یوسف آباد (تهران، میدان سلماس، ضلع شرقی میدان، پلاک 21، واحد 1 کلینیک پوست و مو رازی)

تزریق چربی به گونه | گونه‌گذاری دائمی با حداقل عوارض+فیلم

تزریق چربی به گونه

تزریق چربی به گونه یکی از روش‌های کم‌تهاجمی افزایش حجم، بهبود تقارن و لیفت گونه‌هاست که می‌توانید برای بیشتر شدن زیبایی صورت از آن استفاده کنید. پزشک با استخراج چربی از نواحی مختلف بدن مانند شکم، پهلو، بازو و باسن آن را برای مرحله فرآوری آماده می‌کند. پس از فرآوری و تصفیه، قسمتی از چربی برای تزریق به گونه جدا می‌شود. معمولا نتایج تزریق چربی بعد از یک سال تثبیت شده و برای همیشه باقی می‌ماند. عوارض این تزریق زیبایی با انتخاب پزشک حاذق و رعایت نکات مراقبتی به حداقل خواهد رسید.

تزریق چربی به گونه چیست؟

تزریق چربی به گونه چیست؟

در این روش ابتدا پزشک با کمک لیپوساکشن چربی مورد نیاز از بخشی از بدن فرد استخراج شده و پس از فرآوری به گونه‌ها تزریق می‌شود. در کلینیک رازی چربی استخراج شده به جای استفاده از سانتریفیوژ که به بافت چربی آسیب زیادی می‌زند با کمک دستگاه نانوفت (وسیله‌ای برای ریز مولکول کردن سلول‌های چربی)، فرآوری می‌شود تا برای تزریق آماده شود. مطالعات نشان می‌دهند که روش نانوفت به سلول‌های چربی آسیب نمی‌رساند، به‌علاوه بقای سلولی و تعداد سلول‌های بنیادی مشتق شده از چربی را حفظ می‌کند (منبع). پس از جدا کردن بافت و آب، چربی لازم برای تزریق به گونه آماده می‌شود. از سرنگ و سوزن‌های ظریف مخصوصی که سوراخ کوچکی روی پوست ایجاد می‌کنند برای تزریق چربی به گونه استفاده می‌شود تا اسکاری حین تزریق روی صورت ایجاد نشود.

مزایای تزریق چربی به گونه

مزایای تزریق چربی به گونه

تزریق چربی به گونه یک روش کم‌تهاجمی برای بهبود زیبایی گونه‌هاست. نتایج طبیعی و بدون بروز حساسیت، تقاضا برای انجام این کار را بالا برده‌ است. در ادامه مزایای تزریق چربی به گونه را دقیق‌تر بررسی خواهیم کرد:

 • عدم نیاز به عمل جراحی تهاجمی: در تزریق چربی پزشک برش‌های بسیار کوچکی در بدن شخص ایجاد می‌کند، به همین دلیل این روش جزو فرآیندهای کم‌تهاجمی قرار دارد.
 • استفاده از چربی خود فرد برای ایجاد حجم: تزریق چربی خود فرد به گونه این مزیت را دارد که بدن با چربی به عنوان جسم خارجی برخورد نکرده و آن را پس نمی‌زند. همچنین احتمال بروز حساسیت یا واکنش‌های آلرژیک بعد از تزریق چربی به گونه وجود ندارد.
 • نتایج طبیعی: چون چربی یک بافت زنده بدن است هنگام تزریق به گونه با بافت‌های اطراف پیوند برقرار می‌کند و جزئی از آن‌ها می‌شود. به همین دلیل نتایج تزریق چربی به گونه کاملا طبیعی است و احتمال جابجایی ندارد.
 • قابلیت ادغام با سایر جراحی‌های زیبایی: تزریق چربی را می‌توان با سایر روش‌ها ترکیب کرد تا به نتایج جامع‌تری دست یافت. به عنوان مثال، اگر در نظر دارید لیفت صورت، بزرگ کردن سینه یا لیپوساکشن انجام دهید، جراح ممکن است ترکیب تزریق چربی به گونه و صورت را همراه با این روش‌ها توصیه کند. تزریق چربی می‌تواند به افزایش حجم و کانتور (زاویه‌سازی) صورت، گونه، سینه‌ها یا بدن کمک کند و به شما نتایج طبیعی و دلخواه بدهد.
 • ماندگاری بالا: اگرچه 100% چربی انتقال یافته تا آخر عمر باقی نمی‌ماند، اما ماندگاری آن تقریبا بالا است. حجم چربی تزریق شده به گونه مانند بافت طبیعی چربی زیر پوست ممکن است با کاهش وزن و افزایش سن کمتر شود.
 • احساس طبیعی: بعد از تزریق چربی به گونه وقتی فرد گونه خود را لمس می‌کند حسی طبیعی خواهد داشت.
 • مقرون‌به‌صرفه: تزریق چربی به گونه یک درمان مقرون‌به‌صرفه است. یعنی شما با یکبار تزریق چربی، تا سال‌ها از نتایج زیبایی آن بهره‎‌مند خواهید شد.

