یوسف آباد (تهران، میدان سلماس، ضلع شرقی میدان، پلاک 21، واحد 1 کلینیک پوست و مو رازی)

لوگو کلینیک رازی

کاشت و پیوند موی طبیعی سر: روش ها و هزینه

kashtmooo

ریزش مو هم در زنان و هم در مردان می‌تواند باعث ناراحتی و ایجاد دغدغه در افراد شود. از تأثیر آن بر اعتماد به ‌نفس افراد گرفته تا نگرانی در خصوص واکنش افراد و تعاملات اجتماعی با دیگران. خوشبختانه، این موضوع یک مشکل دائمی محسوب نمی‌شود و می‌توان به کمک پیوند یا کاشت مو این مشکل را برطرف نمود. این روش برای افرادی که موهای سر و یا موهای سایر قسمت‌های صورت خود را از دست ‌داده‌اند می‌تواند، بسیار ارزشمند و راه‌گشا باشد. کاشت و پیوند موی سر اجازه می‌دهد موهای طبیعی شما در قسمت‌هایی که تمایل دارید، دوباره رشد نمایند. در نتیجه حس اعتماد به ‌نفس شما و روحیه شما برای لذت بردن از زندگی افزایش خواهد یافت.

اگر شما و یا کسی را که می‌شناسید، دارای طاسی با الگوی مردانه است یا در اثر جراحت‌های ناشی از تصادفات و یا جراحی‌ها دچار جای زخم و ریزش بخشی از موهای خود شده است. پس ممکن است راه‌حل و درمان کسی که تحت عنوان  پیوند یا کاشت مو شناخته می‌شود، برای شما جالب باشد.

در جلسه مشاوره اولیه، بر اساس نوع ریزش موهای شما، اندازه ناحیه‌ای که موها در آن نازک و کم‌پشت شده‌اند، کیفیت و کمیت موهای در دسترس برای کاشت و غیره، ارزیابی خواهند شد، سپس متخصصین کلینیک زیبایی رازی بهترین روش کاشت مو را برای شما تعیین و توصیه خواهند نمود. شکی نیست که در مقایسه با سایر روش‌های جلوگیری و ترمیم ریزش مو، روش کاشت مو نتیجه قابل ‌اعتماد و طولانی‌تری را برای بیماران به ارمغان می‌آورد. کلینیک رازی روش‌های مختلف کاشت مو را با نتایج چشمگیر و قابل پیش‌بینی ارائه می‌دهد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در این‌باره یا در صورت تمایل به رزرو نوبت می‌توانید با شماره‌های ۰۲۱۸۸۳۳۴۰۲۹ – ۰۲۱۸۸۳۳۳۲۵۹ تماس حاصل فرمایید.

kashtmooo4

علت ریزش مو


نزدیک به ۵۰ درصد از مردان ریزش مو را تجربه خواهند کرد، همچنین تخمین زده می‌شود ۲۰ درصد زنان نیز دچار ریزش مو می‌شوند. اصولاً دلایل ریزش مو در بین مردان و زنان متفاوت است.

  • در مردان، عامل وراثت نقش عمده‌ای در ریزش مو دارد. طاسی با الگوی مردانه، که آلوپسی آندروژنیک نیز نامیده می‌شود، باعث عقب رفتن خط مو و یا نازک شدن موهای بالای سر می‌شود. خوشبختانه، این نوع از ریزش مو را می‌توان اصلاح کرد.
  • در زنان، تغییرات هورمونی در دوران یائسگی می‌تواند باعث نازک شدن و ریزش موها شود. دیگر علل ریزش مو در زنان عبارت‌اند از: عفونت‌های شدید، تب بالا، برخی داروها، رژیم غذایی، قرص‌های ضدبارداری، بیماری تیروئید، زایمان و درمان‌های مرتبط با سرطان.

