یوسف آباد (تهران، میدان سلماس، ضلع شرقی میدان، پلاک 21، واحد 1 کلینیک پوست و مو رازی)

پی آر پی مو

پلاکت‌ها سلول‌هایی در بدن ما هستند که وجود آن‌ها برای فرآیند بازسازی در بدن و تولید بافت‌های جدید ضروری و حیاتی است. پلاکت‌ها دارای عناصر رشد بسیاری مانند پروتئین و مواد فعال‌ساز سلول‌های بدن هستند.

به خاطر تأثیر زیادی که پلاکت‌ها در بازسازی و بهبود بافت‌های بدن و تحریک عوامل رشد در بدن دارند، محققان را به این فکر انداخته‌اند که می‌توانند از پلاکت‌ها به‌عنوان دارو و ماده‌درمانی استفاده کنند. در واقع جداسازی و آماده کردن پلاسما، سال‌های زیادی است که در شاخه‌های دیگر پزشکی به کار می‌رود.

PRP (پی آر پی) یا درمان با پلاسمای غنی از پلاکت، یک روش نوین برای درمان ریزش مو در خانم‌ها و آقایان است. اساس پی آر پی موی سر ، درمان با پلاکت‌های خون است که به‌آسانی بعد از گرفتن یک نمونه خون از بدن، جداسازی و آماده می‌شود. بعد از آماده‌سازی پلاسمای خون، این ماده مستقیماً به نواحی که ریزش موی شدید دارند، تزریق می‌شود. تزریق مستقیم پلاسما به محل ریزش مو مزایای بسیار فراوانی دارد چراکه پلاکت‌های موجود در پلاسما مستقیماً بر عناصر رشد مو تأثیر می‌گذارند و باعث شروع روند تکثیر سلول‌ها و بازسازی مو می‌شوند.

با انتخاب کلینیک سیب سرخ برای انجام PRP (پی آر پی)، این اطمینان را خواهید داشت که درمان ریزش موی شما توسط افراد متخصص و با بهترین روش‌ها انجام خواهد شد. آزمایشگاه پیشرفته کلینیک سیب سرخ دارای پیشرفته‌ترین امکانات و تجهیزات موردنیاز است و بنابراین کوچکترین نگرانی در مورد گرفتن خون و جداسازی پلاسمای خون نخواهید داشت. تمام تلاش متخصصین ما در کلینیک سیب سرخ ارائه بهترین خدمات بر مبنای تجربه بالای آن‌ها در زمینه درمان ریزش مو است. در کلینیک روش‌های زیادی ازجمله PRP (پی آر پی) برای درمان ریزش مو انجام می‌شود. اعتقاد ما این است که بیمار باید در مورد تمامی مراحل درمان به‌خوبی آگاهی و اطلاع داشته باشد و در تمامی ‌روند درمان کاملاً احساس راحتی کند.

درمان ریزش مو به روش پی آر پی چیست و این روش چگونه عمل می‌کند؟

روش PRP (پی آر پی) یک روش ساده و بدون جراحی و با استفاده از مواد طبیعی است. در ابتدا یک نمونه خون از شما گرفته می‌شود و این خون در لوله آزمایشگاه ریخته شده و لوله آزمایشگاه حاوی خون در دستگاه سانتریفیوژ قرار داده می‌شود. با عملکرد دستگاه سانتریفیوژ پلاکت‌های خونی از دیگر اجزای خون جدا می‌شوند. در این زمان متخصص، پوست سر شما و محل تزریق پلاکت را آماده می‌کند. او پوست سر را ضدعفونی می‌کند و مقداری کرم بی‌حس‌کننده به پوست سر می‌زند.

سپس پلاسمای غنی از پلاکت به نواحی از سر که بیشتر دچار ریزش مو شده‌اند، تزریق می‌شود و توسط دستگاه میکرونیدلینک ماساژ داده می‌شود تا بدین طریق فولیکول‌های مو تحریک شوند و پلاکت تزریق‌شده بهتر در ریشه‌ی مو نفوذ کند. کل جلسه درمانی PRP (پی آر پی) در حدود یک ساعت طول می‌کشد.

بعد از جلسه درمان با روش PRP (پی آر پی)

جلسه درمانی بسته به‌شدت ریزش مو بین یک تا دو ساعت طول می‌کشد. ازآنجایی‌که محل تزریق پلاکت در ابتدا کمی ‌ملتهب می‌شود، ممکن است بیمار کمی ‌احساس درد و ناراحتی در پوست سر خود داشته باشد. توصیه ما به بیماران این است که از داروهای ضدالتهاب و مسکن برای تسکین درد یا التهاب پوست سر استفاده نکنند چراکه این داروها در روند اثرگذاری PRP (پی آر پی) اختلال ایجاد می‌کنند. برای رسیدن به نتایج دلخواه لازم است این روش درمانی چند جلسه انجام شود. برخی از بیماران تنها سالی یک بار به تزریق PRP (پی آر پی) نیازمندند.

نقش عناصر رشد مو در درمان ریزش مو

۵۵% از خون، از ماده‌ی پلاسما تشکیل شده است. پلاسمای خون حاوی گلبول‌های سفید و قرمز خون، پلاکت‌ها، پروتئین، مواد معدنی، ویتامین‌ها و الکترولیت‌ها است و با گردش خون در بدن این مواد به‌تمامی سلول‌های بدن رسانده می‌شود.