بهترین متقاضیان گونه‌گذاری با تزریق چربی چه کسانی هستند؟

بهترین متقاضیان گونه‌گذاری با تزریق چربی چه کسانی هستند؟

تقریباً هر کسی که از فرم گونه‌های خود ناراضی است، اگر شرایط زیر را داشته باشد می‌تواند متقاضی مناسبی برای تزریق چربی به گونه باشد:

 • داشتن سلامت کافی
 • داشتن چربی اهدا کننده مناسب در سایر قسمت‌های بدن
 • عدم اختلال گردش خون (ناشی از مصرف سیگار یا بیماری)

نتایج تزریق چربی به گونه چگونه است؟

نتایج تزریق چربی به گونه چگونه است؟

با استفاده از روش تزریق چربی بدون جراحی، پزشک می‌تواند حجم به مناطق گونه‌ها اضافه کرده و تعادل بیشتری به ویژگی‌های صورت شما بخشید. میزان پروتروزی (برجستگی) گونه‌ها و مقدار تزریق چربی به گونه بسته به اهداف زیبایی شخصی شما تعیین می‌شود. هر چه پروتروزی گونه‌ها بیشتر باشد، تعادل و کانتور صورت شما بهبود می‌یابد. تزریق چربی به گونه می‌تواند پوست زیر چشم و مناطق اطراف گونه‌ها را تقویت و سفت‌تر کند، به خصوص در مواردی که پوست شل شده است.

آمادگی‌ها برای تزریق چربی به گونه

اگر قصد انجام تزریق چربی به گونه را دارید، لازم است بدانید برای آمادگی قبل این کار چه کاری باید انجام دهید. برای به دست آوردن بهترین نتیجه و به حداقل رساندن خطرات، باید مراحل زیر را دنبال کنید:

قبل از انجام تزریق چربی به گونه، باید خوب تحقیق کرده و یک جراح معتبر و با تجربه انتخاب کنید. تبحر پزشک می‌تواند نتایج تزریق چربی به گونه را که یک روش نسبتاً جدید و در حال تکامل است، تغییر دهد. از دوستان یا اعضای خانواده که این کار را انجام داده‌اند بپرسید و نظرات آنلاین بیماران قبلی پزشک را بررسی کنید.

بعد از اینکه تحقیقات خود را انجام دادید و یک پزشک حاذق را انتخاب کردید، باید با او یک جلسه مشاوره داشته باشید. شما باید اهداف و نگرانی‌های خود را با پزشک در میان بگذارید. همچنین پزشک سابقه سلامتی شما را ارزیابی کرده و معاینه فیزیکی انجام می‌دهد. در طول این مشاوره، شما باید هر گونه سوالی که ممکن است در مورد این روش داشته باشید را بپرسید.