مزایا


  • یکی از روش‌های ترمیم ریزش مو، شامل پیوند موی طبیعی از خود افراد است که معمولاً از موهای پشت سر کمک گرفته می‌شود. در این حالت موها به‌صورت طبیعی رشد خواهند کرد. رنگ موهای رشد کرده شبیه رنگ موهای اصلی شما خواهد بود. به‌طور معمول رشد موها پس از ۲ الی ۳ ماه شروع می‌شود و در مدت ۸ تا ۱۰ ماه ، فرایند رشد کامل می‌گردد.
  • پیوند مو کاملاً سالم و طبیعی است، بدون آنکه از مواد شیمیایی و یا داروهای خاص استفاده شود. بنابراین احتمال آسیب‌دیدگی در اثر استفاده از مواد شیمیایی دیگر وجود نخواهد داشت. در میان تمام روش‌های ترمیم مو، پیوند مو طبیعی‌ترین روش محسوب می‌گردد. نتایج این روش به‌قدری طبیعی است که اکثر افراد قادر به تشخیص کاشت موی شما نخواهند شد.
  • یکی دیگر از مزایای کاشت مو این است که شما به‌راحتی می‌توانید از آن‌ها مراقبت کنید. موهای پیوند شده درست مانند موهای اصلی شما به‌صورت طبیعی رشد خواهند نمود، به ‌طوری‌که برای حفظ آن‌ها نیاز به استفاده از شامپو یا مواد شیمیایی خاصی نمی‌باشد.
  • بزرگ‌ترین مزیت کاشت مو این است که اعتماد به ‌نفس افراد بازخواهد گشت. مراقبت از موهای پیوند شده هیچ زحمت خاصی را برای افراد ایجاد نمی‌کند. افراد می‌توانند مطابق میل خود از آن‌ها نگهداری به عمل ‌آورند. می‌توان آن‌ها را رنگ کرد، از ژل یا روغن استفاده نمود، آن‌ها را شستشو شو داد و مدل دلخواه را بر روی آن‌ها اجرا نمود.

متقاضیان مناسب برای کاشت مو


متأسفانه، هر کسی متقاضی مناسبی برای پیوند موی طبیعی محسوب نمی‌شود. به‌طور کلی بیمار باید از سلامتی عمومی مناسبی برخوردار باشد، باید منطقه‌ای که قرار است مو از آن برداشت شود، به تعداد کافی مو داشته باشد، پوست سر باید انعطاف‌پذیر بوده و فرد بیش ‌از حد جوان نباشد. متقاضیان مناسب افرادی هستند که پنج سال یا بیشتر از ریختن موهای آن‌ها گذشته باشد و یا به علت عواملی همچون سوختگی، ضربه یا آسیب، یا یک عمل جراحی مانند لیفت صورت، بخشی از موهای خود را از دست‌داده باشند. بیماران مبتلا به طاسی (به‌خصوص در زنان) و بیماران جوانی ‌که الگوی طاسی آن‌ها هنوز تثبیت نشده است، معمولاً کاندید مناسب برای کاشت موی سر در نظر گرفته نمی‌شوند.

جلسه مشاوره


اولین گام به‌سوی پرپشت شدن موها، مشاوره با یک پزشک متبحر است. بعد از آنکه نگرانی و دغدغه‌های شما کاملاً با پزشک به بحث گذاشته شد، پزشک شما را معاینه و ارزیابی خواهد کرد تا مشخص شود کاشت مو برای شما گزینه مناسبی هست یا نه.

همچنین متقاضیان کاشت موی طبیعی باید انتظارات واقع‌بینانه‌ای نسبت به این درمان داشته باشند، آن‌ها باید درک کنند که ممکن است درمان چند ماه یا بیشتر طول بکشد، رشد مجدد موهای جدید ممکن است زمان‌بر باشد. هنگامی‌که شما مورد ارزیابی قرار گرفتید، به شما اطلاعات لازم در خصوص درمان ریزش مو و روش مناسب کاشت مو بر اساس شرایطتان ارائه خواهد شد.

روش‌های کاشت مو


برای برداشت و پیوند تعداد زیادی از فولیکول‌های مو، پزشکان متخصص کاشت مو، می‌توانند از روش‌های مختلفی بهره بگیرند. در حال حاضر دو تکنیک اصلی برای کاشت موی طبیعی مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ برداشت واحد فولیکولی یا (FUE)، کاشت واحد فولیکولی یا (FUT). تفاوت اصلی آن‌ها به روش برداشت فولیکول‌های مو از ناحیه اهداکننده برمی‌گردد.

روش برداشت واحد فولیکولی یا FUE

kashtmooo6

در کاشت مو به روش FUE، هر واحد فولیکولی به‌صورت جداگانه و به‌طور مستقیم از سر برداشت می‌شود، بدون آنکه نیاز باشد بخشی از پوست سر به شکل نواری از آن جدا گردد. فولیکول‌های مو با الگوی تصادفی از ناحیه اهداکننده برداشته می‌شوند. در نتیجه کاهش مو در قسمت اهداکننده کمتر جلب نظر خواهد کرد، به ‌نحوی‌که بسیاری افراد معتقدند این برداشت، چندان قابل‌ تشخیص نخواهد بود. این موضوع، تفاوت اصلی میان روش FUE و FUT تلقی می‌شود.

