یوسف آباد (تهران، میدان سلماس، ضلع شرقی میدان، پلاک 21، واحد 1 کلینیک پوست و مو رازی)

تزریق ژل یا فیلر چه کاربردهایی دارد؟ + عواض و هزینه

تزریق ژل یا فیلر چه کاربردهایی دارد؟ + عواض و هزینه

ژل‌ها محصولات تزریقی پزشکی هستند که برای بهبود زیبایی، تقارن و حجم اجزای صورت و بدن به زیر پوست تزریق می‌شوند. با افزایش سن، پوست قابلیت ارتجاعی و رطوبت خود را از دست می‌دهد. این امر در کنار جاذبه‌ی زمین، می‌تواند منجر به ایجاد چین‌وچروک و افتادگی پوست گردد که تزریق ژل این مشکل را برطرف می‌کند. همچنین ژل‌ها یک درمان بسیار عالی و غیرتهاجمی برای بازیابی حجم و برجستگی لب‌ها، چانه، گونه‌ها، خط فک، ناحیه زیر چشم‌ها و حتی بینی هستند. در برخی موارد، ژل را می‌توان جهت بهبود ظاهر جای زخم‌ها نیز استفاده کرد. ژل خیلی سریع و راحت از طریق سوزن‌های بسیار کوچک به ناحیه موردنظر تزریق شده و نتایج آن بلافاصله قابل مشاهده خواهند بود. اگر تزریق ژل تحت نظر یک پزشک حاذق انجام شود، درد و دوره‌ی بهبودی این روش نیز بسیار جزئی خواهد بود.

ژل یا فیلر پوستی چیست؟

ژل‌ها ترکیبات شیمیایی حاوی کلاژن، اسید هیالورونیک یا هیدروکسی آپاتیت کلسیم هستند که به خطوط، چین‌ها و بافت‌های صورت تزریق می‌شوند تا ظاهر چین‌وچروک‌ها را کاهش دهند و حجم صورت را که با افزایش سن کاهش می‌یابد به آن بازگردانند. در نظر داشته باشید که ژل‌ها می‌توانند برای مصارف زیبایی و درمانی استفاده شوند، به ژل‌هایی که کاربرد زیبایی دارند اصطلاحا فیلر نیز گفته می‌شود. از فیلر برای رفع خطوط لبخند، حجیم کردن گونه‌ها و لب‌ها و درمان جای آکنه استفاده می‌شود.

انواع مختلف ژل

بسته به نیازهای خاص شما، پزشک مشاور استفاده از ترکیبی از انواع مختلف ژل را جهت دستیابی به بهترین نتایج توصیه خواهد کرد.

طبق گفته آکادمی پوست آمریکا (AAD) نتایج نهایی تزریق انواع ژل‌های صورت بلافاصله مشخص می‌شود. البته شایان ذکر است که برخی از آن‌ها برای رسیدن به نتیجه مطلوب، به چندین تزریق در طی هفته‌ها یا ماه‌ها آینده نیاز دارند. انواع ژل پرکاربرد برای تزریق زیبایی عبارتند از:

این اسید تجزیه‌پذیر به جای پر کردن چین‌وچروک‌ها، کلاژن‌‌سازی را تحریک می‌کند. این کار به پوست استحکام می‌بخشد و چین‌وچروک را کاهش می‌دهد. یکی از برندهایی که این نوع ژل را تولید می‌کند Sculptra Aesthetic است که برای درمان چین‌وچروک‌های عمیق و افزایش حجم چربی از دست رفته استفاده می‌شود. نتایج تزریق این نوع ژل به تدریج مشخص می‌شود، اما می‌تواند برای حداقل دو سال ماندگاری داشته و به نوعی ژلی نیمه دائمی است.

این نوع ژل از ملکول‌های کوچک کلاژن تشکیل شده است که پوست را حجیم می‌کند. یکی از برندهایی که این نوع ژل را تولید می‌کند Bellafill است که نوعی ژل دائمی در نظر گرفته می‌شود. معمولا نتایج تزریق این ژل پنج سال ماندگاری دارد، با این وجود انتخاب اول پزشکان برای تزریقات زیبایی نیست. زیرا هرچه ماندگاری ژل‌ها بیشتر شود احتمال بروز عوارض یا نکروز (مرگ) بافت مجاور آن بیشتر خواهد شد.

