یوسف آباد (تهران، میدان سلماس، ضلع شرقی میدان، پلاک 21، واحد 1 کلینیک پوست و مو رازی)

اصلاح طرح لبخند لثه ای با تزریق ژل و بوتاکس

smile

عوامل متعددی نقش دارند در تعیین خط لبخند یا زیبایی ناحیه دندان‌هایی که هنگام لبخند مشاهده می‌شوند. این عوامل شامل شکل و اندازه لب‌ها، عضلات صورت، شکل و اندازه دندان‌ها و بافت لثه می‌شوند.

وقتی که بیش از ۳ میلیمتر از لثه شما در هنگام لبخند مشخص و قابل رویت است، به عنوان یک نقص ظاهری یا غیرطبیعی در نظر گرفته می‌شود. لبخند لثه‌ای می‌تواند به علت عوامل مختلفی ایجاد شود. علل اصلی شامل پوشش بیش از حد دندان‌ها توسط لثه، فک فوقانی بزرگ، لب فوقانی کوتاه و یا بیش فعالی لب فوقانی که در طول لبخند کامل بیش از حد به سمت بالا کشیده می‌شود، می‌باشد. اما می‌توان لبخند لثه‌ای را از جنبه‌های زیبایی و عملکردی بهبود بخشید.

لبخند لثه‌ای موضوعی است که اعتماد به نفس بسیاری از افراد را تحت تاثیر قرار می‌دهد. بسیاری از افراد با لبخند لثه‌ای از اینکه به طور طبیعی لبخند بزنند احساس خجالت می‌کنند. متخصصین ما در کلینیک زیبایی رازی در حال حاضر، خدمات درمانی لبخند لثه‌ای شامل تزریق بوتاکس و ژل را ارائه می‌دهند تا شما با اعتماد به نفس کامل لبخند بزنید. تمامی خدمات درمانی توسط پزشکان متخصص زیبایی ما انجام می‌شود. خوشبختانه، لبخند لثه‌ای می‌تواند به سادگی و به طور موثر توسط تزریق بوتاکس و ژل به منظور کاهش فعالیت عضله‌ای که باعث بالا کشیدن لب فوقانی می‌شود، اصلاح شود. جهت دریافت نوبت مشاوره و یا رزرو وقت درمان می‌توانید با شماره‌های ۰۲۱۸۸۳۳۴۰۲۹ و ۰۲۱۸۸۳۳۳۲۵۹ تماس بگیرید.

 smile1

smile2

علل


 • عوامل ژنتیکی یا تأثیرات رشدی
 • نمایش بیش از حد بافت لثه در فک فوقانی که می‌تواند نتیجه در آمدن غیر طبیعی دندان باشد. دندان‌هایی که با مقدار بیشتری از بافت لثه پوشانده شده باشند، با اینکه ممکن است اندازه طبیعی داشته باشند، کوتاه‌تر به نظر می‌رسند.
 • عضله‌ای که حرکت لب فوقانی بالا را کنترل می‌کند، می‌تواند بیش از حد عمل کند و باعث می‌شود که لب فوقانی بالاتر از حد طبیعی باشد. در این صورت، قسمت بیشتری از بافت لثه در هنگام لبخند بیمار نمایان می‌شود.
 • نحوه رشد استخوان فک فوقانی می‌تواند ظاهر یک لبخند لثه‌ ای را ایجاد کند. به عنوان مثال، اگر در بافت لثه فک فوقانی یک برآمدگی اضافی وجود داشته باشد، هنگامی که بیمار لبخند می‌زند ظاهر لثه‌ای را تجربه می‌کند.
 • شکل و اندازه دندان‌ها: اگر فردی دارای دندان‌های کوچک و لثه بزرگ باشد، ممکن است لبخند لثه‌ای داشته باشد.
 • هنگامی که لب بالا نازک است، احتمالا لبخند لثه‌ای به وجود می‌آید.

آماده سازی


در نظر گرفتن این عوامل در برنامه ریزی درمان مناسب برای بیمار کمک خواهد کرد:

 • انتظارات، سلامتی سیستمیک و عادات بیمار
 • ارتفاع، تقارن صورت و خط لبخند
 • ضخامت، اندازه و مشخصات لب
 • اندازه و شکل دندان‌ها
 • بیوتیپ لثه و عرض لثه کراتینیزه

روش‌های اصلاح طرح لبخند لثه‌ای


بوتاکس

smile3

کاهش لبخند لثه‌ ای در حال حاضر به صورت ساده و موثر با استفاده از یک رویکرد غیر جراحی با تزریق مقدار کمی از بوتاکس به عضله بیش فعال لب فوقانی امکان پذیر شده است.

توکسین بوتولینوم، که معمولا به عنوان بوتاکس شناخته می‌شود، یک پروتئین تولید شده توسط باکتری کلستریدیوم بوتولینوم است. بوتاکس با مسدود کردن موقت پالس‌های عصبی به عضلات تزریق شده، عضله را سست می‌کند. این کار، فعالیت عضله‌ای که باعث بالا کشیدن لب فوقانی هنگام لبخند زدن می‌شود را کاهش می‌دهد. بوتاکس لب فوقانی برای افرادی که دارای لب‌های فوقانی نازک هستند توصیه می‌شود. برای لب‌های بیش فعال، استفاده از بوتاکس برای کاهش لبخند لثه‌ای توصیه می‌شود. تزریق بوتاکس باعث کاهش قدرت عضلانی لب می‌شود که در نتیجه باعث کاهش حرکت لب فوقانی می‌شود. این روش در حال حاضر به طور مرتب توسط بسیاری از زنان و مردان مورد استفاده قرار می‌گیرد، زیرا این روش کمتر تهاجمی است و ظاهر طبیعی تری نسبت به روش‌های قدیمی مانند جراحی پلاستیک دارد. درمان بوتاکس می‌تواند به عنوان یک راه حل موقتی مناسب برای افرادی باشد که هنوز آماده انجام جراحی پایین آوردن لب نیستند.

