یوسف آباد (تهران، میدان سلماس، ضلع شرقی میدان، پلاک 21، واحد 1 کلینیک پوست و مو رازی)

عمل جراحی زیبایی فک و چانه (جلو و عقب کشیدن چانه)

jchane

بسیاری از افراد می‌خواهند چانه‌ی آن‌ها شکلی متفاوت و برجسته‌تر داشته و خواهان دائمی بودن این تغییر هستند. برای این بیماران، جراحی برجسته‌سازی چانه یک روش درمانی عالی است. بزرگ کردن و بهبود ظاهر چانه را می‌توان با حرکت دادن استخوان چانه انجام داد. می‌توان با کمک این روش، شکاف‌های ایجادشده در چانه و زیر آن بر روی خط فک را نیز پر کرد.

چانه‌ی کوچک و عقب رفته عارضه‌ای نسبتاً شایع است. برجسته‌سازی چانه معمولاً همراه با جراحی بینی و یا لیفت صورت انجام می‌شود، البته می‌توان آن را به ‌تنهایی نیز انجام داد. متخصصین کلینیک زیبایی رازی با تشخیص متقاضی مناسب قبل از انجام جراحی و استفاده از پیشرفته‌ترین تجهیزات، می‌توانند افرادی که تحت جراحی زیبایی چانه قرار می‌گیرند را به بهترین نحو درمان کنند. نتایج و اثرات بی‌نظیر این جراحی  باعث شده تا افراد برای رفع مشکل خود به این عمل روی آورند. درصورتی که می‌خواهید نوبت  رزرو کنید یا به  اطلاعات بیشتری در این خصوص نیاز دارید می‌توانید با شماره‌های ۰۲۱۸۸۳۳۴۰۲۹ – ۰۲۱۸۸۳۳۳۲۵۹ تماس حاصل نمایید.

jchane5

جراحی زیبایی چانه (ژنیوپلاستی)


jchane4

جراحی زیبایی چانه یک روش جراحی است که در آن استخوان چانه جابجا می‌شود. این جراحی می‌تواند با استفاده از پروتز چانه یا با جابه‌جایی استخوان فک انجام شود. بیش‌ازحد جلو بودن چانه یا عدم توازن استخوان آن می‌تواند باعث شکل ناپذیری در این ناحیه از صورت شود. جراحی چانه می‌تواند با تغییر اندازه و موقعیت چانه بهبودی در ظاهر کلی آن ایجاد کند.

ظاهر جلویی صورت به وسیله ارتفاع بینی و چانه تعیین می‌شود. عدم توازن در طول، عمق و ارتفاع چانه ممکن است به تنهایی یا همراه با عدم توازن فک وجود داشته باشد. برجستگی چانه می‌تواند کم، زیاد، بسیار زیاد یا کم باشد.

انواع


افقی

jchane3

اگر چانه‌ی شما بیرون زده است، می‌توان با برداشتن بخشی از استخوان چانه و یا حرکت دادن آن رو به عقب، این مشکل را رفع کرد. همچنین می‌توان عقب رفتگی چانه را با اضافه کردن بافت استخوانی و یا با جلو بردن استخوان فک درمان کرد.

عمودی

jchane2

برداشتن و یا اضافه کردن بافت استخوانی و یا ایمپلنت چانه می‌توانند حجم چانه را افزایش یا کاهش دهند.

ترکیب

می‌توان تغییرات عمودی و افقی را هم‌زمان باهم بر روی چانه اعمال کرد. علاوه بر تغییرات ایجادشده بر روی چانه، جراح می‌تواند با استفاده از ایمپلنت، گونه‌های شما را نیز برجسته‌تر کند. در جلسه‌ی  مشاوره در مورد تمامی روش‌های جراحی که می‌توانند برای مورد شما مناسب باشند بحث و گفتگو خواهد شد. همچنین از زوایای مختلفی از صورت شما با استفاده از اشعه‌ی ایکس عکس‌برداری می‌شود تا میزان اصلاحات موردنیاز مشخص شود. سی تی اسکن نیز برای انجام ایمپلنت و یا اصلاحات پیشرفته‌تر ممکن است لازم شود.

مشاوره


در جلسه مشاوره اولیه، پزشک مشکل شما را تشخیص داده و آن را مورد بررسی قرار می‌دهد. اگر مشکل شما فقط مربوط به چانه باشد، جراحی روی آن ممکن است کافی باشد. اما اگر بدشکلی در سطح استخوان فک ایجاد شده باشد، روش درمانی مناسب و دقیق مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

نحوه‌ی درمان


پس از بی‌حس کردن منطقه، یک برش در داخل دهان، موازی با شیار دندان‌های تحتانی ایجاد می‌شود. با این کار قسمت سمفیز استخوان دیده خواهد شد. سپس قسمت موردنظر استخوان علامت‌گذاری شده و جراحی با استفاده از تیغ و مته انجام می‌شود. موقعیت چانه‌ی بریده‌شده در محل مناسب تثبیت شده و با استفاده از پیچ و پلاک‌های ریز تیتانیومی محکم می‌شود. پس از اطمینان از عدم وجود خونریزی، عضلات و لثه‌ها ترمیم می‌شوند. سپس زخم‌های ایجادشده پانسمان می‌شوند.