مزایای تزریق ژل

همه‌ی ما می‌خواهیم که در بهترین وضعیت خود قرار داشته باشیم و تزریق ژل روشی ساده و بدون درد برای جوان‌سازی چهره فراهم می‌کند. ژل طبیعی کاملاً بی‌خطر بوده و در واقع موجب تحریک پوست جهت تولید کلاژن بیشتر و بازیابی جوانی می‌گردد. تزریق ژل یکی از درمان‌های پرتقاضا پزشکی زیبایی است که محدودیت خاصی ندارد، یعنی اکثر افراد می‌توانند این تزریق را انجام دهند. از طرفی چون نسبت به جراحی‌های زیبایی نقاهت و مراقبت خاصی ندارد، به یکی از پرتقاضاترین درمان‌ها در پزشکی زیبایی تبدیل شده‌است. در ادامه تعدادی از مزایای ژل‌ها آورده شده‌است:

 • افزایش فوری حجم نواحی دارای فرورفتگی و چین‌وچروک
 • تجزیه‌پذیر یا زیست تخریب‌پذیر
 • نتایج طبیعی
 • روشی بی‌خطر با دوره‌ی بهبودی کوتاه
 • تحریک کلاژن و جوان‌سازی پوست
 • جلوگیری از افتادگی پوست

تزریق ژل چه مشکلاتی را برطرف می‌کند؟

تزریق ژل چه مشکلاتی را برطرف می‌کند؟

تزریق ژل می‌تواند به منظور رسیدن به اهداف مختلفی انجام شود؛ در ادامه کاربرد تزریق ژل برای هر ناحیه را بررسی می‌کنیم:

رفع خطوط اخم

رفع خطوط اخم

تزریق ژل می‌تواند با پر کردن چین‌وچروک‌ها خطوط اخم پیشانی را رفع و موجب لیفت پیشانی و ابرو شود. زمانی که ما عضلات پیشانی خود را جمع می‌کنیم، خطوط عمیقی می‌توانند شکل بگیرند. خطوط اخم که به شکل ۱۱ هستند، در بین ابروها تشکیل می‌شوند. به مرور زمان، این خطوط بصورت دائمی در جای خود باقی مانده و ظاهری اخمو به فرد می‌دهند.

رفع چروک دور چشم

رفع چروک دور چشم

تزریق ژل با پر کردن حجم خالی ایجاد شده زیر پوست اطراف چشم موجب رفع چروک و جوانسازی صورت می‌شود. این خطوطی که در گوشه‌های چشم‌ها شکل می‌گیرند می‌توانند ناشی از افزایش سن، قرارگیری در معرض نور خورشید، تغییر حالات چهره و سیگار کشیدن باشند.

پر کردن ناودان اشکی

پر کردن ناودان اشکی

ناودان اشکی به معنای تورفتگی در ناحیه بین چربی پلک پایین و برجستگی گونه‌ها است که اغلب به عنوان گودی زیر چشم‌ها اطلاق می‌شود. تزریق ژل حاوی هیالورونیک اسید به این ناحیه می‌تواند موجب رفع شدن این فرورفتگی و بهبود زیبایی چشم‌ها و صورت شود.

افزایش حجم گونه‌ها

افزایش سن معمولاً موجب از دست رفتن حجم صورت می‌شود. ظاهر گرد و پُر صورت با آویزان شدن چربی در گونه‌ها به سمت پایین از بین می‌رود. تزریق ژل می‌تواند با پر کردن جای خالی چربی و عضلات از دست رفته در زیر پوست گونه موجب افزایش حجم و جوانسازی گونه و صورت شود.

فرم دادن بینی با تزریق ژل

فرم دادن بینی با تزریق ژل

تزریق ژل به بینی برای بهبود تقارن، فرم‌دهی، رفع قوز و کجی استفاده می‌شود. هر فردی ممکن است به دلایل ژنتیکی یا آسیب فیزیکی از ظاهر بینی خود راضی نباشد. از طرفی جراحی‌های پرتهاجمی مانند عمل بینی نیازمند به نقاهت طولانی‌تر و هزینه بالایی هستند. به‌این منظور خانم‌ها و آقایان می‌توانند برای رفع مشکلات ظاهری بینی از تزریق فیلر استفاده کنند.

