یوسف آباد (تهران، میدان سلماس، ضلع شرقی میدان، پلاک 21، واحد 1 کلینیک پوست و مو رازی)

صاف کردن تیغه بینی (عمل جراحی انحراف و کجی بینی)

انحراف-بینی۱

اگر این تیغه سوراخ بینی را به دو قسمت مساوی تقسیم نکند گفته می‌شود که تیغه بینی دچار انحراف است. برای بسیاری افراد انحراف تیغه بینی ممکن است هیچ علامتی نداشته باشد اما برای دیگران علائم مزاحم یا حتی ناتوان‌کننده وجود دارد. اگر از انحراف بینی خسته شده‌اید، باید انحراف تیغه بینی را درمان کنید. گرچه رینوپلاستی به‌عنوان یک جراحی زیبایی شناخته می‌شود اما معمولاً برای اصلاح مشکلات تنفسی، مانند مشکلاتی که به انحراف تیغه بینی ایجاد می‌شود، مورد استفاده قرار می‌گیرد. رینوپلاستی برای اهداف عملی معمولاً رینوپلاستی کاربردی نامیده می‌شود. به بیان دقیق‌تر هنگامی‌که رینوپلاستی اشاره به جراحی برای رفع انحراف بینی دارد، به‌عنوان سپتوپلاستی شناخته می‌شود.

انحراف تیغه بینی از جنبه‌ی زیبایی نیز قابل بررسی است مخصوصاً در هنگامی که از نمای جلو صورت مشاهده می‌شود. این مشکل تقریباً همیشه تقارن بینی را مختل می‌کند و صاف کردن تیغه بینی می‌تواند تأثیر بسیار مثبتی بر روی بهتر شدن فرم کلی صورت داشته باشد. اگر از شکل بینی خود ناراحت هستید و یا دچار مشکل تنفسی ناشی از انحراف تیغه بینی، نارسایی دریچه بینی یا سایر نقایص ساختاری هستید، می‌توانید داوطلب مناسب جراحی بینی باشید. هدف متخصصین ما در کلینیک زیبایی رازی حصول اطمینان از صاف شدن تیغه بینی جهت ایجاد تناسب بین اجزای صورت شما و همچنین اطمینان از ماندگاری درمان و عدم ایجاد مشکل تنفسی مجدد به این دلیل است. کلینیک رازی روش‌های مختلفی برای درمان کجی تیغه بینی ارائه می‌دهد. در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می‌توانید با شماره‌های ۰۲۱۸۸۳۳۴۰۲۹ و ۰۲۱۸۸۳۳۳۲۵۹ تماس حاصل فرمایید. همکاران ما جهت رزرو یا ارائه مشاوره به شما راهنمایی خواهند کرد.

علل انحراف تیغه بینی


این وضعیت ممکن است از زمان تولد وجود داشته باشد یا به علت آسیب‌های بعدی ایجاد شود. در نوزادان، ضربه‌هایی که هنگام تولد یا به دلیل بی‌توجهی وارد می‌شود، ممکن است به غضروف رشدی تیغه بینی آسیب برساند. این موضوع می‌تواند باعث بروز انحراف بینی در هنگام رشد کودک شود. همچنین، آسیب‌های ورزشی، تصادفات، سقوط و حوادث جزئی مانند ضربه‌زدن به کسی می‌تواند رباط‌های کوچک را شکسته و تیغه بینی را از محل طبیعی خود خارج کند. تیغه بینی از غضروف و استخوانی نازک تشکیل شده است که به راحتی می‌تواند آسیب ببیند، منحرف یا شکسته شود. اغلب در مواقعی که این آسیب رخ می‌دهد، خونریزی بینی همراه با آن است. آسیب‌های مشتق در تیغه بینی گاهی حتی با استفاده از اشعه ایکس قابل تشخیص نیستند، بنابراین انحراف تیغه بینی بی‌درمان تا زمانی که علائم شدیدتر ظاهر شوند ممکن است باقی بماند.

علائم


انحراف-بینی۲

  • نشانه‌های انحراف تیغه بینی تقریباً همیشه شامل گرفتگی بینی می‌شود. این گرفتگی بینی معمولاً مزمن است و خود را بیش‌ازحد نشان می‌دهد. علامت دیگر دشواری تنفس است. علائم شایع دیگر خونریزی بینی، درد صورت در ناحیه بینی، سردرد و آبریزش بینی هستند.
  • یکی دیگر از علائم کجی بینی، تنفس و خروپف با صدای بلند در طول خواب است که اگر درمان نشود می‌تواند به آپنه خواب منجر شود. آپنه خواب یک بیماری بسیار جدی است که باعث می‌شود بیمار در هنگام خواب نتواند نفس بکشد. این نوع آپنه خواب ناشی از انحراف بینی، آپنه انسدادی نامیده می‌شود، اما صرف‌نظر از نوع آپنه، بیمار به‌ندرت، حتی پس از بیدار شدن، متوجه این مشکل می‌شود و این شرایط برای سال‌ها، حتی دهه بدون تشخیص باقی می‌ماند. آپنه خواب که ناشی از انحراف تیغه بینی است ممکن است موجب خواب‌آلودگی روزانه، خستگی و افسردگی خفیف شود.
  • در موارد شدیدتر، این علائم می‌تواند دائمی باشد. موارد خفیف علائم تنها زمانی بروز می‌کنند که عفونت و آلرژی راه بینی را تحریک می‌کند. ازآنجاکه علائم مرتبط با عفونت و یا آلرژی هستند، ممکن است افراد نقش کجی بینی و میزان کمکی که جراحی صاف کردن بینی می‌کند را درک نمی‌کنند.