پس از جراحی فک


در صورت امکان باید پانسمان تا بیست‌وچهار ساعت پس از عمل جراحی بر روی زخم باقی بماند. باید انتظار عوارضی چون تورم در صورت و سوزن سوزن شدن لب تحتانی را داشته باشید. در دو تا سه روز اول پس از انجام عمل، خون‌آلود شدن بزاق بسیار محتمل است. تا ۲۴ ساعت پس از انجام عمل، مسواک زدن و قرقره‌ی آب‌نمک گرم، باید تا زمان اولین جلسه‌ی مشاوره‌ی پس از عمل، سه بار در روز انجام شود.

خطرات جراحی زیبایی چانه


هر عمل جراحی با خطرات خاص خود همراه بوده و مهم است که شما خطرات همراه با هر عمل از جمله خونریزی، بی‌حسی لب و عفونت را بشناسید. انتخاب یک فرد برای قرار گرفتن تحت عمل جراحی، به مقایسه‌ی بین خطرات و مزایای عمل بستگی خواهد داشت. با اینکه اکثر بیماران عوارض پس از عمل را تجربه نمی‌کنند، شما باید هرکدام از این مشکلات را با دکتر در میان بگذارید.

معایب و مزایا


مزایا

یکی از مزایای جراحی زیبایی چانه و فک این است که همانند هر عمل ارتوگناتیک دیگر، می‌توان تغییرات صورت را قبل از انجام عمل بر روی کامپیوتر شبیه‌سازی کرد. می‌توان میزان و جهت حرکت چانه را پیش‌بینی کرده و به بیمار برای تصور آثار ناشی از عمل کمک کرد. یکی دیگر از مزایای این عمل، پایداری آثار ناشی از آن است که به دلیل ترمیم استخوان‌ها پس از تغییر موقعیت آن‌ها می‌باشد. معمولاً ردی از این عمل جراحی بر روی صورت باقی نمی‌ماند به‌جز یک زخم کوچک که می‌توان در صورت درخواست بیمار آن را از بین برد. همچنین می‌توان ظاهر چانه را به هر نحوی تغییر داد. می‌توان آن را از جهت عمودی کوچک کرده و از جهت افقی بزرگ کرد، همچنین برعکس. همچنین می‌توان عرض چانه را کاهش داده و حالت V مانند آن را در فک تحتانی افزایش داد که این روزها رواج زیادی دارد.

معایب

این درمان نسبتاً تهاجمی است چرا که لازم است تا استخوان فک بریده شود. این کار خونریزی زیادی را به همراه خواهد داشت. همچنین احتمال بی‌حس شدن لب‌ها و دندان‌های تحتانی بالاست چرا که محل ایجاد برش بر روی استخوان به عصب تحتانی صورت نزدیک است. با اینکه آسیب دائمی به عصب یک عارضه‌ی بسیار نادر است، احتمال وقوع آن وجود دارد. پس از انجام عمل جراحی، میزان تورم صورت بسیار بیشتر از ایمپلنت چانه خواهد بود.

دیگر روش‌های زیبایی چانه


jchane1

در صورتی‌که چانه‌ی شما تورفته و یا احساس می‌کنید که اندازه‌ی آن با دیگر اجزای صورت شما همخوانی ندارد و نمی‌خواهید تحت عمل جراحی قرار بگیرید، ایمپلنت چانه و یا تزریق ژل و چربی به چانه می‌تواند ظاهر خط فک شما را بهبود بخشیده و تعادل و توازن  چهره‌ی شما را بهتر کند. ماده‌ی مورد استفاده برای ایمپلنت معمولاً سیلیکون بوده که در جلوی چانه قرار می‌گیرد. در برخی از موارد لازم است که از تزریق چربی که از دیگر نواحی بدن برداشته می‌شود و یا از تزریق ژل استفاده کرد. ایمپلنت چانه و تزریق ژل و چربی در برخی از موارد قبل از جراحی زیبایی فک انجام می‌شود تا حالت چهره اصلاح‌شده و فرد بتواند ظاهر چهره‌ی خود را پس از انجام عمل جراحی ببیند.

 

 

آثار ناشی از درمان تا چه مدت باقی می‌مانند؟


میزان پایداری آثار ناشی از هر عمل ممکن است متفاوت باشد، ولی عمل جراحی استخوان دائمی‌تر بوده و نتایج آن نسبت به تکنیک‌های ایمپلنت چانه، قابل پیش‌بینی تر می‌باشند، چرا که احتمال حرکت کردن ایمپلنت و یا عفونت پایین است. پزشک قادر خواهد بود شما را در مورد آثار محتمل عمل راهنمایی کند.

مشاوره رایگان