یوسف آباد (تهران، میدان سلماس، ضلع شرقی میدان، پلاک 21، واحد 1 کلینیک پوست و مو رازی)

مزو امبدینگ یا طب سوزنی با نخ چیست؟ | کاربردها، نحوه انجام و عوارض

مزو امبدینگ

مزو امبدینگ یا طب سوزنی با نخ یک روش نوین جهت بهبود شرایط پوست و لاغری است. در مزو امبدینگ، رشته‌های نخ قابل جذب به زیر جلد پوست یا نقاط خاصی از عضلات وارد می‌شوند. این روش با تحریک مداوم نقاط طب سوزنی به طور گسترده برای لاغری و جوان‌سازی پوست مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نخ‌ها موجب افزایش تولید کلاژن، بازسازی و جوان‌سازی پوست می‌شوند. از کاربردهای مزو امبدینگ می‌توانیم به لیفت صورت و رفع چین‌وچروک پوست اشاره کنیم. استفاده از این روش و داشتن رژیم غذایی و سبک زندگی سالم به تسریع روند کاهش وزن و چربی‌سوزی کمک بسیاری می‌کند. عوارض جانبی مزو امبدینگ بسیار پایین بوده و در صورت اجرا توسط یک پزشک ماهر و باتجربه نیز به حداقل ممکن می‌رسد. متقاضیان روش مزوامبدینگ با توجه به کارایی بالا، عوارض بسیار کم و هزینه مقرون به صرفه در مقایسه با سایر روش‌های زیبایی، به طرز چشمگیری در حال افزایش است.

مزو امبدینگ چیست؟

مزو امبدینگ

مزو امبدینگ یا طب سوزنی با نخ روشی است که پزشک در آن نخ‌های قابل جذب را در نقاط خاص به‌ صورت زیر جلدی یا داخل عضلانی وارد بدن می‌کند. این نخ‌ها با استفاده از سوزن وارد پوست شده و به منظور تحریک تولید کلاژن در جای خود رها می‌شوند تا به بهبود خاصیت کشسانی و استحکام پوست کمک کنند. این روش اغلب برای لاغری، رفع چین‌وچروک، بهبود خطوط ریز و افتادگی پوست صورت و گردن استفاده می‌شود. تاثیر وجود این نخ در بدن، مشابه تاثیر داشتن سوزن‌های طب سوزنی است، یعنی با وجود این نخ‌ها درون بدن خود به طور مداوم در حال انجام طب سوزنی هستید. مشاهده نتایج طب سوزنی سنتی به استمرار و جلسات زیادی نیاز دارد. اما در روش مزو امبدینگ دیگر نیازی به تکرار مداوم این جلسات نیست و نتایج آن بسیار سریع‌تر از طب سوزنی سنتی قابل مشاهده خواهند بود.

آیا مزو امبدینگ واقعا تاثیرگذار است؟

برخی شواهد نشان می‌دهند که مزو امبدینگ می‌تواند بر بهبود زیبایی پوست، بخصوص رفع افتادگی و چین‌وچروک‌ها تاثیر بگذارد. مطالعات بسیاری، تاثیرات شگفت‌انگیز استفاده از مزو امبدینگ به همراه سایر روش‌های زیبایی مانند تزریق ژل و فیلر نتایج را نشان می‌دهند (منبع). مطالعه دیگری نیز با بررسی متقاضیانی که برای بهبود تقارن و زیبایی صورت خود از مزو امبدینگ استفاده کرده بودند، به این نتیجه رسید که مزو امبدینگ می‌تواند نتایج مطلوبی به همراه داشته است (منبع). بررسی‌هایی نیز درباره تأثیر مزو امبدینگ بر کاهش وزن و لاغری انجام شده است و برخی از آنها نشان می‌دهند که این روش می‌تواند بر کاهش چربی خصوصا در نواحی شکم تأثیر داشته باشد (منبع ۱، منبع ۲). با این حال، نتایج ممکن است با توجه‌ به عواملی همچون شرایط پوست و مهارت پزشک در هر فرد متفاوت باشد. به این نکته نیز توجه داشته باشید که نتایج مزو امبدینگ دائمی نیست و ممکن است پس از مدتی مجددا به انجام آن نیاز داشته باشید.

