یوسف آباد (تهران، میدان سلماس، ضلع شرقی میدان، پلاک 21، واحد 1 کلینیک پوست و مو رازی)

علایم و درمان بیماری واریس پا با لیزر،رادیوفرکوئنسی و جراحی

aa1

تشخیص رگ‌های واریسی به طور کلی ساده است؛ آنها به صورت رگ‌های برآمده و آبی رنگ در پاها ظاهر می‌شوند. این رگ‌ها ناشی از نارسایی دریچه‌های وریدی هستند که معمولاً جریان خون را از پشت پاها به قلب تنظیم می‌کنند. در صورتی که این دریچه‌ها به درستی عمل نکنند، خون در پاها به جای جریان کردن، در رگ‌های واریسی انباشته می‌شود.

تقریباً یک سوم افراد در طول زندگی خود با این مشکل روبرو می‌شوند. این رگ‌های دردآور می‌توانند در هر سنی و در مردان و زنان رخ دهند، اما به طور معمول پس از بارداری در زنان بیشتر دیده می‌شوند.

تقریبا یک سوم افراد در دوره‌ای از زندگی خود این مشکل را دارند. این رگ‌های دردآور ممکن است در هر سنی هم در مردان و هم در زنان، ولی اغلب در زنان بعد از حاملگی پدیدار شوند.

برخی از بیماران احساس می‌کنند که رگ‌های واریسشان نمای بدی دارد، برخی دیگر نیز درد را تجربه می‌کنند، به ویژه اگر مدت زمان طولانی سر پا بوده‌ باشند. این مشکل ممکن است صرفا مشکل زیبایی باشد، مانند رگ‌های عنکبوتی و سایر مشکلات پوستی و گاهی اوقات ممکن است مشکل جدی‌تری مانند ترومبوز وریدی عمقی و زخم‌های پا باشد.

هر گاه درد، تورم، زخم‌های پوستی یا کبودی بی دلیل روی پاهایتان دارید، باید به پزشک مراجعه کنید. تورم تازه در پا ، به ویژه فقط در یک پا، می‌تواند ناشی از لخته شدن خون باشد که نیاز به درمان فوری دارد. متخصصین کلینیک زیبایی رازی روش‌های مختلفی که بهترین روش‌های درمان واریس هستند را توصیه می‌کنند.
اگر رگ‌های واریسی دارید و دچار زخم یا ناحیه دردناک سیاه و آبی نزدیک ورید واریسی شده‌اید، یا اگر پوست روی رگ واریسی را بریدید، و در کنترل خونریزی مشکل دارید بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید.
برای دریافت یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره‌های ۰۲۱۸۸۳۳۴۰۲۹و ۰۲۱۸۸۳۳۳۲۵۹ تماس حاصل نمایید. همکاران ما در کلینیک رازی اماده پاسخگویی به سوالات شما درخصوص روش‌های درمانی واریس می‌باشند.

علائم

 


aa2

رگ‌های واریسی در پاها معمولا در امتداد داخل پا، در مچ پا و در پشت ماهیچه ساق مشاهده می‌شوند. رگ‌های مبتلا به رنگ آبی، متورم یا به بیرون کشیده شده، پیچیده یا پیچ خورده به نظر می‌رسند. در برخی از افراد رگ‌های واریس هیچ نشانه‌ای ندارد. با این حال، افراد دیگر ممکن است یکی یا چند مورد از موارد زیر را تجربه  کنند:

 • درد مبهم در پاها
 • احساس فشار یا سنگینی در پاها
 • متورم بودن مچ یا کف پا
 • خارش پوست نزدیک به رگ‌های آسیب دیده

در مواردی که نارسایی مزمن وریدی شدیدی وجود دارد، کاهش جریان خون در ورید می‌تواند منجر به تغییرات پوستی موضعی مثل خشکی، خارش، تغییر سریع رنگ یا تغییر رنگ به رنگی مایل به قهوه‌ای و جراحت‌های باز (زخم) منجر شود. همچنین جریان کند خون ممکن است باعث ایجاد لخته خون در داخل ورید آسیب دیده شود. این وضعیت ترومبوز نام دارد.

به طور کلی، علائم رگ‌های واریسی در پایان روز، به ویژه پس از سر پا بودن به مدت طولانی بدتر می‌شود. برخی از زنان نیز متوجه می‌شوند که علائم آنها در طول روزهای قبل از دوره قاعدگی و در دوران بارداری شدیدتر است.

