تزریق چربی در صورت و بدن:کاربردها،مزایا و هزینه

tazrifgcharbi

با افزایش سن، چهره ما به‌تدریج تأثیرات گرانش، قرار گرفتن در معرض نور خورشید و حرکات مداوم عضلات صورت مثل لبخند زدن، جویدن و جمع کردن چشم‌ها را آشکار می‌سازد. بافت‌های اصلی مسئول حفظ جوانی پوست به‌تدریج تخریب می‌شوند و خطوط خنده، خطوط لبخند، چین‌وچروک دور چشم یا چین‌های صورت را در نواحی حرکت عضلات بر جای می‌گذارند. تزریق چربی در صورت یک رویکرد ترمیمی غیرتهاجمی جدید در جراحی زیبایی است که نقوص مربوط به حجم صورت را اصلاح کرده و موجب جوان‌سازی چهره می‌گردد.

با افزایش سن، حجم چربی در صورت به‌ویژه در ناحیه میانی صورت و چانه کاهش می‌یابد. به‌ منظور جوان‌سازی مجدد صورت، می‌توان با تزریق چربی برداشته شده از نواحی مختلف بدن حجم ناحیه میانی صورت را افزایش داد. روش‌های دیگر مانند تزریق ژل نیز قابل ‌استفاده هستند، اما تزریق چربی ایمن‌تر و آسان‌تر می‌باشد. کلینیک زیبایی رازی  صرف‌نظر از نوع روش مورد استفاده در جوان‌سازی صورت، نتیجه‌ای را به شما ارائه می‌دهد که در عین حفظ چهره، موجب ایجاد تعادل در دیگر اعضای صورت می‌گردد. در طول مشاروه متخصصین ما روش‌های مناسب برای شما را پیشنهاد داده و اطلاعات لازم در این خصوص را توضیح خواهند داد. برای دریافت رزرو نوبت می‌توانید با شماره‌های ۰۲۱۸۸۳۳۴۰۲۹ – ۰۲۱۸۸۳۳۳۲۵۹ تماس حاصل فرمایید. همکاران ما آماده پاسخگویی به سوالات شما و ارائه مشاوره هستند.

تزریق چربی در صورت


tazrifgcharbi14

با پیر شدن صورت، حجم چربی در این ناحیه کاهش می‌یابد. این پدیده به‌طورمعمول در اواسط دهه ۳۰ زندگی آغاز می‌گردد و ازآن‌ پس ادامه می‌یابد. بازیابی بخشی از حجم ازدست‌رفته صورت از طریق به‌کارگیری روش‌های خاص امکان‌پذیر است. نواحی از صورت که بیشترین موفقیت را در تزریق چربی‌ دارند، عبارت‌اند از ناحیه میانی صورت، ناودان اشکی، گردن و گیجگاه. چربی در این  نواحی دارای جریان خون کافی بوده و بیشترین میزان بقا را دارد. از دیگر نواحی دارای قابلیت تزریق چربی می‌توان به چین‌های بینی- لبی، خطوط ماریونت و نواحی زیر غبغب اشاره کرد. از آنجایی‌که این نواحی دارای جریان خون کافی نمی‌باشند، نرخ بقای چربی  تزریق‌شده در آن‌ها به‌مراتب کمتر است.

 با تزریق چربی در این نواحی، گودی‌های صورت پرشده و چهره جوان‌ می‌گردد. تزریق چربی اغلب با اهداف زیر انجام می‌گیرد:‌

  • بزرگ کردن لب‌های نازک
  • بالا کشیدن گونه‌های افتاده
  • بهبود ناودان اشکی (گودی زیر چشم)
  • چین‌وچروک گردن
  • حجم دهی به سایر نقاط صورت که دارای خطوط و چین‌وچروک است.
  • فرم دهی به اعضای بدن، مانند باسن یا سینه

آیا شما به تزریق چربی نیاز دارید؟


متخصصین معتقدند تمام افرادی که در پی جوان‌سازی صورت هستند، باید اطلاعاتی در مورد تزریق چربی کسب نمایند. به  عقیده متخصصین ، درحالی‌که بسیاری از بیماران به این روش نیازی ندارند، بیماران دیگر می‌توانند از آن بهره‌مند گردند. موفقیت عظیم در عرصه تزریق چربی به ‌صورت، حاکی از تاثیر مثبت افزایش حجم صورت در بهبود زیبایی‌شناختی و جوان‌سازی چهره است.

مشاوره


در طول مشاوره قبل از جراحی پزشک تجزیه‌وتحلیلی کامل از صورت شما انجام می‌دهد تا اطمینان حاصل کند که تزریق چربی گزینه‌ای مناسب برای شما می‌باشد. به‌علاوه وی اطمینان حاصل خواهد کرد که به‌تمامی پرسش‌های شما در مورد تزریق چربی در صورت یا دیگر روش‌های جراحی پلاستیک پاسخ داده است.

فرآیند درمان


tazrifgcharbi3

عمل تزریق چربی به‌صورت را می‌توان همراه با دیگر روش‌های جوان‌سازی صورت و یا به‌تنهایی انجام داد. این روش شامل سه بخش  مجزا است. نخست، چربی برداشته می‌شود و یا به‌وسیله یک کانول لیپوساکشن کوچک از بدن گرفته می‌شود. چربی را می‌توان از شکم (از طریق یک برش کوچک پنهان در داخل ناف) و یا از پهلوها گرفت. سپس چربی پردازش شده  و توسط سانتریفوژ (دستگاه چرخش سریع) از مایعات بدن جدا می‌گردد. در نهایت به‌وسیله سوزن‌های بسیار ظریف بلانت به‌ صورت تزریق می‌گردد.