کاربرد و مزایای مزو امبدینگ

مزو امبدینگ شکم

مزو امبدینگ یا طب سوزنی با نخ دارای کاربردهای زیبایی و درمانی بسیاری است که در کاهش وزن و چربی شکم نیز نتایج ایمن، مثبت و طولانی مدتی را به همراه دارد. برخی از موارد استفاده مزو امبدینگ شامل:

 • جوان‌سازی صورت: نخ‌های مورد استفاده در مزو امبدینگ به تحریک جریان خون و بهبود آبرسانی پوست کمک می‌کنند و پوست شما را زیباتر و شاداب‌تر خواهد کرد.
 • کاهش چین‌وچروک: نخ‌های مورد استفاده در مزو امبدینگ برای تحریک تولید کلاژن و الاستین در پوست طراحی شده‌اند. کلاژن و الاستین دو نوع پروتئین هستند که به بهبود حالت سفتی و کشسانی پوست کمک می‌کنند. ورود این نخ‌ها به پوست، آسیب‌های کوچکی ایجاد می‌کند که پاسخ درمانی طبیعی بدن نسبت به این درمان را تحریک خواهد کرد. این پاسخ شامل تولید فیبرهای کلاژن و الاستین جدید است که باعث می‌شود خطوط و چین‌وچروک‌های پوست کاهش پیدا کند.
 • بهبود محل آکنه، زخم و اسکار: مزو امبدینگ با تحریک تولید کلاژن به بهبود بافت و رنگ پوست کمک کرده و موجب التیام اسکار و آکنه نیز خواهد شد. علاوه بر این، قراردادن نخ‌ها در زیر پوست ممکن است به افزایش جریان خون و تخلیه غدد لنفاوی نیز کمک کند. این امر موجب کاهش التهاب و تورم مرتبط با آکنه می‌شود.
 • کانتورینگ بدن: از مزو امبدینگ می‌توان برای لیفت کردن و سفت کردن پوست افتاده برخی نقاط بدن از جمله بازو، شکم و ران‌ استفاده کرد.
 • رفع غبغب: مزو امبدینگ با کاهش چربی و افزایش طراوت پوست موجب رفع یا کاهش غبغب نیز می‌شود.
 • رفع افتادگی پلک: مزو امبدینگ ممکن است در موارد خفیف تا متوسط، افتادگی پلک را نیز برطرف کند. نخ‌های وارد شده به پوست موجب سفت‌شدن پلک خواهند شد.
 • موارد درمانی: مزو امبدینگ علاوه بر کاربردهای متعدد در زمینه زیبایی، دارای جنبه درمانی نیز هست. از کاربردهای درمانی مزو امبدینگ می‌توانیم به تسکین عارضه‌های ناشی از ابتلا به بیماری‌های عصبی، سیاتیک، عارضه‌های مفصلی و توان‌بخشی پس از سکته مغزی اشاره کنیم.

کاهش وزن با مزو امبدینگ

مزوامبدینگ لاغری

مزو امبدینگ به شکل زیر می‌تواند موجب کاهش وزن شود:

 • بهبود هضم: مشکلات گوارشی مانند نفخ یا یبوست منجر به افزایش وزن و کاهش متابولیسم بدن می‌شوند. یک متخصص طب سوزنی ماهر با هدف قرار دادن نقاط طب سوزنی همچون معده، طحال، روده و کلیه در مزو امبدینگ به هضم بهتر غذا، بهبود مشکلات گوارشی و کاهش وزن فرد کمک می‌کند.
 • متعادل‌ ساختن هورمون‌ها: عدم تعادل در سطح هورمون‌ها اثرات منفی جدی بر بدن مانند نوسانات وزن و مشکل در کاهش وزن را به همراه دارد. بنابراین، طب سوزنی با نخ از طریق تحریک نقاط خاص و مربوط به تولید هورمون در بدن به حفظ تعادل هورمونی و کاهش وزن کمک زیادی خواهد کرد.
 • افزایش متابولیسم بدن: متابولیسم بدن تاثیر بسزایی بر کاهش وزن دارد. غده هیپوفیز یکی از بخش‌های کلیدی و تأثیرگذار بر سرعت متابولیسم است. با تحریک نقاط مربوط به غده هیپوفیز به کمک طب سوزنی با مزو امبدینگ می‌توانید متابولیسم بدن خود را افزایش دهید. با افزایش سرعت متابولیسم، بدن شما زمان بیشتری برای سوزاندن چربی‌ها خواهد داشت.
 • کاهش اشتها: با کمک تحریک نقاط خاصی از بدن در طب سوزنی می‌توان اشتها را کاهش داد. این روش با کاهش میل به غذا، منجر به کاهش وزن خواهد شد.
 • بهبود سلامت روان: مزو امبدینگ به مبارزه با اختلالات روان نیز کمک می‌کند. کاهش وزن تنها یک نبرد فیزیکی نیست، به‌خصوص اگر بنابر دلایل ذهنی به پرخوری مبتلا هستید. بسیاری از افراد هنگام مواجهه با استرس یا اضطراب دچار پرخوری عصبی شده و بیشتر از حد معمول غذا می‌خورند، زیرا غذا راهی سریع برای رسیدن به آرامش در هنگام ناراحتی این دسته از افراد است.

بنابراین، اگر روش‌های مختلفی را برای کاهش وزن امتحان کردید و به نتیجه مطلوب دست پیدا نکرده‌اید، از روش مزو امبدینگ کمک بگیرید. طب سوزنی با نخ یک گزینه عالی برای کاهش اشتها، استرس و وزن است.

لیفت صورت و بدن با مزو امبدینگ

 لاغری به روش مزو امبدینگ مزو امبدینگ با تحریک کلاژن‌سازی و افزایش حجم بافت زیر پوست موجب لیفت و جوانسازی صورت و بدن می‌شود. از این روش می‌توان برای جوانی و لیفت صورت، بینی، سینه و باسن استفاده کرد. افرادی که لیفت با مزو امبدینگ را به منظور تحریک کلاژن انجام می‌دهند، متوجه بهبود تدریجی رنگ و استحکام پوست خود خواهند شد. خطوط خنده و افتادگی پلک، خطوط اخم و چین‌وچروک‌های پوست صورت با مزو امبدینگ برطرف می‌شوند.

مزو امبدینگ با روش‌های مختلفی به لیفت صورت کمک می‌کند. نخ‌ها با کشیدن فیزیکی پوست به سمت بالا، یک اثر لیفتینگ فوری ایجاد می‌کنند که به کاهش ظاهر افتادگی پوست و چین‌وچروک کمک خواهند کرد. علاوه بر این، با افزایش تولید کلاژن در پوست، خاصیت ارتجاعی و استحکام پوست بهبود پیدا کرده و بافت و رنگ پوست نیز ظاهر بهتری به خود می‌گیرد. به‌ طور کلی، مزو امبدینگ یک روش جایگزین غیرجراحی مناسب برای جراحی سنتی لیفت صورت است.

مزو امبدینگ برای چه افرادی مناسب است؟

به‌ طور کلی مزو امبدینگ برای همه افرادی که می‌خواهند شرایط پوست بدن خود را بهبود ببخشند، روشی مناسب محسوب می‌شود. با این حال، افرادی که طب سوزنی با نخ برای آن‌ها مناسب باشد شامل:

 • افرادی که دچار افتادگی پوست در بخش‌های مختلف بدن خود هستند
 • افرادی که دارای  چین‌وچروک هستند
 • افرادی که در زیر پوست خود چربی دارند
 • افرادی که نمی‌خواهند و یا به دلیل ابتلا به بیماری‌های زمینه‌ای نمی‌توانند جراحی زیبایی انجام دهند
 • افرادی که می‌خواهند از این روش جهت تثبیت نتایج سایر روش‌ها مانند مزوتراپی استفاده کنند

چه افرادی نمی‌توانند مزو امبدینگ انجام دهند؟

افراد دارای شرایط زیر کاندیدای مناسبی برای انجام مزو امبدینگ یا طب سوزنی با نخ نیستند و نمی‌توانند از این روش استفاده کنند:

 • افرادی که دارای زخم یا عفونتی در بدن خود هستند
 • افرادی که از بیماری‌های پوستی جدی، دیابت شدید و هرگونه اختلال در عملکرد پوست و بافت‌های زیر جلدی ناشی از بیماری‌های مختلف رنج می‌برند
 • افرادی که دارای مشکل انعقاد خون هستند
 • مروزامبدینگ بهتر است در طول دوره قاعدگی انجام نشود
 • افراد باردار نباید در این دوران از مزو امبدینگ یا سایر مدل‌های طب سوزنی استفاده کنند

نحوه انجام مزو امبدینگ

نحوه انجام مزو امبدینگ

پیش از انجام مزو امبدینگ به فرد متقاضی پیشنهاد می‌شود که حداقل ۵ روز قبل از انجام طب سوزنی با نخ از استعمال دخانیات، مصرف الکل و هر چیز مانند مصرف داروهای ایبوپروفن و آسپرین که ممکن است خطر خونریزی یا کبودی را افزایش دهد، خودداری کند. روش وارد کردن نخ‌ها به داخل بافت پوست  با توجه‌ به هر پزشک متفاوت است، اما معمولا ابتدا در محل مورد نظر  بی‌حسی موضعی استفاده می‌شود و سپس با یک سوزن مخصوص که نخ درون آن قرارمی‌گیرد، مزو امبدینگ انجام می‌شود. پزشک در هنگام انجام این کار اطمینان حاصل می‌کند که نخ‌ها به‌درستی در جای خود قرار گرفته‌اند. مدت زمان جلسات مزو امبدینگ به ناحیه پوست و مهارت پزشک بستگی دارد. این کار در کلینیک‌های مختلف ممکن است از ۲۰ دقیقه تا یک ساعت زمان ببرد. تعداد جلسات و فاصله بین جلسات مزو امبدینگ نیز با توجه به شدت تغییرات مورد نظر، ناحیه درمان و متابولیسم بدن هر فرد با فرد دیگری متفاوت است.

مزو امبدینگ برای لاغری معمولا نیازی به تکرار ندارد و فرد با رعایت رژیم غذایی می‌تواند کاهش وزن خود را پس از دستیابی به نتیجه مطلوب حفظ کند. لیفت سینه و باسن ممکن است به دو یا سه جلسه درمان طب سوزنی با کاشت نخ نیاز داشته باشد. معمولا پس از حصول نتایج مورد نظر هر ۶ الی ۱۲ ماه یکبار باید این کار تکرار شود تا ماندگاری نتایج حفظ شود.

مراقبت‌های بعد از مزو امبدینگ

مزو امبدینگ معمولاً دوره نقاهت طولانی ندارد و پس از کاشت نخ‌ها می‌توان بلافاصله به زندگی روزمره بازگشت. البته توصیه می‌شود که نکات مراقبتی زیر را به منظور افزایش اثربخشی مزو امبدینگ و جلوگیری از بروز عوارض احتمالی در نظر داشته باشید:

 • به مدت یک هفته ورزش و فعالیت بدنی شدید انجام ندهید
 • تا ۱۰ روز از رفتن به استخر، سونا و جکوزی اجتناب کنید
 • برای جلوگیری از بروز عفونت، آنتی‌بیوتیک مصرف کنید
 • بهداشت را در ناحیه کاشت نخ رعایت کنید.
 • از ماساژ و فشار دادن ناحیه‌ای که نخ‌ها درون آن قرار گرفته است، خودداری کنید
 • از کرم‌های مرطوب‌کننده در ناحیه مورد نظر استفاده نکنید
 • اگر نخ‌ها درون پوست صورت قرار گرفته‌اند، به مدت چند روز آن ناحیه را آرایش نکنید
 • از خوابیدن روی محلی که نخ‌ها درون آن قرار گرفته است، اجتناب کنید
 • در صورت مشاهده هرگونه التهاب، عفونت یا خارج‌شدن نخ‌ها به پزشک خود مراجعه کنید

از چه نخ‌هایی در مزو امبدینگ استفاده می‌شود؟

 طب سوزنی نخی

در حال حاضر در مزو امبدینگ از دو نوع نخ با جنس‌های متفاوت استفاده می‌شود. اولین نوع آن، نخ کتگوت (Catgut) است که طی ۱۰ تا ۲۰ روز جذب می‌شود و تأثیر مورد نظر را ایجاد می‌کند. این نخ از روده گاو ساخته می‌شود و ممکن است در برخی افراد آلرژی ایجاد کند. استفاده از این نوع نخ مدت زمان رسیدن به نتایج را طولانی‌تر کرده و احتمال ابتلا به عفونت با آن در مقایسه با نخ‌های PDO بیشتر است.

