یوسف آباد (تهران، میدان سلماس، ضلع شرقی میدان، پلاک 21، واحد 1 کلینیک پوست و مو رازی)

درمان ریزش موی سر در زنان و مردان ؛دارو ها و سایر روش ها

۷۰۰

مو نقش مهمی در ظاهر شخص دارد و به همین علت ریزش مو برای بسیاری از افراد مهم است. ریزش مو در مردان معمولا در بالای سر رخ می‌دهد و می‌تواند درمان شود. در مقایسه با مردان، ریزش مو در زنان با الگوهای مختلفی ظاهر می‌شود، که به طور کلی پراکنده‌تر است و می‌تواند در هر سنی رخ دهد. خبر خوب برای زنان این است که ریزش موی زنانه می‌تواند به صورت موفقیت‌آمیزی با دارو یا جراحی درمان شود. درمان‌هایی مانند دارو، مزوتراپی، پی‌ آر پی، لیزر درمانی و کاشت مو، درمان‌های ریزش مو هم برای مردان و و هم زنان می‌باشد.

درمان‌های موثر برای برخی از انواع ریزش مو وجود دارد. اهداف درمان عبارتند از: بهبود رشد مو، ریزش موی کمتر یا توقف ریزش مو. متخصصان پوست و مو و زیبایی ممکن است ترکیبی از این روش‌ها را برای بهترین نتایج پیشنهاد دهند. اگر کم پشت شدن موهایتان یا طاس شدن سر، واقعا برایتان آزاردهنده است، متخصصین ما در کلیینیک زیبایی رازی شما را در شناخت بیشتر در مورد درمان های ریزش مو کمک می‌کنند تا احساسات اعتماد به نفس بیشتری نسبت به ظاهر خود داشته باشید.جهت دریافت نوبت مشاوره و یا رزرو وقت درمان می‌توانید با شماره‌های ۰۲۱۸۸۳۳۴۰۲۹ – ۰۲۱۸۸۳۳۳۲۵۹ تماس بگیرید.

دلایل


علت ریزش موی شایع‌ترین، وراثت است. در مردان، وجود یک الگوی ژنتیکی قوی تأثیرگذار است، در حالی که در زنان عوامل زمینه‌ای دیگر نقش مهمی در فرایند کاهش موی سر دارند. سن شروع، میزان پخش و سرعت ریزش موی هر فرد می‌تواند متفاوت باشد. برخی از بیماری‌ها، استرس، تغذیه ناقص و کمبود ویتامین‌ها ممکن است این فرایند را تسریع کنند. همچنین، استفاده نادرست از مواد شیمیایی ضد رنگ مو یا صاف کننده می‌تواند به موجب آسیب رساندن به مو و فولیکول‌های مویی که ممکن است دائمی باشد، منجر شود.

راه‌های درمان ریزش مو در زنان و مردان


دارو

۵٫۵

ماینوکسیدیل مایع یا فومی است که برای رشد مو و جلوگیری از ریزش موی بیشتر باید دو بار در روز روی سرتان ماساژ دهید. این دارو می‌تواند توسط مردان و زنان استفاده شود. با استفاده از این درمان، برخی از افراد رشد مجدد مو، کاهش میزان ریزش مو یا هر دو را تجربه می‌کنند. اثرات این دارو پس از ۱۶ هفته چشمگیر می‌شود و بیمار نیاز به ادامه استفاده از دارو برای حفظ مزایا خواهد داشت. عوارض جانبی احتمالی شامل سوزش پوست سر، رشد موی ناخواسته در پوست مجاور صورت و دست‌ها و ضربان تند قلب (تاکی کاردی) می‌باشد.

۶٫۶فیناستراید (پروپشیا) یک داروی تجویزی است که فقط برای درمان ریزش مو در مردان تجویز می‌شود. این دارو به صورت روزانه در فرم قرص مصرف می‌گردد. بسیاری از مردانی که فیناستراید مصرف می‌کنند، کاهش ریزش مو را تجربه می‌کنند، و برخی ممکن است رشد موهای جدید را گزارش کنند. بیمار نیاز به ادامه مصرف برای حفظ مزایا دارد. عوارض جانبی نادر فیناستراید شامل کاهش میل جنسی و عملکرد جنسی و افزایش خطر ابتلا به سرطان پروستات است. زنانی که باردار هستند یا ممکن است باردار باشند، باید از تماس با قرص‌های خرد شده یا شکسته جلوگیری کنند.

لیزر

۷٫۷

درمان ریزش مو با لیزر یک درمان بی‌خطر است که برای شرایط مختلف از جمله ترمیم مو بعد از ریزش مو مورد استفاده قرار می‌گیرد. این درمان شامل استفاده از دستگاه‌هایی است که نوری گسیل می‌کنند که می‌تواند به پوست سر نفوذ کند. نظریه پذیرفته شده عمومی این است که این فرآیند باعث افزایش جریان خون به پوست سر، تحریک فولیکول‌ها و ترغیب آنها به تولید موهای بیشتر می‌شود. به همین ترتیب، کارشناسان می‌گویند که لیزر سلول‌های پیر را جوان‌سازی می‌کند و به رشد دوباره موها کمک می‌نماید. در نمونه‌های ریزش موی سکه‌ای، اعتقاد بر این است که لیزر باعث کاهش التهاب می‌شود، به این ترتیب رشد سالم مو اتفاق می‌افتد. این نوع درمان برای تمام افراد مبتلا به ریزش مو مناسب نیست. برای افرادی که دارای ریزش موی شدید هستند کمتر موثر است. به نظر می‌رسد بهترین کارایی برای کسانی که ریزش موی کم و متوسط دارند، مشاهده می‌شود. نوع ابتدایی ریزش مو که لیزر درمانی می‌تواند به طور بالقوه درمان کند، ریزش موی ژنتیکی است (که به طاسی الگو دار یا آلوپشیای آندروژنتیک/ آندروژنیک نیز شناخته می‌شود).

