یوسف آباد (تهران، میدان سلماس، ضلع شرقی میدان، پلاک 21، واحد 1 کلینیک پوست و مو رازی)

رژیم لاغری سریع و کاهش وزن با مواد غذایی حاوی فیبر

رژیم درمانی

افرادی که دارای اضافه‌ وزن هستند می‌توانند از طریق کاهش وزن به اندام اید‌ه‌آل خود برسند و سطح سلامت خود را ارتقا دهند. کاهش وزن، تغییر سبک زندگی و حفظ آن می‌تواند یک روند دشوار و خسته‌کننده  باشد. رژیم‌های کوتاه‌مدت، ناسالم و شدید، روش‌های معقولی برای کاهش وزن نیستند واغلب منجر به اختلال در سلامت فرد می‌شود. کاهش وزن ازآشپزخانه شروع می شود، آنچه شما می‌خورید بیشتر از ورزش کردن بر کاهش وزن شما اثر دارد. ممکن است شما مرتباً ورزش کنید اما اگر رژیم غذایی مناسبی نداشته باشید، وزنتان تغییری نخواهد کرد. تغذیه در روند کاهش وزن بایستی به صورت تدریجی و متعهدانه  در طول یک رژیم غذایی متعادل و سبک زندگی سالم رعایت شود. غذاهای مختلف مسیرهای متابولیکی مختلفی را در بدن طی می‌کنند که می‌توانند بطور گسترده بر احساس گرسنگی، هورمون‌ها و میزان کالری که ما می‌سوزانیم، تاثیر داشته باشند. بدن شما برای ورزش کردن به انرژی نیاز دارد و منبع این انرژی مواد‌غذایی است. به همین دلیل بعضی افراد هنگام ورزش‌کردن احساس گرسنگی بیشتری می‌کنند. اگر شما نتوانید یک رژیم غذایی متعادل از غذاهای سیر‌کننده داشته‌باشید، این موضوع برای شما برعکس عمل می‌کند و باعث افزایش وزنتان می‌شود.

بدن شما برای ورزش کردن به انرژی نیاز دارد و منبع این انرژی مواد‌غذایی است. به همین دلیل بعضی افراد هنگام ورزش‌کردن احساس گرسنگی بیشتری می‌کنند. اگر شما نتوانید یک رژیم غذایی متعادل از غذاهای سیر‌کننده داشته ‌باشید، این موضوع برای شما برعکس عمل می‌کند و باعث افزایش وزنتان می‌شود. علاوه ‌بر‌این، اگر بسیاری از غذاهایی که می خورید سریعا متابولیزه شوند، زودتر احساس گرسنگی می‌کنید که این به معنای مصرف بیشتر موادغذایی و دریافت کالری بیشتر است. برای حفظ نتیجه تمرینات ورزشی، باید از رژیم غذایی صحیح استفاده کنید. متخصصین ما در کلینیک زیبایی  رازی با ارائه یک رژیم مناسب و موثر به کاهش وزن شما کمک می کنند. جهت دریافت نوبت مشاوره و یا رزرو وقت درمان می‌توانید با شماره‌های ۰۲۱۸۸۳۳۴۰۲۹ و ۰۲۱۸۸۳۳۳۲۵۹ تماس بگیرید.

رژیم غذایی لاغری


فیبر

رژیم درمانی۲

برای حفظ سلامتی، مصرف حداقل ۲۰ گرم فیبر روزانه از طریق مواد غذایی مانند دانه‌های کامل، میوه‌ها و سبزیجات توصیه می‌شود. فیبر به شما کمک می‌کند تا احساس سیری بلندمدت داشته باشید که در فرایند کاهش وزن بسیار موثر است. بر اساس یک مطالعه، ثابت شده است که زنانی که مقدار بیشتری فیبر مصرف می‌کنند، احتمال افزایش وزن قابل توجهی را کاهش می‌دهند. هر گرم افزایش در مصرف فیبر با کاهش وزن تا ۵۰۰ گرم مرتبط است. محققان نیز باور دارند که افزایش مصرف فیبر، منجر به کاهش جذب کالری در طول زمان می‌شود.

کلسیم و ویتامین D

کلسیم

بکوشید روزانه در سه وعده غذای اصلی خود غذاهایی سرشار از کلسیم و ویتامین D مصرف کنید. این دو ماده مغذی اغلب در غذاها، به ویژه لبنیات، وجود دارند. اهمیت کلسیم و ویتامین D در بدن ما، در درجه اول در تقویت استخوان‌ها می‌باشد. هر دو این مواد مغذی ممکن است در کاهش وزن نقش بسزایی داشته‌باشند. غذاهای لبنی منبع اصلی کلسیم و ویتامین D در رژیم غذایی هستند. در یک مطالعه، دانشجویانی که در روز همراه با وعده‌های غذایی سالم خود لبنیات مصرف کرده بودند در مقایسه با دانشجویانی که کمتر لبنیات مصرف کرده بودند یا اصلا مصرف نکرده‌بودند، دارای وزن کمتری بودند و وزن کمتری اضافه کرده بودند و حتی چربی‌های ناحیه شکم و پهلو در آنها از بین رفت. علاوه بر این، ویتامین D به تنهایی می‌تواند در کنترل وزن نقش داشته‌باشد. چربی اضافی بدن  ویتامین D را در خود نگه می‌دارد تا بدن نتواند از آن استفاده کند. درک این کمبود باعث می‌شود هورمون لیپتین که وظیفه آن رساندن پیام سیری به مغز است، فعال شود. اگر بیمار نتواند تشخیص دهد، که چه‌ زمانی سیر شده است، احتمال اینکه دچار پرخوری شود بیشتر است.