نخ Polydioxanone یا PDO معمولا پس از شش تا هشت ماه کاملا جذب می‌شود. نخ PDO خطر بروز عفونت و حساسیت را به حداقل می‌رساند و اثرات آن معمولا تا ۱۸ ماه حفظ می‌شود و در مدت زمان کوتاه‌تری نیز انجام می‌شود.

نخ‌ها همچنین می‌توانند مونو یا اسکرو باشند. نخ امبدینگ نوع مونو، صاف است و نوع اسکرو نیز دور سوزن پیچیده می‌شود. نخ اسکرو به دلیل دارا بودن چگالی بالاتر، دارای طول یکسانی با نخ مونو است و تغییرات قابل‌ توجه‌تری نیز ایجاد خواهد کرد.

عوارض مزو امبدینگ چیست؟

مزو امبدینگ دارای عوارض جانبی جدی نیست و یک روش امن محسوب می‌شود (منبع). به همین دلیل افراد برای دستیابی به اهداف زیبایی و درمانی خود تمایل زیادی به انجام آن دارند. عوارض جزئی مزو امبدینگ معمولا طی ۲۴ الی ۴۸ ساعت پس از انجام کار برطرف می‌شوند. برخی از عوارض جانبی احتمالی این روش شامل:

 • درد
 • خونریزی جزئی
 • کبودی
 • التهاب پوست
 • فرورفتگی پوست
 • بیرون آمدن نخ‌ها از پوست

هزینه مزو امبدینگ

هزینه مزو امبدینگ به عوامل متعددی بستگی دارد که برخی از آنها شامل:

 • تعداد نخ‌های استفاده شده: اصلی‌ترین عامل تأثیرگذار بر هزینه مزو امبدینگ تعداد نخ‌های استفاده شده است. معمولا نواحی شکمی و قسمت‌هایی از بدن که به نخ‌های بیشتری نیاز دارند، دارای هزینه بالاتری خواهند بود.
 • نوع نخ‌های مورد استفاده: هزینه مزو امبدینگ به نوع نخ مورد استفاده نیز بستگی دارد. انواع مختلف نخ‌ها ممکن است هزینه‌های متفاوتی داشته باشند اما معمولا نخ‌هایی که دارای ماندگاری بالاتری هستند، هزینه بالاتری نیز خواهند داشت.
 • هزینه‌های اضافی: برخی هزینه‌های اضافی مانند داروها بعد از مزو امبدینگ می‌توانند بر هزینه کلی تأثیر بگذارد.
 • محل کلینیک: هزینه مزو امبدینگ با توجه‌ به محل کلینیک یا مرکز پزشکی متفاوت است. قیمت‌ها ممکن است در مناطقی که هزینه‌های زندگی گران‌تر است، کمی بالاتر باشد.
 • تجربه و سابقه پزشک: هزینه مزو امبدینگ به تجربه و سابقه پزشک نیز بستگی دارد. پزشکان باتجربه و ماهرتر معمولا برای خدمات خود هزینه بالاتری دریافت می‌کنند.