فرآیند تزریق چربی را می‌توان با آرام‌بخش IV یا بیهوشی عمومی انجام داد. این فرآیند حدود یک ساعت طول می‌کشد. چربی در اعماق مختلف به داخل بافت صورت تزریق می‌گردد. بقاء چربی تزریق ‌شده تا حد زیادی به تأمین جریان خون کافی توسط چربی بستگی دارد. تقریباً ۵۰٪ از چربی تزریق‌شده بقا می‌یابد. در حالی‌که گاهی این درصد بالاتر است، اما میزان بقای چربی را می‌توان با اطمینان ۵۰% تخمین زد. متخصصین بر این باورند که بقای چربی به محل تزریق نیز بستگی دارد. در برخی از نواحی، مانند ناودان اشکی، گیجگاه و گونه درصد بالاتری از بقا چربی وجود دارد. درصد بقای چربی در چین‌های بینی- لبی و ماریونت پایین‌تر است.

دوره بهبودی


پس از عمل، صورت تا حدود هفت روز متورم است. سپس تورم به‌تدریج کاهش می‌یابد. بیمارانی که تنها تزریق چربی را انجام می‌دهند معمولاً پس از هفت روز قادر به بازگشت به فعالیت‌های روزانه و کار هستند. بیمارانی که این روش را در ترکیب با روش‌های دیگر انجام می‌دهند ممکن است یک دوره بهبودی طولانی‌تری را بسته به روش انجام‌شده تجربه کنند.

چند هفته پس از درمان، زمانی که تورم کاهش یافت، بیمار احساس می‌کند که بخشی از حجم صورت خود را از دست ‌داده است. این‌ یک فرآیند طبیعی است، زیرا این درست زمانی است که تورم از بین رفته و تزریقات چربی در حال باززایی هستند. پس از گذشت تقریباً دو ماه، چربی‌های تزریق‌شده به‌تدریج ظاهرشده و حجم چهره افزایش می‌یابد.

پدیده‌ای که او گاهی اوقات بیماران در خود مشاهده می‌کنند، بهبود پوست صورت است. این موضوع  در مورد همه بیماران رخ نمی‌دهد، اما قطعاً در برخی از آن‌ها قابل ‌مشاهده است. برخی از دانشمندان این پدیده را به تأثیر احتمالی یک سلول بنیادی که ممکن است در بافت اطراف سلول‌های چربی وجود داشته باشند، نسبت داده‌اند. این موضوع در حال حاضر یکی از حیطه‌های مهم تحقیقاتی است و در این مورد هنوز اتفاق‌ نظری وجود ندارد. بدیهی است که این موضوع نیازمند تحقیقات بیشتر می‌باشد.

تزریق چربی در مقابل تزریق ژل


tazrifgcharbi4

در حالی‌که انتقال چربی به‌صورت شامل تزریق چربی برداشت ه‌شده از بدن به‌ صورت است، اما تنها یک درمان جزئی محسوب می‌گردد؛ تنها یک برش در محل برداشت چربی ایجاد می‌شود که با یک بخیه بسته می‌شود. این روش دارای یک دوره بهبودی کوتاه به‌منظور رفع تورم است و بیمار باید آمادگی لازم برای پذیرش خطرات مرتبط با یک جراحی جزئی و همچنین یک بیهوشی کوتاه و دوره بهبودی را داشته باشد.

تزریق ژل روشی محبوب است، زیرا نیازی به بیهوشی نداشته و تنها ناراحتی اندکی برای بیمار ایجاد می‌کند، اما میزان  نتایج آن بسیار محدودتر است. درمان‌ می‌تواند بسیار پرهزینه باشد و ازاین‌رو هر چه احتمال دوام نتایج بیشتر باشد، بهتر است. متأسفانه تزریق ژل تنها یک‌راه حل موقت برای رفع چین‌وچروک‌ها بوده و نتایج به‌طورمعمول شش تا ۱۸ ماه بسته به نوع ژل مورداستفاده دوام خواهد داشت.

مزیت عمده تزریق چربی دوام آن است. ازآنجایی‌که چربی یک بخش طبیعی از بدن انسان است، سلول‌های تزریق‌شده می‌توانند برای سال‌ها در بدن زندگی می‌کنند، به‌جز تعداد کمی که باز جذب می‌شوند.

آیا محدودیتی در تزریق چربی وجود دارد؟


توانایی روش تزریق چربی در صورت برای جوان‌سازی خطوط اطراف دهان محدود می‌باشد. در برخی از موارد، تزریق چربی در این ناحیه باید با تزریق ژل یا لایه‌برداری پوست همراه شود.

هزینه


تزریق چربی یکی از چالش‌برانگیزترین روش‌ها در جوان‌سازی صورت از نقطه‌نظر تکنیکی و زیباشناختی است. هزینه‌ تزریق چربی به صورت بسته به تعداد نواحی تحت درمان صورت متفاوت است. برخی از بیماران بیهوشی عمومی را ترجیح می‌دهند. در چنین مواردی هزینه بیهوشی نیز به‌کل هزینه‌ها اضافه خواهد شد. محل انجام جراحی نیز از دیگر عوامل مؤثر در تعیین هزینه این روش می‌باشد.

0 پرسش

سؤال خود را درمورد موضوع این مقاله میتوانید از طریق فرم زیر پرسیده و پاسخ بگیرید

میخواهید به بحث بپیوندید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *