یوسف آباد (تهران، میدان سلماس، ضلع شرقی میدان، پلاک 21، واحد 1 کلینیک پوست و مو رازی)

عمل جراحی زیبایی پلک بالا و پایین(بلفاروپلاستی)؛عوارض،مزایا و هزینه

belfaropelasti

چشمان شما غالباً اولین چیزی است که مردم به آن توجه می‌کنند و یکی از جوانب مهم ظاهری محسوب می‌شوند. پف‌کردگی چشم تقریباً برای هر شخصی در برهه‌ای از زمان اتفاق می‌افتد؛ اما وقتی پف چشم و افتادگی پلک به مشکل مزمنی بدل شود در واقع به چیزی فراتر از یک گرفتاری موقتی تبدیل شده است. عوامل زیادی در مسئله‌ی پف زیر چشم، افتادگی پلک و دیگر مشکلات زیبایی در ناحیه‌ی چشم دخیل هستند.

فرآیند پیری در ناحیه دور چشم ممکن است تأثیر قابل توجهی بر روی خطوط و وضعیت صورت داشته باشد؛ به طوری که چهره فرد را به صورت خسته، بی‌حوصله یا حتی عصبی نمایان می‌سازد. به علاوه، ظاهری خسته در برابر آینه می‌تواند بسیار ناامیدکننده باشد و بر اعتماد به نفس تأثیر بگذارد. به منظور رفع این مشکل رایج، پزشکان به عمل بلفاروپلاستی (جراحی زیبایی پلک) توصیه می‌کنند زیرا این عمل جراحی می‌تواند موانع را کاهش داده و دید گسترده‌تری را به ارمغان آورد.

هدف از جراحی پلک بازسازی چربی‌های زیر چشم و برداشتن پوست اضافه برای ایجاد ظاهری هوشیار و و جوان است. متخصصین کلینیک زیبایی رازی اطلاعات مفیدی در مورد این عمل در اختیار شما قرار داده، پاسخگوی شما هستند و با شما در مورد هدفتان از جراحی مشاوره می‌کنند. شرایط شما برای درمان مورد ارزیابی قرار می‌گیرد و مناسب‌ترین نوع بلفاروپلاستی برای شخص شما پیشنهاد می‌شود.

در این درمان گفتگو و تبادل نظر برای رسیدن به نتیجه‌ی دلخواه حائز اهمیت است، بنابراین اهداف و نگرانی‌های خود را حتماً با پزشکتان مطرح کنید. برای آشنایی بیشتر با روش‌های درمانی که کلینیک رازی به کار می‌برد یا در صورت تمایل به رزرو نوبت می‌توانید با شماره‌های ۰۲۱۸۸۳۳۴۰۲۹ – ۰۲۱۸۸۳۳۳۲۵۹ تماس حاصل فرمایید

belfaropelasti1

belfaropelasti2

جراحی پلک


دو نوع جراحی پلک وجود دارد؛ جراحی پلک بالا و پلک پایین. این دو عمل را می‌توان به صورت همزمان یا مستقل انجام داد. همچنین می‌توان با عمل‌های دیگری نظیر لیفت ابرو یا لیفت صورت به‌عنوان بخشی از برنامه‌ی جامع جوانسازی صورت انجام داد. از جراحی پلک پایین عمدتاً برای رفع پف زیر چشم و کیسه‌های چربی زیر چشم استفاده می‌شود ولی جراحی پلک بالا به ‌منظور تصحیح افتادگی پلک بالا انجام می‌شود که حالت چهره را تحت تأثیر قرار داده و حتی می‌تواند بر دید نرمال فرد اثر بگذارد.

مزایا


عمل بلفاروپلاستی می‌تواند به منظور اهداف زیبایی، تصحیح دید یا برآورده ساختن مجموعه‌ای از این دلایل انجام شود. برای برخی افراد، به ویژه کسانی که به‌طور ژنتیکی به افتادگی پلک تمایل دارند، بافت اضافی پلک بالا ممکن است شل و آویزان شده و میدان دید را محدود کند. در این موارد، انجام این عمل جراحی از نظر پزشکی ضروری است و به طور عمده باعث بهبود کیفیت زندگی بیمار می‌شود.