چربی سالم 

چربی سالم

چربی‌های سالم شامل اسیدهای چرب غیراشباع و اسیدهای چرب امگا-۳ هستند که در دانه‌های روغنی، آوکادو، ماهی و حتی شکلات یافت می‌شوند. این مواد باید روزانه ۲ تا ۳ بار مصرف شوند. یک مطالعه نشان داده است که این چربی‌ها علاوه بر اینکه برای سلامت قلب مفید هستند، می‌توانند به افراد کمک کنند تا بعد از وعده‌های غذایی احساس سیری کنند. شرکت کنندگانی که مقدار بیشتری از اسیدهای چرب امگا-۳ (بیش از ۱۳۰۰ میلی‌گرم در روز از طریق مواد غذایی یا مکمل‌ها) مصرف می‌کردند، در مقایسه با شرکت کنندگانی که کمتر از ۲۶۰ میلی‌گرم در روز از امگا-۳ استفاده می‌کردند، بلافاصله پس از وعده غذایی و تا ۲ ساعت بعد، احساس کمتری از گرسنگی داشتند. احساس کمتر گرسنگی به این معناست که کمتر غذا مصرف می‌شود و کنترل کالری آسانتر می‌شود.

پروتئین

پروتئین

مصرف سه وعده غذای حاوی پروتئین (مانند ماهی، مرغ و بوقلمون و گوشت راسته گوساله) در روز ضروری است. علاوه بر اینکه پروتئین یک ماده ضروری برای بدن می‌باشد، کمک می‌کند تا فرد به مدت طولانی‌تری احساس سیری کند، که برای کاهش وزن فاکتور موثری محسوب می‌شود. افرادی که در صبحانه خود پروتئینی بیشتری مصرف می‌کنند، در هنگام صرف نهار کالری کمتری مصرف می‌کنند.

آب

آب

مطالعات نشان می‌دهد که آب از دو طریق به کاهش وزن کمک می‌کند. اول، نوشیدن آب فراوان (حداقل ۴ لیوان در روز) که با کاهش وزن ۲ کیلوگرمی در طول سال ارتباط مستقیم دارد. به گفته محققان، این میزان آب باعث افزایش مصرف کالری در بدن می‌شود. دوم، جایگزینی آب با نوشابه‌های گازدار، نوشیدنی‌های انرژی‌زا، نوشیدنی‌های طعم دار و شیرهای شیرین‌ شده، قهوه و چای باعث کاهش وزن هرچه بیشتر می‌شود. مقدار دقیق وزن کاهش‌ یافته در درجه اول به مقدار مصرف نوشیدنی‌های شیرین و بعد از آن مقدار آب جایگزین شده بستگی دارد.

چای سبز

چای

هر روز حداقل سه فنجان چای سبز بنوشید. کاتچین‌ها، آنتی‌اکسیدان‌هایی که در مقادیر زیاد چای سبز یافت می‌شوند، به کاهش وزن، بخصوص در ازبین رفتن چربی‌های شکم و پهلو کمک می‌کنند. اگر با کافئین مشکلی دارید، چای بدون کافئین یک گزینه مناسب برای شماست. با این حال، با کاهش کافئین، آنتی‌اکسیدان نیز کاهش می‌یابد بنابراین فرد می‌تواند یک یا دوفنجان چای اضافی بنوشد. مطالعات نشان می‌دهد که افرادی که روزانه ۳ فنجان چای سبز می‌نوشند، دو برابر بیشتر از افرادی که چای نمی‌نوشند، وزن کم می‌کنند.اگر طرفدار مرکبات هستید، می‌توانید چای را با آب مرکبات مانند لیمو، پرتقال یا گریپ فروت دم کنید که باعث می‌شود جذب کاتفئین‌های چای در بدن بالا رود. می‌توانید چای سبز را به‌ صورت گرم یا سرد میل کنید.

فلفل تند

فلفل تند

مصرف فلفل تند در رژیم غذایی ممکن است برای کاهش وزن مفید باشد. آنها حاوی ماده ای به نام کپسایسین هستند که در کاهش اشتها و سوزاندن چربی موثر هستند. این ماده حتی به‌ صورت مکمل نیز در‌دسترس می‌باشد و یک عنصر رایج در بسیاری از مکمل‌های کاهش وزن تجاری می‌باشد. یک مطالعه نشان داد که خوردن یک گرم فلفل قرمزتند سبب کاهش اشتها و افزایش چربی سوزی شده‌است. با این‌حال در افرادی که معمولاً غذای تند مصرف می‌کنند، تاثیری ندارد، که این نشان می‌دهد بدنشان به نوعی نسبت به فلفل مقاوم شده ‌است.

سوپ

سوپ

وعده‌های غذایی و رژیم‌های غذایی با تراکم انرژی کم باعث می‌شود، افراد کالری کمتری مصرف کنند. اکثر غذاها با تراکم انرژی کم مانند سبزیجات و میوه‌ها حاوی مقدار زیادی آب هستند. برخی مطالعات نشان داده اند که خوردن یک نوع غذا، به جز در سوپ به جای غذای جامد، باعث می‌شود افراد احساس سیری بیشتری داشته باشند و کالری کمتری مصرف کنند.

روش های جایگزین


اگر رژیم غذایی کاهش وزن و ورزش برای کاهش وزن بیمار موثر نباشد، گزینه‌های دیگری برای رسیدن به اندام ایده‌آل شما وجود دارد. بیمار می‌تواند با توجه به شرایط فیزیکی خود و توصیه دکتر یکی از درمان‌ها را انتخاب کند. درمان‌های موجود شامل مزوتراپی، کویتیشن، کرایولیپولیز، لیپوماتیک  و رادیوفرکانسی.

مشاوره رایگان