درمان


سپتوپلاستی انحراف-بینی۳

 

سپتوپلاستی یک روش جراحی برای جایگزینی استخوان و غضروف در تیغه بینی است. با استفاده از برش‌های کوچک داخل بینی هیچ زخم قابل‌مشاهده بعد از عمل وجود ندارد. روش ممکن است با استفاده از بیهوشی عمومی یا موضعی، بسته به بسیاری از عوامل مختلف مثلاً ترجیح شخصی شما باشد .پس از یک مشاوره کامل و معاینه، پزشک با توجه به نیازهای شما سعی می‌کند بهترین نتیجه را به دست آورد. در طول عمل جراحی انحراف بینی، استخوان و غضروف در بینی به‌دقت جا انداخته می‌شود که ممکن است نیاز به برداشتن بعضی از استخوان‌ها برای ایجاد فضای مناسب باشد. پزشک وقت لازم برای اطمینان از صافی کامل تیغه بینی صرف می‌کند و مطمئن می‌شود که هوا در هر دو سوراخ بینی به یک اندازه جریان یابد. پس از تکمیل جراحی پزشک از اسپلینت بینی استفاده خواهد کرد تا زمان بهبودی کامل تیغه بینی در جای خود ثابت بماند. سپتوپلاستی معمولاً در عرض چند ساعت انجام می‌شود و به‌عنوان یک روش سرپایی است که اکثر بیماران در همان روز مرخص می‌شوند. بااین‌حال، با توجه به استفاده از بیهوشی نمی‌توانید برای ۲۴ ساعت اول پس از جراحی رانندگی کنید.

رینوپلاستی

انحراف-بینی۴

در طی عمل جراحی انحراف بینی، که شامل صاف کردن تیغه منحرف بینی است، جراح معمولاً یک رینوپلاستی بسته را انجام می‌دهد که شامل کار در داخل بینی می‌شود. یک برش کوچک در تیغه بینی قرار داده می‌شود که از طریق آن جراح غضروف و استخوان اضافی را برای ایجاد فضای تنفسی برای سوراخ‌های بینی برمی‌دارد. این روش به‌طورکلی به‌عنوان یک عمل جراحی سرپایی با استفاده از بیهوشی عمومی یا موضعی بسته به مورد انجام می‌شود.
تمام جراحی را می‌توان در کمتر از دو ساعت تکمیل کرد، اما مدت زمان جراحی به مدت رینوپلاستی زیبایی اضافی که باید انجام شود بستگی دارد. مزایای ترکیب جراحی صاف کردن تیغه بینی و رینوپلاستی زیبایی این است که بیمار باید یک عمل جراحی انجام دهد و بیهوشی تنها یک بار انجام می‌شود. این روش مقرون به‌صرفه‌تر می‌شود و بهبودی مشابه مواردی است که فقط یک روش انجام می‌شود.

دوره بهبود


مهم است که دستورالعمل‌های کتبی ارائه‌شده توسط دکتر برای اطمینان از بهبود کامل و بدون عارضه را دنبال کنید. دنبال کردن دقیق دستورالعمل‌ها این اطمینان را می‌دهد که نتایج عمل دقیقاً همان چیزی است که شما امیدوار بودید. برای حفظ سر خود، بهتر است از چند بالش برای نگهداری سر به شیوه‌ای بالا استفاده کنید و از دراز کشیدن روی سطح صاف خودداری کنید. همچنین، تنها داروهایی را مصرف کنید که به شما تجویز شده است. در صورت بروز هرگونه سؤال در مورد داروها، بهتر است به مطب پزشک مراجعه کنید.

برای جمع‌آوری خون و مایع، بانداژی حدود یک هفته در زیر بینی قرار می‌گیرد. در ۲۴ ساعت اول، باندها باید مرتب تعویض شوند. گرفتگی بینی تا چند هفته و در طول فرآیند بهبودی بینی باقی می‌ماند.

در هفته اول، فین نکنید و از تمیز کردن داخل بینی خودداری کنید، زیرا این کارها ممکن است روند بهبودی را مختل کنند. با این حال، می‌توانید به آرامی بیرونی بینی را تمیز کنید.

ضمناً، از مصرف داروهای مسکن مانند آسپرین یا ماترین که دارای خواص ضدالتهابی هستند، خودداری کنید. همچنین، از مصرف الکل خودداری کنید زیرا ممکن است باعث خونریزی شود و روند بهبودی را تحت تأثیر قرار دهد.

مشاوره رایگان