رفع خطوط خنده

رفع خطوط خنده

تزریق ژل می‌تواند با پر کردن چروک ایجاد شده ناشی از خنده موجب جوانسازی و افزایش زیبایی چهره شوند. خطوط نازولبیال که خطوط لبخند نیز نامیده می‌شوند، از دو طرف بینی به گوشه‌های دهان امتداد می‌یابد. همه افراد تا حدی این چین‌وچروک‌ها را دارند، اما این چین‌وچروک‌ها با افزایش سن، همراه با عوامل دیگری مانند نور خورشید، استعمال دخانیات، لاغری و… عمیق‌تر می‌شوند. بیشتر ما هنگام لبخند زدن، خندیدن یا صحبت کردن متوجه این خطوط پویا می‌شویم، اما در طول زمان می‌توانند به خطوط دائمی و ایستا تبدیل شوند. تزریق ژل با پر کردن این چروک موجب برطرف شدن خطوط خنده و بازگشت طراوت به چهره می‌شود.

رفع چروک دور لب

رفع چروک دور لب

تزریق ژل می‌تواند با پرکردن کمبود حجم اطراف لب، موجب برطرف شدن چین‌وچروک دور لب شود. این چروک که به خطوط ناشی از سیگار نیز معروف هستند موجب می‌شوند چهره خیلی مسن‌تر دیده شود. به همین دلیل خانم‌ها و آقایانی که به دلیل افزایش، سن، استعمال سیگار، نور خورشید و… دچار این چروک هستند، می‌توانند متقاضی تزریق ژل شوند.

افزایش حجم لب‌ها

تزریق ژل می‌تواند با پر کردن چروک روی لب و افزایش حجم بافت زیر پوست لب موجب بزرگ‌تر و زیباتر دیده شدن لب‌ها شوند. لب‌های نازک لزوماً ناشی از افزایش سن نیستند؛ بسیاری از مردان و زنان با لب‌هایی نازک متولد می‌شوند. اگر به دنبال افزایش حجم لب‌های خود هستید، اما می‌خواهید از ایجاد ظاهری اغراق‌‌آمیز نیز پرهیز کنید، می‌توانید از تزریق ژل به لب جهت افزایش طبیعی حجم لب استفاده کنید.

رفع خطوط ماریونت

رفع خطوط ماریونت

تزریق ژل می‌تواند با پر کردن حجم از دست رفته و رفع خطوط کنار دهان موجب بهبود زیبایی و جوانسازی چهره شود. خطوط ماریونت که در پایین گوشه‌های دهان قرار می‌گیرند، ممکن است ناشی از افزایش سن، رژیم لاغری، آسیب نور خورشید و… ایجاد شده و ظاهر شما را در حالت عادی غمگین یا عصبانی نشان دهند.

افزایش حجم و رفع چروک چانه

افزایش حجم و رفع چروک چانه

ژل می‌تواند به منظور افزایش حجم چانه و رفع خطوط چین‌وچروک روی آن شود. هر فردی ممکن است به دلایل ژنتیکی یا آسیب فیزیکی از حجم چانه خود راضی نباشد و یا نور آفتاب، افزایش سن، لاغری شدید و… موجب پدیدار شدن چروک روی چانه آن‌ها شده باشد. این افراد می‌تواند با انجام تزریق ژل که یک فرایند پزشکی زیبایی غیرتهاجمی است به ظاهر ایده‌آل خود برسند. برخلاف انجام جراحی پر تهاجمی چانه (جینوپلاستی)، تزریق ژل نقاهت یا عوارض شدیدی ندارد و فرد می‌تواند بدون بستری شدن بعد از تزریق ژل بلافاصله به روتین سابق زندگی خود بازگردد.