علاوه بر این، پلک‌های آویزان و چشمان پفکرده ظاهری مطلوبی ندارند. هدف برخی از بیماران از این عمل، به‌دست آوردن چهره‌ای جوان و آرام است.

 

متقاضی مناسب درمان


در این عمل نیز مانند هر عمل جراحی دیگر، تنها یک پزشک مجرب می‌تواند سلامت بیمار را برای انجام آن تأیید کند. سوابق پزشکی بیمار و سلامت عمومی وی مورد ارزیابی قرار می‌گیرد و در صورتی‌که مزایای عمل نسبت به خطرات آن بیشتر باشد تصمیم قطعی برای عمل گرفته می‌شود. توجه ویژه نسبت به بیماری‌های زمینه‌ای پزشکی که روی سیستم گردش خون تأثیر می‌گذارد و ساختمان چشم و نیز توانایی بیمار در بهبودی کامل اعمال می‌شود. سن، وزن، نوع پوست و زمینه‌ی قومی نژادی از مواردی است که باید با پزشک مطرح شود و می‌تواند در نتیجه‌ی جراحی تأثیرگذار باشد.

مشاوره 


در طول جلسه‌ی مشاوره‌ی بلفاروپلاستی پزشک شما را ویزیت می‌کند تا چشمانتان را ارزیابی کند، درباره‌ی اهدافتان از این عمل گفتگو کرده و تاریخچه‌ی پزشکی کاملی از شما بگیرد. اگر مشکل پزشکی خاصی مانند مشکلات گردش خون یا چشم پزشکی دارید، ملاحظات لازم ضروری است.پزشک همچنین فاکتورهای دیگری نظیر سن، نوع پوست و طرز تفکر شما درباره‌ی عمل را می‌سنجد تا مشخص شود که جراحی پلک برای شما مناسب است یا خیر. او تکنیک‌های پیشنهادی، بیهوشی، امکانات جراحی، عوامل خطر و هزینه‌ها را با شما مرور می‌کند. سؤالات و نگرانی‌های شما در جلسه‌ی مشاوره بررسی خواهد شد.

فرآیند درمان


belfaropelasti3

بلفاروپلاستی معمولاً عملی سرپایی است و یک یا دو ساعت به طول می‌انجامد. بیمار صبح در مرکز جراحی حاضر می‌شود و در صورتی‌که همه چیز به‌خوبی پیش رود، پس از ریکاوری کامل در همان روز مرخص می‌شود تا دوره‌ی بهبودی را در منزل سپری کند.

در طول جراحی، جراح متخصص محل چروک‌های پلک را به ‌دقت برش می‌دهد . بافت اضافه یا آویزان سپس برداشته شده و زخم به ‌دقت بخیه می‌خورد. اسکار معمولاً جزئی است و در چروک‌های نرمال پلک مخفی می‌شود. این عمل را می‌توان به‌تنهایی یا به‌عنوان بخشی از درمان جامع‌تر زیبایی که شامل لیفت صورت، لیفت ابرو یا درمان‌های پوستی دیگر است انجام داد.

برای جراحی پلک پایین جراح از خطوط طبیعی خنده و خط مژه برای مخفی کردن برش استفاده می‌کند. درصورتی‌که پف زیر چشم بیشتر به‌دلیل چربی اضافه باشد، فرآیند کامل عمل می‌تواند از طریق برش کوچک در داخل پلک پایین انجام شود. در این موارد از بخیه‌های جذبی استفاده شده و اثری از اسکار برجا نخواهد ماند.