 

 

پی‌ آر پی

۸٫۸

پی‌ آر پی برای ریزش و کم پشتی مو درمان جدیدی است که می‌تواند به ریزش مو در مردان و زنان کمک کند و نتایج پیوند مو را بهبود بخشد. پلاسمای غنی از پلاکت بیمار یا پی‌ آر پی برای درمان ریزش مو بسیار مفید است، زیرا PRP دارای فاکتورهای رشد متمرکز برای ترویج رشد موهای جدید، پر پشت شدن موهای نازک و افزایش کلی سلامت پوست و موی سر است. پی‌آرپی یک فرایند چند مرحله‌ای است که شامل گرفتن خون در مطب و سپس تزریق و یا استفاده موضعی از محلول پی‌آرپی غلیظ بیمار است. در این روش مقدار کمی خون کشیده می‌شود و سلول‌های قرمز از پلاسمای غنی از پلاکت جدا می‌شوند. از آنجا که محلول پی‌آرپی از خون خود بیمار جدا شده است، تقریبا هیچ خطر واکنش آلرژیک وجود ندارد. پی‌آرپی طول مرحله رشد فولیکول مو را افزایش می‌دهد. انتقال پی‌آرپی به پوست سر از طریق تزریق و  یا استفاده موضعی به وسیله سوزن میکرونی انجام می‌شود. درمان هر ۲ تا ۳ ماه تکرار می‌گردد.

مزوتراپی

۹٫۹

درمان مزوتراپی برای ریزش مو برای مردان و زنان شامل چندین تزریق ریز به طور مستقیم به منطقه تحت درمان و وارد کردن محلول حاوی مواد معدنی، آنزیم‌ها، آمینواسیدها، ویتامین‌ها و سایر ترکیباتی است که باعث افزایش تراکم و حجم مو می‌شود. میکرونیدلینگ به منظور افزایش جریان خون به ناحیه مورد نظر استفاده می‌شود، که همراه با تزریق محلول، باعث تغذیه فولیکول‌های مو موجود می‌شود و رشد موهای جدید را تحریک می‌کند. این روش تنها در لایه زیر پوست، بین لایه چربی و بافت پوست انجام می‌شود و بیشتر بیماران هیچگونه دردی را تجربه نمی‌کنند. این روش ایمن بوده و هیچ عوارض جانبی یا واکنش‌های آلرژیکی ندارد. بیمار باید انتظار داشته باشد که جلسه مزوتراپی کمتر از نیم ساعت طول بکشد و یک دوره کامل می‌تواند شامل ده جلسه با فواصل دو هفته‌ای باشد. پس از جلسات اولیه، بیمار می‌تواند هر ۲ تا ۳ ماه یکبار برای ترمیم و نگهداری به مرکز مراقبت مراجعه کند.

 

 

کاشت مو

۱۰٫۱۰

موی کاشته شده از یک ناحیه بدن (ناحیه اهدا کننده) معمولا پشت سر برداشته شده و به ناحیه بدون مو (ناحیه دریافت کننده) منتقل می‌شود. بافت منتقل شده “پس زده نمی‌شود ” زیرا یک بافت خارجی نیست. موهای پیوند شده ویژگی‌های خاص خود مانند رنگ، بافت، فربودن و سرعت رشد پس از پیوند را حفظ می‌کنند. همچنین، به دلیل ماهیت دائمی، موهای پیوند خورده باقی می‌مانند و ریخته نخواهند شد. حیاط فولیکول پیوند شده با تامین خون غنی از پوست سر حفظ می‌شود. فرآیند کاشت مو به دو روش عمده انجام می‌شود: پیوند واحد فولیکولی (FUT) که از یک نوار فولیکول مو استفاده می‌کند و استخراج واحد فولیکولی (FUE) که از فولیکول‌های مو به صورت یک به یک استفاده می‌کند. بیشترین نشانه‌های قابل رویت این روش، بخیه‌هایی در محل پیوند و ناحیه اهدا کننده در پشت سر می‌باشد. با گذشت یک هفته پس از جراحی، موها به اندازه کافی رشد می‌کند و نواحی دهنده‌ای که مو از آنها برداشت شده است را می‌پوشاند. چسب‌های روی پیوند آخرین یادآوری از جراحی خواهد بود. این چسب‌ها حدود ۷ تا ۱۰ روز طول می‌کشد تا بیفتند. بسیار مهم است که اجازه دهید چسب‌ها خودشان بیفتند تا گرافت‌ها جابه جا نشوند.

 

 

هزینه


هزینه درمان ریزش مو بسیار متفاوت است و به عوامل بسیاری مانند: روش درمان انتخاب شده، میزان طاسی بیمار، اندازه محل‌های تحت درمان و جلسات درمان بستگی دارد.

مشاوره رایگان