علل


برخی از عوامل باعث می‌شوند فرد در معرض ابتلا به رگ‌های واریسی و عنکبوتی قرار گیرد. این عوامل شامل موارد زیر است:

 • وراثت
 • مشاغلی که لازمه آن سر پا ایستادن زیاد است (مانند پرستاری، آرایشگری، معلمی وکار در کارخانه)
 • چاقی
 • تاثیرات هورمونی در طی بارداری
 • مصرف قرص‌های ضد بارداری
 • جایگزین‌های هورمونی بعد از یائسگی
 • سابقه لخته شدن خون
 • شرایطی که سبب افزایش فشار داخل شکمی می‌شود از جمله تومورها، بارداری، یبوست و لباس‌هایی که بر روی لباس‌های دیگر پوشیده می‌شوند مانند کمربند

دیگر علل گزارش شده شامل استروئید موضعی، تروما یا آسیب به پوست، جراحی وریدی قبلی و قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش می‌باشد.

تشخیص


پزشک از شما در مورد علائم و سابقه خانوادگی رگ‌های واریسی سوال خواهد کرد. همچنین درباره سبک زندگی‌تان، به ویژه میزان ساعاتی که سر پا هستید سوال می‌پرسد. در مورد زنان، پزشک درباره سابقه حاملگی و میزان تنگی کش‌های روی جوراب یا ساق‌هایی که می‌پوشند سؤال می‌کند.

پزشک‌تان می‌تواند با یک معاینه فیزیکی ساده، رگ‌های واریسی را تشخیص دهد. در اغلب موارد، هیچ آزمایش خاصی نیاز نیست.

درمان


جوراب فشرده

aa3

سه نوع درمان اصلی در مورد وریدهای واریسی و وریدهای عنکبوتی وجود دارد. معمولی‌ترین روش صرفا پوشیدن صحیح جوراب‌های ساپورت دارای درجه بندی پزشکی مناسب است، مخصوصا وقتی که رگ‌ها باعث ایجاد علائم ناراحت کننده و درد می‌شوند. به طور کلی این جوراب‌های ساق بلند را می‌توان از هر فروشگاه عرضه لوازم  طبی و از برخی داروخانه‌ها خریداری کرد. آنها در مدل‌های زیر زانو، بالای زانو و جوراب شلواری عرضه می‌شوند. همچنین قابلیت  فشرده‌سازی این جوراب‌ها متفاوت است و از ۱۵ تا ۲۰ میلی متر جیوه و حداکثر تا ۴۰ تا ۵۰ میلی متر جیوه تنوع دارند.

کاهش وزن (در صورت لزوم) و ورزش نیز می‌توانند به بهبود واریس رگ‌ها و یا جلوگیری از ایجاد رگ‌های عنکبوتی کمک کند. 

رادیوفرکانسی

aa4

روش‌های جدید درمان رگ‌های واریسی – دفع رادیو فرکانسی (Venefit) و دفع کلریوین – دارای درصد درمانی بالا هستند و اثر زخم بسیار ناچیزی به جا می‌گذارند. علاوه بر این، درمان مدت زمان کمتری طول می‌کشد و نسبت به روش‌های قبلی، درد و ناراحتی کمتری ایجاد می‌کنند. بیمار می‌تواند چند ساعت پس از درمان به فعالیت بدنی طبیعی بازگردد.

تکنولوژی دفع رادیو فرکانسی کمک می‌کند تا رگ‌های سافنوز – رگ های نزدیک سطح پوست در پا – که در خون غوطه‌ور شده و یا به خون آغشته می‌شوند- بسته شوند. این رگ‌های سطحی غوطه‌ور در خون، منبع رگ‌های واریسی هستند.

این روش درمان ازیک کاتتر بلند استفاده می‌کند که از طریق یک برش پوستی ۱ میلیمتری و تحت هدایت اولتراسوند به داخل ورید وارد می‌شود. مخلوطی از محلول نمک و بی‌حس کننده موضعی در اطراف ورید سافنوز تزریق می‌شود تا آن را در برابر کاتتر فشرده کند. سپس از انتقال گرما برای بستن رگ به منظور جلوگیری از برگشت جریان و رفع مشکل استفاده می‌شود.

آوالژی (Avulsions) یا فلبکتومی

aa5

آوالژی‌ها ( که به نام فلبکتومی نیز شناخته می‌شوند) شامل چند برش کوچک (۲-۳ میلی متری) برای حذف شاخه‌های برآمده رگ‌های واریسی نزدیک به پوست است. این روش را می‌توان با استفاده از بیهوشی عمومی یا موضعی انجام داد و اغلب هم زمان با سایر روش‌های تخلیه یا سوزاندن ورید برای تکمیل درمان ورید‌های واریسی انجام می‌شود. همچنینف این روش می‌تواند به تنهایی برای درمان مشکلات وریدی موضعی استفاده شود.

لیزردرمانی اندوونوس

aa6

لیزر درمانی اندوونوس، که به نام EVLT نیز شناخته شده است، یک درمان جایگزین کمتر تهاجمی برای وریدهای واریسی است. هنگامی که EVLT را انتخاب می‌کنید، یک روش ایمن، موثر و سریع را انتخاب کرده‌اید که پاهای شما را به وضعیت اولیه خود باز گردانده و کیفیت زندگی شما را بهبود می‌بخشد. ما این روش را در مطب انجام خواهیم داد. این کار حتی یک ساعت از وقتتان را نمی‌گیرد.

برای کاهش درد از یک بی‌حس کننده موضعی استفاده می‌کنیم. از طریق یک سوزن کوچک، ردیاب لیزری را به داخل ورید وارد می‌کنیم و برای تعیین ماهیت مشکل و محل قرار دادن لیزر از تصویربرداری اولتراسوند استفاده می‌کنیم.

هنگامی که این فرآیند کامل شود، ما لیزر داخل ورید را آتش می‌زنیم. این کار باعث آسیب به دیواره‌های رگ می‌شود، به گونه‌ای که رگ منقبض شده و بسته می‌شوند و جریان خون قطع می‌شود. سپس خون به رگ‌های معمولی منتقل می‌شود که می‌تواند گردش خون را افزایش داده و علائم را کاهش دهد. سپس ردیاب را برمی‌داریم و یک پانسمان کوچک با باند فشرده در محل قرار می‌دهیم. کل این فرایند در کمتر از یک ساعت انجام می‌شود.

اسکلروتراپی

aa7

اسکلروتراپی که از دهه ۱۹۳۰ در دسترس بوده است، یکی دیگر از روش‌های درمان است. این روش از یک محلول بسیار شور یا یک داروی پاک کننده مخصوص استفاده می‌کند که مستقیما به داخل رگ تزریق شده و باعث می‌شود رگ به تدریج طی سه تا شش هفته ناپدید شود. این روش ساده و نسبتا ارزان است و می‌تواند در یک بیارستان سرپایی انجام شود. عوارض این روش کم هستند اما شامل لکه‌دار کردن رنگدانه، تاول و به ندرت، تشکیل زخم پوستی است. بیماران تشویق می‌شوند که بلافاصله پس از تزریق‌ها زندگی فعال قبلیشان را ادامه دهند. آنها پس از این روش قادرند تا خانه رانندگی کنند، زیرا برای این روش نسبتا بدون درد نیازی به داروی تسکین دهنده نیست.

پیشگیری


می‌توانید با حفظ وزن نرمال و با اجتناب از شرایطی که در آن باید برای مدت طولانی سر پا باشید، به پیشگیری از رگ‌های واریسی کمک کنید. با این وجود  و حتی با این اقدامات پیشگیرانه، اگر در خانواده تان این وضعیت شایع بوده، باز هم ممکن است رگ واریسی در شما ایجاد شود.

اگر در حال حاضر رگ‌های واریسی دارید، با دراز کشیدن و یا نشستن در حالتی که پاها بالاتر از سطح قفسه سینه باشد می‌توانید به صورت دوره‌ای از بروز علائم جلوگیری کنید. همچنین، برخی از پزشکان توصیه می‌کنند که هنگام راه رفتن یا ایستادن برای مدت زمان طولانی از جوراب‌های ساپورت و یا جوراب‌های فشرده مخصوص استفاده کنید. جوراب‌های ساق بلند مانع انباشتن خون در رگ‌ها می‌شوند که خود باعث پیشگیری از فشار روی دریچه‌ها و تورم پا می‌شود.

مشاوره رایگان