از آنجاکه در روش FUE فولیکول‌های مو در یک‌زمان برداشت می‌شوند، در یک جلسه متداول درمانی تعداد کمتری از فولیکول‌های مو برداشت می‌شود، در نتیجه این روش در مقایسه با روش معمول FUT، گزینه‌ی بهتری برای درمان ریزش مو در ناحیه‌های کوچک محسوب می‌شود. روش پیوند FUE مدام در حال تغییر و پیشرفت است، به‌نحوی‌که در گذشته فقط برای نواحی کوچک قابل‌ استفاده بود، اما اکنون با پیشرفت تکنولوژی، می‌توان به‌صورت گسترده‌تر از این روش درمانی استفاده نمود. افرادی که ترجیح می‌دهند از روش FUE برای کاشت موی سر استفاده کنند، برای دستیابی به نتیجه مطلوب خود می‌توانند فرایند درمان را در دو روز تقسیم کنند.

روش کاشت واحد فولیکولی یا FUT

kashtmooo7

در روشFUT یک نوار کوچک از بافت پشت سر برداشته می‌شود، جایی که فولیکول‌های اهدایی از آن برداشت می‌شوند. فولیکول‌های مو از نوار، توسط یک گروه بالینی متبحر برداشته می‌شوند، تا به‌صورت جداگانه در ناحیه مورد نظر پیوند داده شوند. در اغلب موارد و به‌خصوص در مواردی که ریزش مو گسترده است، FUT روش بهتری است چرا که اجازه می‌دهد پزشک به‌طور کامل از پوست سر برای ارائه نتیجه مورد نظر بیمار استفاده نماید. معمولاً روش FUT اجازه می‌دهد تا بیشترین تعداد پیوند در یک جلسه درمانی قابل انجام باشد. پزشک باید هر فولیکول مو را به ‌صورت جداگانه استخراج نماید، ماهیت زمان‌بر روش FUE معمولاً باعث می‌شود از روش FUT گران‌تر گردد. بنابراین روش FUE بهتر از روش FUT است.

 

 

دوره بهبودی


kashtmooo8

برای چند روز اول بعد از کاشت مو، مقداری ناراحتی خفیف را تجربه خواهید نمود، که می‌‌توان از داروهای مسکن برای رفع درد و ناراحتی استفاده کرد. برای به حداقل رساندن ناراحتی در ناحیه اهداکننده، می‌توان از کیسه یخ استفاده کرد، اما ناحیه‌ای که پیوند در آن صورت پذیرفته است نباید لمس گردد. همچنین برای چند روز پس از پیوند، ممکن است کبودی یا دلمه بستن جای زخم‌ها را تجربه نمایید. در سه روز اول باید از دوش گرفتن یا ورزش خودداری شود. همچنین در سه روز اول از مصرف ویتامین‌ها، یا آسپرین باید اجتناب ورزید، چرا که می‌تواند موجب خونریزی شود. در هفته اول باید سر خود را از سطح بدن بالاتر نگه‌ دارید. در صورت استفاده از بخیه، ۷ الی ۱۲ روز بعد از پیوند، بخیه‌ها کشیده خواهند شد. بیشتر بیماران می‌توانند ظرف ۱ الی ۳ روز بعد از کاشت مو به روش FUE به کار خود بازگردند، اما بیمارانی که برای پیوند مو از روش FUT استفاده نموده‌اند، باید ۵ الی ۷ روز منتظر بمانند. فرایند ترمیم بافت‌ها بلافاصله آغاز خواهد شد و در عرض ۱ الی ۲ هفته ترمیم بافت‌ها تکمیل خواهد شد.

 

 

خطرات و عوارض


شاید بیشترین خطر کاشت موی سر عدم رضایت بیمار از نتیجه عمل باشد. شما باید در نظر داشته باشید که تغییر ایجادشده، دائمی است و برای اصلاح نتیجه درمان، نیازمند پیوند مو مجدد خواهید بود. دیگر خطرات مرتبط با کاشت موی سر عبارتند از؛ ایجاد شوک و ریزش در موهای موجود و موهای کاشته شده، رشد ضعیف فولیکول‌های کاشته شده به علت تنشی که در اثر انتقال موها ایجادشده است، التهاب فولیکول‌های کاشته شده، خونریزی، ایجاد زخم و طولانی شدن روند بهبودی بافت‌ها، بی‌حسی یا ایجاد تنش در پوست سر، ادامه ریزش مو در مجاورت موهای کاشته شده که در اثر الگوهای غیرطبیعی ریزش مو ایجاد می‌شود.

هزینه


هنگامی سخن از هزینه‌های کاشت مو به میان می‌آید، عواملی همچون، کلینیک انتخابی شما، شهرت و مهارت پزشک، روش برداشت مو و میزان ناحیه تحت درمان (تعداد پیوندهای مورد نیاز) نقش تعیین‌کننده‌ای خواهند داشت.

آخرین مقالات

مشاوره رایگان