زاویه‌دار کردن خط فک و صورت

زاویه‌دار کردن خط فک و صورت

تزریق ژل می‌تواند برای زاویه دار کردن فک و صورت انجام شود. داشتن صورت زاویه دار یکی از ترندها و ملاک‌های زیبایی روز است، به همین دلیل سلبریتی‌ها و افراد مختلف در اقصی نقاط جهان متقاضی این فرایند زیبایی هستند. در این روش که تحت عنوان برجسته کردن بافت نرم نیز شناخته می‌شود، چندین سرنگ ژل جهت برجسته کردن ناحیه‌ی استخوان گونه و خط فک تزریق می‌شوند تا ظاهری جوان بصورت آنی حاصل شود.

جوان‌سازی دکلته و گردن

جوان‌سازی دکلته و گردن

تزریق ژل می‌تواند با پر کردن چین‌وچروک و خطوط ایجاد شده در ناحیه دکلته و گردن موجب بهبود زیبایی و جوانسازی این ناحیه شود. پوست بطور ناگزیر قابلیت ارتجاعی و سفتی خود را در طول زمان از دست می‌دهد. آسیب ناشی از نور خورشید می‌تواند در ایجاد این ظاهر پیر در ناحیه‌ی سینه نقش داشته باشد و نازک شدن پوست می‌تواند باعث چروک ناحیه گردن و پیر نشان داده شدن ظاهر فرد شود. به همین دلیل خانم‌ها می‌توانند پس از بررسی اولیه پزشک در صورت نداشتن مشکل خاصی این درمان زیبایی را انجام داده و نتایج فوری آن را به‌دست آورند.

رفع جای جوش و زخم

رفع جای جوش و زخم

تزریق ژل می‌تواند با پر کردن فرورفتگی ناشی از اسکار آکنه یا ترمیم زخم، موجب افزایش زیبایی چهره شود. گاهی ردپای جوش زدن‌های دوران جوانی و یا آسیب‌های فیزیکی برای همیشه روی صورتمان می‌ماند و برای ما آزاردهنده است. تزریق فیلر می‌تواند با رفع این فرورفتگی‌ها زیبایی چهره را بیشتر کند. خیلی مواقع این اسکارها فشار روانی زیادی بر روی فرد ایجاد می‌کنند که زندگی شخصی و اجتماعی او را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد. برای رفع این مشکل توصیه می‌کنیم روش کم‌تهاجمی تزریق ژل را امتحان کنید تا در سریع‌ترین زمان ممکن به نتیجه دلخواه خود برسید.

آمادگی‌های لازم برای تزریق ژل

خوشبختانه، اکثر مردان و زنان واجد شرایط تزریق ژل نیازی به تغییر روتین زندگی خود ندارند. با این حال، کارهایی وجود دارد که می‌توانید قبل از تزریق ژل انجام دهید تا پروسه تزریق ژل با راحت‌ترین مسیر ممکن به نتایج نهایی برسد. نکاتی برای آمادگی برای تزریق ژل عبارتند از:

 • اجتناب از شیو، وکس و کندن موها: شیو، وکس یا کندن موها موجب تحریک پوست شده و ممکن است با عفونت همراه شود. بنابراین توصیه می‌شود از روز قبل تزریق ژل از انجام این کارها اجتناب کنید.
 • خوردن قرص آرنیکا: آرنیکا مونتانا یک مکمل طبیعی است که به کاهش تورم و کبودی کمک می‌کند. شروع مصرف آرنیکا از روز قبل تزریق ژل و ادامه آن تا 48 ساعت بعد از تزریق احتمال بروز کبودی را به حداقل می‌رساند.
 • عدم استعمال دخانیات: استعمال دخانیات موجب اختلال در اکسیژن رسانی و گردش خون می‌شود که این ممکن است منجر به افزایش احتمال کبودی شود. بنابراین حداقل از 2 روز قبل تزریق ژل دخانیات استعمال نکنید.
 • قطع مصرف نمک: چند روز قبل و بعد از تزریق ژل مصرف غذاهای شور را محدود کنید. زیرا سدیم باعث می‌شود آب در بافت بدن ذخیره شده و تورم بیشتر شود.
 • اجتناب از نوشیدن الکل: الکل می‌تواند خون را رقیق و احتمال کبودی را بیشتر کند. بهتر است حداقل 3 روز قبل از تزریق ژل از نوشیدن الکل خودداری کنید.
 • عدم استفاده از لایه بردارهای پوست: لیزر و درمان‌های لایه‌برداری پوستی موجب تحریک پوست می‌شوند؛ بنابراین توصیه می‌شود چند روز قبل از تزریق ژل پوست خود را تحریک نکنید تا احتمال بروز تورم، کبودی و یا عفونت به حداقل برسد.
 • اجتناب از محصولات مبتنی بر رتینول و سایر محصولات مراقبت از پوست: رتینول یا سایر محصولات مراقبت پوستی ممکن است موجب تحریک یا نازک شدن پوست شوند. در نظر داشته باشید که حساسیت زیاد و نازک شدن پوست احتمال بروز تورم و کبودی را بیشتر می‌کند. بنابراین توصیه می‌شود از یک هفته قبل تزریق ژل از هیچ محصول تحریک کننده پوستی استفاده نکنید.
 • عدم مصرف برخی داروها، مکمل‌ها و مواد خوراکی رقیق کننده خون: بهتر است حداقل یک هفته قبل از تزریق ژل هیچگونه خوراکی رقیق کننده خون مصرف نکنید تا احتمال بروز کبودی به حداقل برسد.
  • مصرف تمام NSAID‌ها (داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی) مانند آسپرین، استامینوفن، ناپروکسن، ایبوپروفن و… را قطع کنید.
  • مصرف تمام مکمل‌های گیاهی مانند روغن ماهی، جینکو، جینسینگ، خارمریم، قرص‌های سیر و… را متوقف کنید. استفاده از مولتی ویتامین مشکلی ندارد.
  • پزشک خود را از سابقه آلرژی و داروهای فعلی که مصرف می‌کنید مطلع کنید.
 • دوری از قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید: نور مستقیم خورشید می‌تواند به پوست آسیب برساند. بنابراین هفته قبل از تزریق ژل حتما از کرم‌های ضد آفتاب با حداقل SPF 30 استفاده کنید.
 • اطلاع تبخال زدن به پزشک: اگر سابقه تبخال دارید، حتما به پزشک خود اطلاع دهید. این خطر وجود دارد که تزریق ژل موجب تحریک شدن تبخال زدن شود. برای رفع این مشکل پزشک ممکن است دارویی برای پیشگیری از تبخال تجویز کند.

نحوه تزریق ژل

ژل مشابه پروتئین‌های طبیعی موجود در پوست تولید می‌شود که تزریق آن پروسه خیلی سختی ندارد. معمولا پس از مشاوره با پزشک و بررسی اهداف و انتظارات زیباجو نوع و برند ژل برای فرد انتخاب می‌شود در ادامه مراحل زیر برای اتمام تزریق ژل دنبال می‌شوند:

 1. ضدعفونی کردن ناحیه درمان: ابتدا پوست ناحیه درمان به طور کامل با الکل ضدعفونی می‌شود تا در حین تزریق آلودگی یا عفونتی وارد بدن نشود. معمولا توصیه می‌شود به منظور راحت‌تر طی کردن این مرحله هرگونه کرم یا لوازم آرایشی را از روی صورت خود بشوئید.
 2. بی‌حس کردن: یک بی‌حس کننده به صورت موضعی یا تزریقی به نوحیه مورد نظر اعمال می‌شود تا زیباجو هیچ درد و ناراحتی حین تزریق ژل احساس نکند. معمولا 30 دقیقه زمان لازم است تا این بی‌حسی اثر کند و پزشک بتواند تزریق ژل را انجام دهد.
 3. تزریق ژل: مقدار ژل منتخب باتوجه به میزان تغییرات مدنظر زیباجو محاسبه و با سوزنی بسیار ظریف و نازک تزریق می‌شود. هرچه دقت و مهارت پزشک بیشتر و سوزن مورد استفاده ظریف‌تر باشد احتمال خونریزی یا کبودی بعد از تزریق ژل کمتر خواهد شد.
 4. ماساژ در صورت نیاز: بعد از گذشت حدودا 15 الی 20 دقیقه از تزریق ژل، پزشک ناحیه تحت درمان را در صورت نیاز ماساژ می‌دهد تا ژل کاملا یکنواخت زیر پوست پخش شود. این مرحله خصوصا برای تزریق ژل لب بسیار مهم است. اما مثلا نباید بعد از تزریق نواحی زیر چشم ماساژ انجام شود. زیرا ممکن است موجب جابجایی و یا افزایش کبودی شود.