یک مشاوره کامل پزشکی برای تایید مناسب بودن بیمار برای درمان انجام خواهد شد. پزشک ممکن است توانایی بیمار برای حرکت عضلات خاص را برای تعیین مکان، اندازه و عملکرد عضلاتی که ایجاد مشکل کرده است، را بررسی کند. سپس نتایج مورد نظر مورد بحث قرار می‌گیرد و یک طرح درمان ایجاد خواهد شد.

 

 

فرایند درمان

مقدار کمی از توکسین بوتولینوم در هر دو طرف اتصال سوراخ بینی و بینی به محل چین لب‌ها به منظور تضعیف عضلات تزریق می‌شود. در عرض ۳-۴ روز آینده، بالا رفتن لب فوقانی به تدریج کاهش می‌یابد و لبخند جدید بیمار ایجاد می‌شود! لثه بیمار کمتر نمایان خواهد شد و اعتماد به نفس بیشتری برای لبخند زدن بدون هیچ محدودیتی پیدا می‌کند. درمان بوتاکس برای لبخند لثه‌ای تقریبا یک درمان فوری است. با این حال، برای برخی از بیماران حداقل دو روز برای مشاهده نتایج درمان زمان نیاز است ، اما نتیجه کامل درمان ۲ هفته پس از درمان به دست می‌آید.

بیمار باید تا ۶ ساعت از لمس کردن، ماساژ دادن یا استفاده از لوازم آرایشی و یا کرم‌ها در این منطقه خودداری کند. این کار خطر عفونت را کاهش می‌دهد. نتایج ۴-۶ ماه باقی می‌ماند. طول عمر نتیجه درمان متغیر است و هر یک از افراد ممکن است نتیجه متفاوتی را به دست آورند. به منظور حفظ  نتیجه اولیه، می‌توان برای بیمار یک برنامه منظم پیگیری درمان ایجاد کرد.

تزریق ژل

smile4

ژل‌ها، فیلر‌های بافت نرم هستند که برای ایجاد ظاهر نرمتر و یا پرتر در صورت استفاده می‌شوند، که می‌توانند به رفع چروک‌های بینی، گونه‌ها و لب‌ها کمک کنند. با استفاده از این روش یک ماده شفاف ژل مانند که می‌تواند پایه طبیعی یا مصنوعی داشته باشد، در لب بالا تزریق می‌شود. در این روش ارتفاع لب فوقانی کمی افزایش می‌یابد. در نتیجه، لثه کمتری هنگام لبخند بیمار نشان داده می‌شود. این روش بسته به اینکه بیمار تا چه ضخامتی مایل به افزایش ارتفاع لب فوقانی باشد استفاده می‌شود. با وجود نتایج سریع و فوری، اینکه بدانید چرا این روش یکی از محبوب ترین درمان‌هاست، آسان است. نتایج موفقیت آمیز بستگی به سلامت پوست، مهارت پزشک و مقدار و نوع ژل مورد استفاده دارد. زمانی که اثر درمان باقی می‌ماند، بسته به مواد ژل و منطقه‌ای که در آن تزریق می‌شود، معمولا بین ۴ تا ۶ ماه طول می‌کشد.

تزریق ژل نباید با بوتاکس اشتباه گرفته شود. اگر چه هر دو روش شامل تزریق است، بوتاکس اغلب برای جلوگیری از حرکت عضلانی تزریق می‌شود که این هیچ ارتباطی به اثر پرکننده‌گی و نرم کننده ژل‌هایپوستی ندارد.

از آنجایی که آثار این دو روش متفاوت است، بسیاری از افراد تمایل دارنئ از هر دو روش بوتاکس و ژل به طور همزمان استفاده کنند.  ترکیب این دو روش می‌تواند اثر قابل ملاحظه‌ای را به همراه داشته باشد.

 

 

عوارض جانبی


عوارض جانبی مرتبط با تزریق، حداقل و موقت هستند مانند سردرد، قرمزی، تورم، درد و کبودی در محل تزریق. از گسترش توکسین بوتولینوم به عضله اطراف محل تزریق که می‌تواند سستی موقت عضله را ایجاد کند، می‌توان به راحتی از طریق مالش دادن یا ماساژ دادن مناطق تحت درمان حدود ۴ ساعت پس از درمان جلوگیری شود. علاوه بر واکنش‌های آلرژیک، فیلرها دارای خطر رها شدن و حرکت نیز هستند، هرچند این موارد به ندرت اتفاق می‌افتد. از سوی دیگر، به دلیل آنکه نتایج کوتاه مدت هستند، بنابراین مشکلات بالقوه‌ای را ایجاد می‌کند.

هزینه


هزینه اصلاح لبخند لثه‌ای نسبتا متوسط است و به شدت لبخند لثه‌ ای و روش درمان مناسب برای بیمار دارد بستگی دارد. هزینه اصلاح لبخند لثه‌ ای با استفاده از بوتاکس و تزریق فیلر بسیار متغیر است.

مشاوره رایگان