ترک سیگار هرگز آسان نیست، اما نکشیدن سیگار قبل از انجام تزریق چربی به گونه بسیار مهم است. سیگار کشیدن می‌تواند میزان موفقیت تزریق چربی را کاهش داده، خطر عوارض را افزایش دهد و همچنین روند بهبودی را آهسته کند. برای جلوگیری از این مشکلات باید حداقل شش هفته قبل تزریق چربی به گونه سیگار را ترک کنید.

چند کار وجود دارند که باید در هفته‌های منتهی به تزریق چربی به گونه خود انجام دهید تا از ایمنی و موفقیت نتایج اطمینان حاصل کنید. یکی از مهمترین کارها قطع موقت مصرف رقیق کننده‌های خون است، که می‌تواند شامل آسپرین، ایبوپروفن و هر مکمل گیاهی باشد. این‌ها می توانند خطر خونریزی در حین تزریق چربی را افزایش دهند.

رعایت یک رژیم غذایی سالم علاوه‌بر اینکه برای سلامت مهم است، می‌تواند نقاهت تزریق چربی به گونه را کوتاه و بهبودی را تسریع کند. به همین دلیل سعی کنید از دو هفته قبل غذاهای سالم و کم نمک مصرف کنید تا در روند جراحی و بهبودی اختلالی ایجاد نشود.

نحوه تزریق چربی به گونه

 

تزریق چربی برای گونه نسبت به سایر نواحی بدن کمتر انجام می‌شود، اما بهترین روش برای کسانی است که گونه‌های شل و افتاده دارند. مراحل این روش شامل سه بخش است:

استخراج چربی

ابتدا، یک ناحیه از بدن مانند باسن، ران، بازو، پشت یا شکم برای لیپوساکشن انتخاب می‌شود. سپس با استفاده از تکنیک لیپوساکشن، چربی اضافی از ناحیه مورد نظر جمع‌آوری می‌شود. در این روش، لوله‌هایی به نام کانولا در ناحیه مورد نظر قرار داده می‌شوند و چربی از طریق این لوله‌ها خارج می‌شود. برای قرار دادن کانولا، نیاز به برش‌های بزرگ نیست و از یک سوراخ کوچک استفاده می‌شود تا کانولا به ناحیه مورد نظر وارد شود. در گذشته، چربی با افزایش دما ذوب می‌شد و سپس با استفاده از دستگاه مکش از بدن جدا می‌شد. این روش باعث آسیب زیادی به سلول‌های چربی می‌شد. اما با تکنیک‌های جدید و بدون تغییر در دما، چربی استخراج می‌شود و برای تزریق به ناحیه گونه آماده می‌شود. این مرحله با استفاده از بی‌حسی موضعی یا بیهوشی عمومی، بسته به شرایط سلامتی فرد، انجام می‌شود.

آماده‌سازی و تصفیه چربی

چربی استخراج شده حاوی مقداری آب، خون و ترشحات دیگر است. به همین دلیل باید این اضافات از چربی جدا شده تا برای تزریق به گونه آماده شود. برای این کار می‌توان از روش‌های سانتریفیوژ یا نانوفت استفاده کرد. هنگام چرخش چربی استخراج شده در دستگاه سانتریفیوژ، اجزای مختلف آن به دلیل اختلاف چگالی که دارند جدا می‌شوند. به دلیل فشاری که حین پروسه به سلول‌ها وارد می‌شود ممکن است آسیب ببینند، اما دستگاه نانو فت بدون هیچ آسیبی به مولکول‌های چربی، آن‌ها را خرد کرده و قطر مولکول‌ها را به کمتر از 0.1 میلی‌متر می‌رساند (منبع). تزریق چربی به گونه به کمک نانوفت به جوانسازی پوست نیز کمک می‌کند. این مورد به این دلیل است که نانو چربی تزریق شده سرشار از سلول‌های بنیادی است.

تزریق چربی

پزشک قبل از تزریق، ناحیه مورد نظر را به صورت موضعی بی‌حس می‌کند. سپس چربی تصفیه شده با یک سوزن ظریف به گونه تزریق می‌شود. قطر سوزن به قدری کوچک است که بعد از تزریق هیچ جای زخم یا اسکاری به جای نخواهد ماند.

مراقبت‌های بعد از تزریق چربی به گونه

رعایت دستورالعمل‌های مراقبتی علاوه بر اینکه بهبودی را تسریع می‌کند می‌تواند نتایج و ماندگاری را نیز تحت تاثیر قرار دهد. در اینجا بایدها و نبایدهایی که باید بعد از تزریق چربی به گونه انجام شود آورده شده‌اند:

 • تا چند روز پس از تزریق چربی به گونه، ناحیه تحت درمان را ماساژ ندهید.
 • چند روز سر خود را رو به پایین نگه ندارید.
 • سیگار نکشید. کشیدن سیگار می‌تواند بر ماندگاری چربی تأثیر منفی بگذارد.
 • به مدت 2 هفته از انجام فعالیت ها و ورزش های سنگین خودداری کنید.
 • داروها را طبق دستور پزشک خود مصرف کنید.
 • چند بار در روز و هر بار به مدت 20 دقیقه کمپرس سرد را روی نواحی تحت درمان قرار دهید.
 • برای به حداکثر رساندن ماندگاری چربی و سرعت بخشیدن به بهبودی، آب کافی بنوشید.
 • سعی کنید وزن بدن ثابتی داشته باشید. کاهش وزن می‌تواند بر نتایج تزریق چربی به گونه تأثیر بگذارد.
 • چربی‌های خوراکی سالم مانند ماهی قزل آلا، آووکادو و بادام مصرف کنید.
 • نتایج انتقال چربی ارتباط مستقیمی با رعایت دستورالعمل‌های پزشک دارد. بنابراین تمامی توصیه‌های پزشک را به دقت رعایت کنید.

ماندگاری تزریق چربی به گونه

باتوجه به شرایط طبیعی بدن و سوخت‌وساز چربی، نتایج تزریق چربی به گونه معمولا مادام‌العمر است. اکثر بیماران تا سال‌ها بعد از انجام این کار زیبایی می‌توانند از نتایج زیبایی آن بهره‌مند شوند. اما در نظر داشته باید که بخشی از چربی تزریق شده به گونه از بدن دفع می‌شود. به طور کلی ماندگاری تزریق چربی به گونه بین 20 تا 90 درصد است (منبع). برخی از عواملی که بر ماندگاری نتایج تزریق چربی به گونه تأثیر می‌گذارد عبارتند از:

 • مهارت پزشک: نحوه استخراج، تصفیه و تزریق چربی به گونه بر ماندگاری آن تأثیر می‌گذارد. هر چه پزشک ماهرتر باشد و درک بهتری از این تکنیک داشته باشد، ماندگاری نتایج بیشتر خواهد شد.
 • تکنیک تصفیه چربی: قبل از تزریق باید چربی استخراج شده تصفیه و آماده‌سازی شود. تکنیک‌های مختلفی مانند انواع سانتریفیوژ و نانوفت برای انجام این کار وجود دارند. هرچه هنگام فرآوری آسیب کمتری به چربی وارد شود، ماندگاری نتایج بیشتر خواهد شد. نانوفت حداقل آسیب را به ملکول‌های چربی می‌رساند، به همین دلیل ماندگاری نتایج آن بیشتر از تکنیک سانتریفیوژ است.
 • سازگاری بدن با چربی: چربی تزریق شده باید یک منبع خون جدید در بدن ایجاد و تغذیه مورد نیاز برای بقا را دریافت کند. اگر سازگاری خوبی بین چربی تزریق شده و بافت‌های مجاور برقرار شود، ماندگاری نتایج بیشتر خواهد شد. سبک زندگی مانند سیگار کشیدن می‌تواند پیوند بین چربی و منبع تغذیه آن را قطع کرده و موجب دفع چربی تزریق شده به گونه شود.

عوارض تزریق چربی به گونه چیست؟

مانند هر فرآیند پزشکی دیگری، تزریق چربی به گونه یا هر جای دیگری از بدن می‌تواند با عوارض زیر همراه باشد:

خونریزی یکی از عوارض جانبی رایج تزریق چربی به گونه است. وقتی چربی به بدن تزریق می‌شود، خطر خونریزی افزایش می‌یابد. همچنین این خونریزی می‌تواند موجب کبودی و تورم در ناحیه درمان شود. خونریزی همچنین می‌تواند منجر به عفونت در ناحیه درمان شود. اگر خونریزی بیش از چند قطره بود، بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید. خونریزی زیاد می‌تواند نشانه یک بیماری زمینه‌ای باشد که نیاز به درمان دارد.

بیشتر درمان‌های پزشکی زیبایی خطر ابتلا به عفونت دارند. تزریق چربی به گونه نیز از این قاعده مستثنی نیست. البته احتمال ابتلا به عفونت در این روش معمولا کم است. محتمل‌ترین اتفاق این است که در محل تزریق دچار عفونت شوید. این مشکل معمولا با آنتی‌بیوتیک قابل درمان است. در موارد نادر، عفونت ممکن است به سایر نقاط بدن سرایت کند. عفونت عارضه جدی است، بنابراین مهم است که مراقب علائم عفونت مانند تب، قرمزی یا تورم در محل تزریق باشید. در صورت بروز هر یک از این علائم، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید.

در برخی موارد چربی تزریق شده به گونه ممکن است به طور نابرابر توزیع شود که می‌تواند منجر به عدم تقارن شود. این عارضه معمولا به دلیل تکنیک غلط پزشک بروز می‌کند، البته در برخی موارد ممکن است به دلیل روش متابولیزه شدن چربی در بدن رخ دهد. در بیشتر موارد اگر پزشک تجربه بالایی در تزریق چربی به صورت و گونه داشته باشد، تقارن کلی صورت به طور قابل توجهی تحت تأثیر این تغییرات جزئی قرار نمی‌گیرد.

پس از تزریق چربی به گونه احتمال بسیار کمی وجود دارد که ناحیه تحت درمان بی‌حس شود. این عارضه معمولا موقتی است و طی چند هفته یا چند ماه خود به خود برطرف می‌شود. البته در موارد نادر، بی‌حسی ممکن است دائمی باشد. اگر بعد از تزریق چربی احساس بی‌حسی کردید، باید با پزشک خود تماس بگیرید تا وضعیت شما ارزیابی شود و تشخیص دهد که آیا درمان بیشتری لازم است یا خیر.

بی‌نظمی‌های پوستی یکی از عوارض جانبی تزریق چربی به گونه است. در برخی موارد، چربی به طور یکنواخت جذب نمی‌شود که می‌تواند منجر به ایجاد توده یا برآمدگی در زیر پوست شود. البته این بی‌نظمی‌ها معمولاً طی چند ماه خود به خود از بین می‌روند. در صورت تداوم، ممکن است لازم باشد برای درمان به پزشک مراجعه کنید.

هزینه برجسته کردن گونه و گونه‌‌‌گذاری چقدر است؟

محدوده قیمت گونه‌‌گذاری و برجسته کردن گونه‌ها بستگی به تغییرات مورد نظر بیمار دارد. بیماران باید جلسه مشاوره‌ای با متخصصین کلینیک داشته باشند، یا اینکه برای تعیین قیمت دقیق و نیز آگاهی از مناسب بودن این عمل برای نیازها و ویژگی‌های خود، با شماره‌های 02188334029 | 02188025435 تماس حاصل نمایند.

سوالات متداول

تزریق چربی به گونه چقدر طول می‌کشد؟

انتقال چربی به صورت و گونه یک روش کم‌تهاجمی است و تحت بی حسی موضعی یا آرامبخش انجام می‌شود. این روش معمولا 30 دقیقه تا یک ساعت طول می‌کشد.

تورم چه مدت بعد از تزریق چربی به گونه برطرف می‌شود؟

تورم ناشی از تزریق چربی به گونه ممکن است تا 1 الی 2 هفته باقی بماند. بالا نگه داشتن سر و استفاده از کمپرس سرد می‌تواند به کاهش تورم کمک کند.