مراقبت‌های بعد از تزریق ژل

پیروی از نکات مربوط به مراقبت‌های پس از تزریق ژل بر نتیجه و ماندگاری آن تاثیر زیادی دارد. اگرچه ذکر کردیم تزریق ژل نقاهت خاصی ندارد، اما رعایت برخی نکات مراقبتی می‌تواند شما را به بهترین نتیجه ممکن برساند.

 • حداقل به مدت 6 ساعت بعد از تزریق ناحیه درمان را لمس نکنید. ماساژ و دست زدن به ناحیه تزریق ممکن است موجب جابجایی ژل شود.
 • برای پیشگیری از عفونت حداقل 24 ساعت بعد از تزریق ژل از لوازم آرایشی در ناحیه تحت درمان استفاده نکنید.
 • طی 24 ساعت بعد از تزریق ژل در معرض گرمای شدید مانند سونا و سولار قرار نگیرید. گرما ممکن است موجب تبخیر ژل شود. گذشت زمان کمک می‌کند ژل با بافت‌های همبند مجاور پیوند برقرار کند؛ بنابراین قرار گرفتن در معرض گرما موجب تبخیر ژل نخواهد شد.
 • تا 24 ساعت از انجام ورزش‌های سنگین خودداری کنید. به دلیل اینکه فشار بیش از حد و تعریق ممکن است موجب جابجایی یا تبخیر ژل تزریق شده شوند.
 • از مصرف الکل به مدت 24 ساعت اجتناب کنید. الکل ممکن است با ایجاد اختلال در سیستم گردش خون موجب افزایش کبودی شود.
 • به مدت 24 ساعت از درمان با AHA، رتینول و ویتامین C یا لوازم آرایش روغنی استفاده نکنید. این موارد ممکن است از طریق سوراخ ایجاد شده بر روی پوست و رسیدن به ژل تزریق شده موجب بروز حساسیت یا واکنش نامطلوب شوند.
 • در چند شب اول از فشار فیزیکی روی نواحی تحت درمان خودداری کنید. زیرا فشار فیزیکی می‌تواند موجب جابه‌جایی يل تزریق شده شود و نتایج نهایی را تغییر دهد.
 • تا دو هفته پس از درمان از انجام فیشال، اپیلاسیون صورت، لایه برداری گلیکولیک یا AHA، درمان‌های مبتنی بر IPL یا انرژی و میکرودرم ابریژن خودداری کنید. زیرا این موارد ممکن است موجب تحریک پوست و افزایش خارش و التهاب پوستی شوند. لطفاً قبل از انجام سایر درمان‌های صورت با پزشک خود مشورت کنید.

تسکین علائم پس از تزریق ژل

برخی مشکلات مانند تورم، کبودی، و درد بلافاصله پس از تزریق ژل رایج هستند و معمولا طی چند روز برطرف می‌شود. موارد زیر جزو کارهایی هستند که می‌توانند به رفع شدن مشکلات در دوران نقاهت و راحت‌تر سپری کردن این مدت کمک کنند:

 • مسکن درد: درد پس از تزریق ژل معمولاً خفیف و گاهی متوسط است. تزریق در نواحی مانند چانه و لب‌ها می‌تواند بسیار دردناک باشد. برای تسکین درد می‌توانید از مسکن‌های بدون نسخه استفاده کنید.
 • تسکین تورم: در روز تزریق هر ساعت یک بار کمپرس سرد را به مدت 10 دقیقه روی ناحیه درمان قرار دهید. استفاده از کمپرس سرد به طور منظم در 24 ساعت اول پس از تزریق ژل می‌تواند به کاهش تورم کمک کند.
 • تسکین کبودی: افرادی که آسپرین، روغن ماهی یا سایر داروهای رقیق کننده خون مصرف می‌کنند، ممکن است بیشتر مستعد ابتلا به این مشکل شوند. برای درمان کبودی، کرم‌های بدون نسخه مانند برودرم و هیرودوئید می‌تواند به تسکین کبودی کمک کنند.
 • ماساژ: ماساژ نواحی تزریق ژل شده ممکن است توسط پزشک توصیه یا ممنوع شود. پس از رفع درد و حساسیت به لمس و در صورت توصیه پزشک، می‌توانید برای یکنواخت شدن ژل تزریق شده، ناحیه درمان را ماساژ دهید.
 • تبخال: اگر بعد از درمان دچار تبخال شدید، باید به پزشک مراجعه کنید تا اقدامات لازم برای جلوگیری از تشدید عفونت انجام شود.