سخن آخر

مزو امبدینگ یا طب سوزنی با نخ یک روش زیبایی است که شامل قرار دادن نخ‌های قابل جذب در زیر پوست برای لیفت و رفع چین‌وچروک‌ها و همچنین چربی‌سوزی و کاهش وزن می‌شود. شیوه عملکرد این روش همانند طب سوزنی سنتی است با این تفاوت که نخ‌ها موجود در پوست باعث می‌شود تا زمان جذب این نخ‌ها، بدن در وضعیتی قرار بگیرد که انگار همیشه تحت طب سوزنی قرار دارد. نخ‌ها پس از واردشدن به بدن، پوست را به تولید کلاژن تحریک می‌کنند که این به بهبود بافت و قابلیت ارتجاعی پوست کمک می‌کند. مزو امبدینگ اگر با رژیم غذایی و یک طرز زندگی سالم همراه باشد، می‌تواند با تحریک بدن و افزایش متابولیسم روند کاهش وزن و چربی‌سوزی را افزایش دهد. نخ‌های مزو امبدینگ به‌سادگی و با یک سوزن مخصوص درون پوست قرار می‌گیرند و پس از انجام این کار، فرد می‌تواند به زندگی عادی خود بازگردد. این روش اگر توسط یک پزشک ماهر و باتجربه انجام شود، عوارض خاصی را برای فرد به همراه نخواهد داشت.

سوالات متداول

آیا مزو امبدینگ دردناک است؟

اگرچه آستانه تحمل درد هر فرد جهت ارزیابی درد ناشی از طب سوزنی بسیار مهم است، اما اکثر افرادی که مزو امبدینگ انجام داده‌اند، اذعان داشتند که مزو امبدینگ اصلا دردناک نیست.

مزو امبدینگ بهتر است یا طب سوزنی؟

کارکرد مزو امبدینگ تقریبا مشابه طب سوزنی است، اما از آنجایی که این روش در مقایسه با طب سوزنی به جلسات متعدد و مراجعه مستمر به پزشک نیاز ندارد، نتایج بهتری داشته و تأثیرگذاری بیشتری خواهد داشت. دلیل این موضوع هم این است که تا جذب‌شدن نخ‌ها در بدن که عموما چندین ماه طول می‌کشد، انگار بدن فرد به‌ صورت شبانه‌روزی تحت طب سوزنی است.

چه تعداد نخ در مزو امبدینگ برای لاغری کاشت می‌شود؟

به طور کلی تعداد نخ مورد نیاز برای انجام مزو امبدینگ به تشخیص پزشک و تغییرات مورد انتظار شما بستگی دارد.

عمق فرو رفتن سوزن برای انجام مزو امبدینگ چقدر است؟

با توجه به اهداف مورد نظر، نخ‌های مزو امبدینگ می‌توانند به صورت زیر جلدی و در عمق نهایتا ۲ سانتی‌متری عضله کاشت شوند.

مزو امبدینگ بیشتر برای اهداف زیبایی استفاده می‌شود یا درمانی؟

مزو امبدینگ بیشتر برای کاهش وزن، از بین بردن چربی‌های زیر پوست و لیفت صورت و بینی استفاده می‌شود.

چه زمانی بعد از انجام مزو امبدینگ می‌توان ورزش کرد؟

معمولا ۲۴ الی ۴۸ ساعت بعد از انجام مزو امبدینگ و برطرف شدن التهابات ناشی از کاشت نخ می‌توان ورزش‌های نرم و فعالیت بدنی سبک را شروع کرد. بهتر است برای انجام فعالیت‌های بدنی شدید تا یک هفته پس از مزو امبدینگ صبر کنید.

چه زمانی پس از مزو امبدینگ می‌توان به زندگی عادی بازگشت؟

بلافاصله پس از انجام مزو امبدینگ می‌توانید به زندگی عادی و کارهای روزمره خود بازگردید.

آیا نتایج مزو امبدینگ بلافاصله مشخص می‌شود؟

اگر از مزو امبدینگ برای کاهش وزن و از بین بردن چربی استفاده شود، معمولا چند ماه طول می‌کشد تا به نتیجه دلخواه خود برسید. اما اگر از مزو امبدینگ برای لیفت صورت یا بهبود پوست استفاده شود، مدت زمان مشاهده نتایج آن کمتر خواهد بود.

آیا فقط با مزو امبدینگ می‌توان لاغر شد؟

خیر. برای کاهش وزن و حذف چربی‌های زیر پوست، علاوه بر مزو امبدینگ باید رژیم غذایی و داشتن سبک زندگی سالم را نیز رعایت کنید.

مشاوره رایگان