یوسف آباد (تهران، میدان سلماس، ضلع شرقی میدان، پلاک 21، واحد 1 کلینیک پوست و مو رازی)

abdominoplasty

عمل جراحی زیبائی شکم یا ابدومینو پلاستی اقدامی تهاجمی جهت صاف و کشیده کردن شکم به وسیله ی خارج کردن پوست وچربی اضافی و سفت کردن عضلات جدار شکم میباشد.این عمل برخلاف اعمال جراحی محدود مثل پلک یا بینی یک اقدام جراحی عمده محسوب میگردد.

ابدومینوپلاستی برای افرادی که سلامت عمومی خوب ووزن ثابتی دارند سیگار نمیکشند وپوست اضافی به همراه عضلات جدا شده در خط وسط دارند میتواند ظاهر اندام را بهبود ببخشد.

این عمل جراحی بسته به میزان ومحل پوست اضافی و وضعیت عضلات جدار شکم ومیزان و محل چربی اضافی ممکن است از یک جراحی کوچک سرپایی به مدت زیر ۲ ساعت تا یک عمل جراحی وسیع وعمده با بیش از ۵ ساعت به طول بیانجامد،علاوه بر وضعیت شکم،توقع بیمار وسلامت عمومی وسابقه ی کشیدن سیگار میتواند در تصمیم گیری نوع عمل جراحی موثر باشد،در هر حالت بیمار تحت بیهوشی عمومی قرار خواهد گرفت به علاوه در موارد مینی ابدومینوپلاستی(عمل زیر ناف) شما ممکن است به فاصله ی کوتاهی مرخص شوید ولازم است در این صورت یک همراه قابل اطمینان از کیلینیک تا خانه وبرای یکی دو شب اول داشته باشید.تصمیم در مورد وسعت جراحی در ویزیت های قبل از عمل(حداقل ۲ویزیت) با توافق پزشک و بیمار حاصل خواهد شد .

۱٫کوچکترین،ساده ترین وراحتترین فرم جراحی “مینی ابدومینوپلاستی” است که از برش کوچکتری استفاده میشودو معمولا دور ناف برش ندارد.این جراحی که حدود ۲ساعت طول میکشد،برای بیمارانی مناسب است که مشکل پوست ویا چربی اضافی آنها مختص پایین شکم است.در افرادی که سلامت عمومی آنهابه دلیل بیماریهای طبی(مثل مشکلات قلبی یا سیگار و…) به خطر افتاده و امکان رفع آن فعلا موجود نیست.گاهی از این روش با یک نتیجه متوسط میتوان بهره برد.

۲٫در”ابدومینوپلاستی کامل” برش زیر شکم معمولا از یک پهلو تا پهلوی دیگر در زیر شکم امتداد می یابد و این روش برای فردی است که به حداکثر ترمیم نیاز دارد.جراح در این عمل پوست و عضلات را جابه جا میکند و در مواردی این جراحی وسیع ممکن است با ساکشن محدود همراه شود.شما در این جراحی برشی دور ناف خواهید داشت،زیرا لازم است نسوج اطراف ناف آزاد گردند.بعد از عمل جراحی لوله ای جهت خروج ترشحات به جا میماند که ممکن است چند روز در محل باقی بماند(درن).

۳٫’whole body lift’:یا ابدومینوپلاستی گرداگرد ،وسیع ترین عمل جراحی در این حیطه است که ممکن است در یک مرحله یا در دو نوبت مجزا انجام میگیرد.در این روش برش کاملا” به ناحیه ی پشت امتداد می یابد وبیمار در دو جهت روی تخت عمل خواهد خوابید،ابتدا به شکم وسپس به پشت.این جراحی برای افرادی که کاهش وزن بسیار شدید داشته اند،لازم میشود و اغلب خالی از عارضه نیست.