 

 

بهبودی


belfaropelasti4

بیماران ممکن است کمی درد و سفتی در پلک‌های خود احساس کنند که این حالت را می‌توان با تجویز دارو کنترل کرد. در هفته‌ی اول بیمار ممکن است خشکی، خارش، سوزش، آبریزش، حساسیت به نور، تاری و یا دوگانگی دید داشته باشد. کمی تورم و کبودی قابل پیش‌بینی است و می‌توان آن را با کمپرس سرد و بالا نگه داشتن سر در روزهای اول پس از عمل کاهش داد. برای جلوگیری از خشکی چشم ممکن است نیاز به استفاده از پماد و قطره ی چشمی نیز باشد. بخیه‌های غیر جذبی و قدیمی پس از ۳ تا ۵ روز کشیده می‌شوند؛ اما بخیه‌های جذبی خود‌به‌خود حل شده و نیاز به کشیدن ندارند. برش‌ها عموماً در جایی زده می‌شود که اثر اسکار تا جای ممکن نامحسوس جلوه کند. اکثر بیماران می‌توانند ظرف پنج تا ده روز پس از جراحی پلک به کار و روال عادی زندگی برگردند؛ هرچند انجام فعالیت‌های شدید برای چند هفته ممنوع است.

 

 

جای زخم و اسکار


در بلفاروپلاستی معمول برش‌ها در محلی زده می‌شوند که تا جای ممکن نامحسوس باشند. در جراحی پلک فراملتحمه برش‌ها در داخل پلک پایین زده شده و هیچ اثری از اسکار باقی نمی‌گذارد.

سن مناسب جراحی پلک


هیچ “سن خاصی” برای جراحی پلک وجود ندارد. سلامتی بزرگسالان تنها شرط لازم برای عمل است. برخی بیماران که در دهه‌ی سوم زندگی دچار پف شدید زیر چشم می‌شوند خواستار این عمل هستند؛ ولی مراجعه‌ی بیماران ۴۰ سال به بالا به‌دلیل فرآیند پیر شدن و تغییرات مربوطه رایج‌تر است.

آیا جراحی پلک تیرگی زیر چشم را بهبود می‌بخشد؟


تیرگی زیر چشم می‌تواند به‌علت عوامل بسیار مختلفی مانند گودی زیر چشم، سایه‌های به‌وجود آمده به‌علت پف کردگی چشم‌ها، آلرژی‌ها، نازکی پوست و عروق مشخص زیر پوست ایجاد شود. بلفاروپلاستی می‌تواند به بهبود برخی از علل به‌وجود آورنده ی حلقه‌های سیاه کمک کند، اما در رفع بقیه‌ی عوامل اثری ندارد.

آیا بلفاروپلاستی با درد همراه است؟


آستانه‌ی درد هر فردی متفاوت است ولی ناراحتی پس از عمل جراحی پلک نسبتاً خفیف است. برای تسکین بیمار داروی مسکن تجویز می‌شود و دوره‌ی بهبودی نسبتاً سریع است و این سبب می‌شود که ناراحتی کلی بیمار بسیار جزئی باشد.

آیا جراحی پلک می‌تواند چروک‌های دور چشم را بهبود بخشد؟


هدف جراحی پلک درمان چروک‌های دور چشم نیست اما این عمل، در صورتی‌که به موازات درمان‌های ضد پیری انجام شود، می‌تواند سبب بهبود این چروک‌ها شود. بسیاری از بیماران علاوه بر عمل، از درمان‌های دیگری نظیر بوتاکس و لیزر بازسازی کننده‌ی پوست برای درمان استفاده می‌کنند تا همه‌ی علائم پیری در ناحیه‌ی چشم را از بین ببرند.

هزینه


 

 

هزینه جراحی پلک براساس اینکه کدام نوع جراحی برای شما انجام می شود متفاوت است. این هزینه ها همچنین شامل دستمزد پزشک، هزینه بیمارستان و بیهوشی می‌باشد. می‌توانید در مورد قیمت عمل زیبایی پلک با پزشک در جلسه مشاوره صحبت کنید .

مشاوره رایگان