ماندگاری تزریق ژل

مدت زمان ماندگاری ژل‌ها بسته به محصول مورد استفاده و ناحیه‌ای که درمان می‌شود، میان ۶ تا ۲۴ ماه است. برخی پزشکان ترجیح می‌دهند از ژل‌های موقت استفاده کنند. این انتخاب از آن جهت می‌باشد که در صورت بروز مشکلات ناشی از عوارض جانبی یک ژل دائمی، این عوارض نیز ممکن است دائمی باقی بمانند. هرچند استفاده از ژل‌های دائمی به طور کلی بی‌خطر است، اما پزشکان برای حفظ امکانات درمانی و جلوگیری از عوارض دائمی، بهتر می‌دانند از ژل‌های موقت استفاده کنند.

عوارض تزریق ژل

خطرات تزریق ژل معمولاً جزئی هستند، اما می‌توانند جدی به نظر برسند. حجم‌دهنده‌های تزریقی پوست به عنوان یک روش زیبایی با حداقل تهاجم در نظر گرفته می‌شوند. عوارض جانبی بسیار شایع هستند در حالی که عوارض جدی نسبتاً نادر می‌باشند. مشکل علائم عادی پس از درمان و عوراض جدی این است که کاملاً قابل مشاهده و ناراحت کننده هستند. زیرا ژل‌ها بر روی نواحی حساس پوست صورت استفاده می‌شوند. عوارض جانبی گزارش شده پس از تزریق ژل عبارتند از:

 • قرمزی در ناحیه‌ی تزریق
 • درد
 • سفتی
 • تورم
 • وجود توده‌ها و برآمدگی‌ها
 • کبودی
 • خارش
 • تغییر رنگ

بروز عوارض جانبی نادر کمتر گزارش شده است اما با این وجود بهتر است با آگاهی به این مشکلات تصمیم نهایی خود را برای تزریق ژل بگیرید:

 • عفونت
 • نشت ژل از محل تزریق
 • التهاب شدید
 • جا‌به‌جایی ژل
 • آسیب به عروق خونی
 • کوری (به دلیل تزریق ژل به داخل شریان و انسداد خون‌رسانی به چشم)
 • مرگ یا نکروز بافت (به دلیل مسدود شدن جریان خون)

هزینه تزریق ژل

ژل‌های مختلف هزینه‌های متفاوتی نیز دارند. پزشک هزینه‌ی احتمالی درمان را پیش از درمان با شما در میان خواهد گذاشت. اگر برای افزایش حجم نواحی مانند گونه‌ها به تزریق ژل نیاز داشته باشید، به طور کلی هزینه بیشتر خواهد بود زیرا نیاز به حجم بیشتری نسبت به حالتی است که برای برطرف کردن چین‌وچروک صورت استفاده می‌شوند. برای اطلاع دقیق از هزینه تزریق ژل در کلینیک رازی می‌توانید با شماره‌های ۰۲۱۸۸۳۳۴۰۲۹۰۲۱۸۸۳۳۳۲۵۹ تماس حاصل نمایید.

رضایتمندی زیباجو از تزریق ژل لب

در ویدئوی زیر می‌توانید رضایتمندی زیباجو عزیز از تزریق ژل لب توسط دکتر جمیلی را ببینید:

 

سوالات متداول

آیا تزریق ژل خطرناک است؟

معمولا خیر، بیشتر ژل‌های تزریقی زیبایی از انواع هیالورونیک اسید هستند که چون شبیه به نوعی پروتئین طبیعی انسان‌اند، واکنش آلرژیک ایجاد نمی‌کنند. در برخی افراد و کسانی که دچار بیماری‌های خاصی مانند آلرژی شدید یا پسوریازیس هستند تزریق ژل ممکن است عوارض جدی ایجاد کند.