شما هر یک از این سه نوع جراحی را که داشته باشید احتیاج به مراقبت های بعد از عمل دارید.نوع پانسمان _طرز نگهداری از لوله ها(درن ها) فرم خوابیدن_فرم راه رفتن و نشستن به شما اموزش داده میشودو شاید برای چند هفته نیاز باشد از گن های مخصوص (شکم بند) استفاده کنید.

در عمل ابدومینوپلاستی کامل نتیجه عمل به همراهی و همکاری شما شدیدا وابسته است.اگر در هنگام مشاوره قبل از عمل به این نتیجه رسیدید که توانایی انجام مراقبت های بعدی را ندارید،یا زمان آن را در اختیار ندارید از پزشک بخواهید که به شما اقدامی ساده تر را پیشنهاد کند یا از جراحی حذر کنید.نکته ی مهمی دیگری که باید قبل از عمل با پزشک بر سر آن توافق کنید میزان استراحت از کار و زمان شروع فعالیت سنگین است.یک مینی ابدومینوپلاستی سبک ممکن است یک هفته تا ده روز دوره ی نقاهت داشته باشد ولی یک ابدومینوپلاستی کامل با دوختن عضلات جدار شکم و ساکشن پهلوها معمولا یک ماه تا گاهی ۶ هفته نیاز به استراحت از کارو ورزش دارد.

دوره ی آمادگی اکثرا مربوط به ترک دخانیات است.برای جراحی محدود و زیر ناف شاید ترک سیگار برای دو هفته قبل و بعد از عمل کافی باشد،اما برای جراحی کامل حداقل یک ماه قبل تا سه هفته بعد از جراحی باید هر گونه مصرف دخانیات قطع شود.کشیدن سیگار،قلیان حضور در کنار فرد سیگاری ،استفاده از پچ نیکوتین یا آدامس های نیکوتین ممنوع است.کاهش تعداد سیگار به هیچ وجه کافی نیست وباید مصرف به صفر برسد.این مهمترین نکته ی قابل پیشگیری در ترمیم زخم است.(نکته ی مهم دیگر ژنتیک است که قابل پیشگیری نیست)

هر گونه رژیم غذایی شدید از دو هفته قبل تا دو هفته بعد از عمل جراحی ممنوع است. در مورد قطعآسپیرین،پلاویکس،کومادین(وارفارین)باید با پزشک خود مشورت کنید. داروهای فشار خون و تیروئید با اطلاع پزشک باید ادامه یابد. مصرف داروهای غیر ضروری مثل ویتامین ها ومکمل های غذایی وتقویت کننده ها بهتر است از چند روز قبل تا چند روز بعد از جراحی قطع شود.

بسته به وسعت جراحی درجاتی از درد و تورم را تجربه خواهید کرد. معمولا درد مینی ابدومینوپلاستی قابل اغماض و درد ابدومینوپلاستی با ترمیم عضله متوسط تا شدید است.احساس درد و حساسیت ممکن است چند هفته و گاهی تا دو سه ماه در موارد جراحی کامل بطول بیانجامد، در عمل کامل خستگی و ضعف عمومی تا مدتی دیده می شود.

مثل هر جراحی دیگری خطراتی احتمال بروز دارند که در زمینه مناسب احتمال بروزشان افزایش نیز می یابند (مثل دیابت، بیماریهای قلبی، کبدی، ریوی یا مصرف سیگار)
-اسکار(محل برش) بدشکل
-خونریزی و هماتوم (تجمع خون)
-عفونت
-تجمع مایع
-لخته و آمبولی
-ترمیم ناکافی و باز شدن زخم
-سیاه شدن پوست (نکروز)
-بی حسی یا گزگز در نواحی پایین ناف
-خطرات ناشی از بیهوشی عمومی
-تغییر رنگ پوست
-تورم ناحیه ای
-نکروز چربی (مرگ سلول های چربی در یک ناحیه)
-عدم تقارن

مشاوره رایگان