دو جزء بسیار مهم از PRP (پی آر پی) یا همان پلاسمای غنی از پلاکت، سیتوکین‌ها (دسته‌ای از مولکول‌های پروتئینی که در پاسخ به یک تحریک٬ ترشح می‌شوند و می‌توانند باعث رشد یا تغییر سلول‌ها شوند) و عناصر رشد هستند.

عناصر رشد در واقع پروتئین‌هایی هستند که توسط سلول‌های خاصی در بدن تولید می‌شوند. با تولید این پروتئین‌ها روند تکثیر سلولی و بازسازی بافت‌های آسیب‌دیده فعال می‌شود. برای درمان ریزش مو لازم است عناصر رشد به سلول‌های ریشه‌ی مو که ضعیف شده‌اند، رسانده شود تا روند رشد و بازسازی مو فعال شود.

با دانستن این موضوع که پلاکت‌های خون دارای این عناصر رشد می‌باشند، می‌توان به این نتیجه رسید که با تزریق PRP (پی آر پی) در ریشه‌های ضعیف مو، عناصر رشد بر سلول‌های ریشه‌ی مو اثر می‌گذارند و موجب تکثیر سلولی و رویش مجدد مو می‌شوند و درواقع با تزریق پلاکت در سر، فولیکول‌های مو وادار به بازسازی و احیا می‌شوند. بدین ترتیب با استفاده از روند طبیعی بازسازی در بدن شخص، ریزش موی او درمان می‌شود.

آیا تزریق PRP (پی آر پی) روش ایمنی است؟

روش تزریق PRP (پی آر پی) یک روش کاملاً ایمن است که هیچ‌گونه عوارض و خطرتی ندارد. PRP (پی آر پی) یک روش بدون جراحی و بدون درد است که به‌سادگی انجام می‌شود. پلاسمای حاوی پلاکت، خود یک ماده‌ی ضدمیکروب و یک ضدالتهاب بیولوژیکی است و بنابراین عملکردی دفاعی و ضد عفونت دارد. سال‌های زیادی است که از روش تزریق PRP (پی آر پی) برای درمان زخم‌های مختلف (مانند زخم‌های ارتوپدی، زخم‌های مزمن، سوختگی و جای برش جراحی) استفاده می‌شود و بنابراین واضح است که این روش نه‌تنها عوارضی ندارد بلکه موجب آغاز روند بهبود و بازسازی در بدن می‌شود.

کاندیدای مناسب برای درمان ریزش مو به روش پی آر پی

افرادی که موی سر آن‌ها نازک شده و افرادی که به علت آلوپسی ژنتیکی موهای بالای سر آن‌ها دچار ریزش شده و همچنین زنانی که موهای بالای سر آن‌ها (مانند الگوی ریزش موی مردان) ریزش پیدا کرده، همگی کاندید‌های مناسبی برای این روش هستند. این روش باید طی هشت جلسه درمانی که بین آن دو هفته فاصله وجود دارد، انجام شود. در مدت زمان بین درمان‌ها ممکن است متخصص شما مصرف دارو‌های ضد ریزش مو مانند ماینوکسیدل و پروپریکا را تجویز کند. همچنین ممکن است بنا به صلاحدید متخصص شما روش درمان با تزریق PRP (پی آر پی) با دیگر روش‌های درمان ریزش مو مانند درمان با سلول‌های بنیادی ترکیب شود.

همه‌ی افراد کاندید مناسبی برای این روش نیستند. افرادی که در پوست سر خود عفونت دارند، افرادی که سابقه‌ی عفونت‌های ویروسی مانند شینگل را دارند، افراد مبتلا به دیابت، افراد مبتلا به اختلالات انعقاد خون و افرادی که داروهای ضد انعقاد خون مانند آسپرین مصرف می‌کنند، کاندید‌های مناسبی برای این روش نیستند.

همچنین درصورتی‌که فولیکول‌های مو به‌طور کامل از بین رفته باشند این روش احتمالاً تأثیرگذار نخواهد بود و برای این بیماران روش کاشت مو مناسب‌تر است.

مزایای درمان ریزش مو با روش تزریق PRP

درمان ریزش مو به روش PRP (پی آر پی) مزایای بسیاری دارد. استفاده از عناصر رشد سلولی که در پلاکت‌ها موجود است، علاوه بر رویش مجدد موها موجب سلامت بیشتر مو و ضخیم شدن تارهای نازک مو می‌شود. این روش برای افرادی که نمی‌توانند از دیگر روش‌های درمان ریزش مو و طاسی مانند کاشت مو استفاده کنند، بسیار مفید است. در مواردی که موها ضخامت خود را ازدست‌داده‌اند، استفاده از روش کاشت مو چندان مؤثر نیست اما این روش برای درمان نازک شدن و ضعیف شدن موها بسیار مؤثر است.

از دیگر مزایای این روش:

  • این روش بسیار ساده است و نیازی به جراحی ندارد
  • امکان انجام تزریق به دفعات وجود دارد
  • هر جلسه درمانی تنها بین ۶۰ تا ۹۰ دقیقه طول می‌کشد
  • این روش ایمن و نتایج آن قابل‌اطمینان هستند
  • دوره ریکاوری پس از درمان بسیار کوتاه است
  • نتایج نهایی این روش کاملاً طبیعی است.
مشاوره رایگان