آیا تزریق ژل درد دارد؟

خیر، معمولا پزشک برای به حداقل رساندن درد و ناراحتی زیباجو حین تزریق ژل، ناحیه درمان را با کرم و اسپری موضعی یا آمپول تزریقی بی‌حس می‌کند. بنابراین طی انجام کار هیچ دردی نخواهید داشت. بعد از تزریق ژل نیز بسته به ناحیه تحت درمان ممکن است کمی درد ایجاد شود که با مسکن‌های بدون نسخه قابل کنترل است.

چه زمانی می‌توان تزریق ژل را تکرار کرد؟

تزریق مجدد باید بین 1 تا 6 ماه پس از اولین تزریق انجام شود. هنگامی که ژل به خوبی در جای تزریق تثبیت شد ممکن است سالی یک بار نیاز به تکرار درمان باشد.

آیا باید برای گذراندن نقاهت تزریق ژل مرخصی بگیرم؟

معمولا خیر، تزریق ژل محدودیتی برای شما ایجاد نمی‌کند که نیاز به مرخصی داشته باشید. فقط اگر کار شما به گونه‌ای است که فعالیت فیزیکی زیادی دارید بهتر است حداقل 24 ساعت کار سنگین انجام ندهید.

آیا می‌توان در بارداری تزریق ژل انجام داد؟

خیر، به دلیل اینکه هنوز مطالعات کافی برای بررسی تاثیر ژل روی جنین انجام نشده، توصیه می‌شود در دوران بارداری این تزریق را انجام ندهید.

آیا می‌توان در شیردهی تزریق ژل انجام داد؟

خیر، مشابه سوال قبلی، به دلیل اینکه مطالعات بر روی تاثیر ژل بر روی شیر مادر کامل نیست توصیه می‌شود در دوران شیردهی این تزریق انجام نشود.

ماندگاری تزریق چه نوع ژل از همه بیشتر است؟

ماندگاری نتایج تزریق ژل متاثر از ناحیه درمان، غلظت ژل و متابولیسم بدن فرد است. اما به طور کلی تزریق انواع ژل‌های پلی متیل متاکریلات ماندگاری طولانی‌تری دارد.

آیا فیلر بینی با سایر ژل‌ها متفاوت است؟

فیلر بینی با سایر فیلرهای صورت متفاوت نیست، تنها مهارت پزشک در تزریق فیلر بینی بسیار پراهمیت‌تر از تزریق به سایر نقاط صورت است. زیرا در صورت تزریق به عروق خونی ممکن است نکروز بافت بینی رخ دهد که زیبایی چهره را به خطر می‌اندازد. Revolax، Juverderm و Restylane موثرترین و شناخته شده‌ترین برندهای فیلر پوست هستند که برای تزریق به بینی استفاده می‌شوند.

تفاوت ژل با بوتاکس چیست؟

بوتاکس و ژل دو نوع تزریق زیبایی هستند که هر دو با سوزن تزریق می‌شوند. بزرگترین تفاوت بین بوتاکس و ژل این است که بوتاکس برای کاهش خطوط ریز و چین‌وچروک از فلج کردن ماهیچه‌های زیرین استفاده می‌کند، اما ژل‌ها چین‌وچروک‌ها را پر می‌کنند.

ایمن‌ترین ژل چیست؟

ژل‌های اسید هیالورونیک از ماده‌ای مشابه با آنچه در بدن وجود دارد ساخته می‌شوند به همین دلیل انواع ژل هیالورونیک اسید جزو ایمن‌ترین ژل‌های موجود در بازار هستند.

کدام برند ژل برای تزریق به صورت مناسب‌تر است؟

نتایج ژل‌های الراويه كره، درمال استايل اتريش، مزو ژل جوانساز جالاپرو و پروفايلو، بیشتر از سایر ژل‌های پوستی صورت ماندگاری دارند.

از چه سنی می‌توان تزریق ژل انجام داد؟

هر فردی می‌تواند بعد از 18 سالگی تزریق ژل انجام دهد؛ اما عموما افراد بعد از 30 سالگی و باظهور علائم اولیه پیری اقدام به تزریق ژل برای رفع چروک‌ها و جوانسازی پوست می‌کنند.

مشاوره رایگان