زمان ریکاوری و بازگشت به کار چه مدتی است؟

افراد باید حداقل یک هفته از کار و فعالیت‌های اجتماعی دور باشند تا فعالیت و پایین نگه‌داشتن سر موجب افزایش تورم یا بروز سایر عوارض تزریق چربی به گونه نشود.

آیا بعد از انتقال چربی درد خواهم داشت؟

تورم، کبودی و درد ممکن است به مدت یک هفته ادامه داشته باشد، هم در گونه که در آن تزریق چربی انجام شده است و هم در ناحیه‌ای که چربی از آنجا استخراج شده است. این ناراحتی معمولا قابل تحمل است و با داروهای مسکن عادی و کمپرس سرد برطرف می‌شود.

چربی مورد نیاز برای تزریق به گونه از کجا استخراج می‌شود؟

این چربی معمولا از شکم، باسن و اطراف کمر استخراج و پس از تصفیه به گونه تزریق می‌شود.

آیا نتایج گونه‌گذاری با تزریق چربی طبیعی است؟

بله، به دلیل اینکه چربی از خود بدن فرد استخراج می‌شود بعد از تزریق به گونه همبستگی خوبی با بافت‌های اطراف خواهد داشت و نتایج کار بسیار طبیعی دیده می‌شوند.

نتایج نهایی تزریق چربی به گونه چه زمانی مشخص می‌شود؟

معمولا بدن به 6 الی 9 ماه زمان احتیاج دارد تا نتایج تزریق چربی به گونه را تثبیت کند. این زمان ممکن است از فردی به فرد دیگر تغییر کند.

آیا جای اسکار تزریق چربی به گونه دیده خواهد شد؟

چون تزریق چربی به گونه با یک سری سوزن‌های بسیار ریز انجام می‌شود هیچ جای اسکاری روی صورت باقی نمی‌گذارد. جای لوله‌های ساکشن چربی برای استخراج از مناطق اهدا کننده نیز در چین‌وچروک‌های طبیعی بدن پنهان می‌شود.

آیا می‌توان چربی استخراج شده از بدن را فریز و بعدا استفاده کرد؟

چون شرایط نگه‌داری چربی استخراج شده از بدن برای بعدها خیلی سخت است (زیر دمای منفی 80 درجه سانتی‌گراد) و همچنین نهایتا تا سه ماه قابل ذخیره‌سازی است بهتر است چربی استخراج شده طی 24 ساعت اول بعد از استخراج به گونه یا ناحیه مورد نظر تزریق شود.

چه مدت بعد از تزریق چربی به گونه می‌توان ورزش کرد؟

بهتر است به مدت دو هفته بعد از تزریق چربی به گونه ورزش سنگین نکنید، سپس تا دو هفته ورزش سبک را شروع کنید و بعد از آن بدون هیچ محدودیتی می‌توانید ورزش کنید.

آیا کاهش وزن نتایج تزریق چربی به گونه را تغییر می‌دهد؟

بله، چربی تزریق شده به گونه مانند چربی طبیعی بدن یک بافت زنده است و با افزایش سوخت‌وساز و کاهش وزن شدید ممکن است تحلیل رود.

آیا تزریق چربی به گونه نیاز به تکرار دارد؟

معمولا نتایجی که بعد از 9 ماه دیده می‌شوند تقریبا دائمی است. اما چون چربی جزئی از بافت زنده و طبیعی بدن است ممکن است با افزایش سن یا رژیم لاغری تحلیل رود.

آیا می‌توان از چربی فرد دیگری برای تزریق به گونه استفاده کرد؟

خیر، DNA بدن هر فرد منحصربه‌فرد است و اگر به بدن شخص دیگری تزریق شود بدن مشابه با یک جسم خارجی با آن برخورد کرده و چربی تزریق شده به گونه یا هر ناحیه دیگری را پس می‌زند.

مشاوره رایگان