌توانند باعث تحریک منطقه شوند.
 • از بینی خود مراقبت کنید: در آخر، تمیز کردن مجاری بینی پس‌ از انجام عمل رینوپلاستی اهمیت زیادی دارد. اجازه ندهید بینی شما پر شود و همچنین از زمانی که به خانه می‌رسید، هر یک ساعت یک بار از اسپری نمکی استفاده کنید. بیمار باید مجاری بینی و منطقه‌ی اطراف آن را هر ۸ ساعت یک بار با استفاده از هیدروژن پراکسید تمیز کند.
 • از کرم ضد آفتاب استفاده کنید: اگر قبل از انجام عمل جراحی عادت استفاده از کرم ضد آفتاب را نداشتید، باید پس از عمل این کار را شروع کنید. قرار گرفتن در معرض نور خورشید پس‌ از انجام عمل جراحی می‌تواند باعث رنگ‌پریدگی محل‌های بریدگی پوست شده و این رنگ‌پریدگی دائمی خواهد بود. بهتر است که به مدت چند روز پس‌ از انجام عمل جراحی کلاً در معرض تابش نور خورشید قرار نگیرید. پس ‌از آن، از یک کرم ضد آفتاب با حداقل SPF 30 استفاده کرده و زمانی که از خانه خارج می‌شوید، از کلاه و نقاب استفاده کنید.

نکات بهبودی عمل جراحی بینی


در زمان مناسب، شما می‌خواهید ورزش کنید، به محل کار خود بازگردید و روند بهبودی را تکمیل کنید. در زیر به نکات مربوط به دوره‌ی بهبودی اشاره می‌کنیم.

 • از سر گرفتن فعالیت فیزیکی: فعالیت فیزیکی سبک مانند آهسته دویدن و تمرینات هوازی سبک را می‌توان با تشخیص پزشک پس از گذشت دو هفته دوباره ادامه داد. تمرینات باشگاهی و شنا باید به مدت ۲ هفته‌ی دیگر به تعلیق انداخته شوند. غواصی، موج‌سواری، تنیس، بسکتبال و دیگر فعالیت‌های شدید باید به مدت ۲ ماه و یا تا زمان صلاح‌دید پزشک، کنار گذاشته شوند.
 • بازگشت به محل کار : قانون کلی برای بازگشت به محل کار (شغل بدون فعالیت فیزیکی) و یا مدرسه، روز پس از باز کردن پانسمان و یا ۵ تا ۷ روز پس‌ از انجام عمل جراحی است. بیمار می‌تواند ۳ روز پس‌ از انجام عمل در صورت تشخیص پزشک و همچنین نداشتن مشکل با گچ روی بینی، به محل کار خود بازگردد. اگر شغل شما نیازمند فعالیت‌های فیزیکی است، باید با پزشک خود در مورد زمان مناسب برای بازگشت به محل کار گفتگو کنید.
 • بهبودی کامل: با اینکه گچ بینی معمولاً پس از ۶ تا ۷ روز برداشته می‌شود، ممکن است هنوز در ناحیه‌ی بینی و لب فوقانی مقداری تورم وجود داشته باشد که به‌زودی از بین خواهد رفت. با این‌حال، از بین رفتن کامل تورم و رسیدن بینی به شکل نهایی خود ممکن است تا یک سال زمان ببرد.
مشاوره رایگان