یوسف آباد (تهران، میدان سلماس، ضلع شرقی میدان، پلاک 21، واحد 1 کلینیک پوست و مو رازی)

درمان لک صورت (ملاسما یا لکه های قهوه ای پوست)

ccxcxxc

ملاسما اختلال رنگدانه‌ای پوست است که به‌صورت لکه‌های قهوه‌ای بر روی صورت بزرگسالان ظاهر می‌شود. هر دو طرف صورت، به‌ویژه گونه‌ها، تیغه بینی، پیشانی و لب بالایی، درگیر این مشکل می‌شوند. برخی بیماران ممکن است علائم خفیفی تنها در چند ناحیه فوق‌الذکر داشته باشند. این مشکل به‌ویژه برای افرادی با پوست تیره بسیار شایع است. لک صورت غالبا در افرادی با پوست رنگی و ۹۰% در خانم‌ها دیده می‌شود. بیمارانی با پوست قهوه‌ ای، به‌ویژه در نواحی که بیشتر در معرض نور خورشید قرار می‌گیرند، بسیار مستعد ملاسما هستند.

 اگر به ملاسما دچار هستید و از تلاش برای پوشاندن آن با لوازم آرایشی یا صرف هزینه‌های بسیار برای درمان‌های خودسرانه‌ای که نتایج مطلوب به دنبال ندارد،خسته شده‌‌اید، خوب است مشاوره‌ای با پزشک داشته باشید و به‌دنبال درمان مناسب برای مشکل خود باشید. لک صورت به تشخیص منحصر به‌فرد نیاز دارد به‌طوری‌که درمان مناسب، بتواند برای آن نوع پوست انجام شود. در برخی موارد، درمان اشتباه انجام می‌شود که می‌تواند موجب شود پوست تیره‌تر شود. متخصصین کلینیک زیبایی رازی نوع لک صورت را دقیقا تشخیص داده و برای نتیجه‌ای فوق‌العاده، درمان مناسب انجام می‌دهند.

 کلینیک رازی خدمات مختلف لیزر درمانی، میکرودرم ابریژن و کرم درمانی را برای بهبود و درمان لک صورت ارائه می دهد. این روشها نتیجه دلخواه و چشمگیری را به همراه دارند. برای آشنایی بیشتر با این روشهای درمانی یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره‌های ۰۲۱۸۸۳۳۴۰۲۹ –  ۰۲۱۸۸۳۳۳۲۵۹  تماس حاصل فرمایید.

علت لک صورت


fnbv

اگرچه علت دقیق لکه های قهوه ای روی پوست شناخته شده نیست، افراد مبتلا، اغلب سابقه خانوادگی از این مشکل دارند. به‌علاوه، تغییر در وضعیت هورمونی، به‌ویژه بارداری و قرص‌های ضد بارداری، معمولا با بروز ملاسما مرتبط هستند و ملاسما، اغلب با نام “ماسک بارداری” شناخته می‌شود. تاکنون دیده نشده است که درمان جایگزینی هورمون یائسگی موجب ملاسما شود.

قرار گرفتن در معرض نور و آفتاب، از معمول‌ترین دلایل بروز لک صورت هستند. نور ماوراءبنفش خورشید و نور مرئی لامپ‌ها، می‌تواند سلول‌های تولید رنگدانه در پوست، با نام ملانوسیت، را برای تولید رنگدانه‌های بیشتر، تحریک کند.

ملانوسیت‌ها در کسانی فعالیت ویژه دارند که پوست سیاه یا قهوه‌ای دارند. حتی مقادیر کم نور، مانند زمان رانندگی در اتومبیل یا راه‌رفتن فاصله پارکینگ تا فروشگاه، می‌تواند موجب ملاسما شود و ممکن است دلیل دوام طولانی مدت این مشکل در بسیاری از افراد باشد.

تحریک‌ پوست، در حین التیام یافتن، می‌تواند رنگ قهوه‌ای تولید کند و هرگونه تحریک صورت در افراد دچار ملاسما، ممکن است باعث بدتر شدن آن شود. اگرچه ملاسما می‌تواند موجب لکه‌های قهوه‌ای زیاد روی پوست و تنش روانشناختی و تاثیر منفی بر کیفیت زندگی شود، ولی فقط در ناحیه صورت ایجاد می‌شود و به هیچ‌گونه بیماری درونی یا اختلال عملکرد اعضای بدن، مرتبط نیست.

علائم


ملاسما موجب لکه‌های پوست تغییر‌رنگ داده، روی پیشانی و صورت می‌شود که می‌تواند در محدوده‌ای از رنگ قهوه‌ای روشن تا قهوه‌ای تیره، بسته به نوع پوست، تفاوت رنگ داشته باشد. این لکه‌های قهوه‌ای، روی صورت به‌صورت قرینه پخش شده‌اند و بیشتر روی نواحی از بدن دیده می‌شوند که در معرض نور خوشید قرار دارند. در خانم‌های باردار، به‌دلیل تغییرات هورمونی، این مشکل ممکن است پیش آید، که در این صورت با عنوان ماسک بارداری شناخته می‌شود. این لکه‌های قهوه‌ای، معمولا در پیشانی، تیغه بینی، هر دو گونه و چانه پخش می‌شوند.

ماسک بارداری موجب می‌شود لکه‌های قهوه‌ای پروانه‌ای شکل روی صورت ظاهر شود، به‌همین دلیل، با نام پیگمنتیشن پروانه‌ای هم شناخته می‌شود. این مشکل ممکن است بر روی بازوها و ناحیه گردن هم دیده شود. این لکه‌ها بی‌ضرر بوده و هیچ عارضه جدی، به غیر از مشکلات زیبایی ندارند. با پایان دوره بارداری، یا توقف هورمون درمانی، پیگمنتیشن، طی چند ماه، معمولا خودبه‌خود از بین می‌رود یا کم‌رنگ می‌شود. در درصد بسیار کمی از خانم‌ها، این لکه‌ها هرگز به‌طور کامل از بین نمی‌روند.

تشخیص


vvbbn

تشخیص این مشکل اصولاً با بررسی نحوه پخش لکه‌های پوستی و وجود عوامل خطر مانند بارداری و درمان هورمونی و غیره صورت می‌گیرد. برخی آزمایشات با استفاده از اشعه نور خاصی که پوست را تحت تأثیر قرار می‌دهند، انجام می‌شود و این آزمایشات به تعیین تعداد لایه‌های پوستی که درگیر شده‌اند کمک می‌کنند.

درمان لک صورت


درمان موضعی

cvnv]]

رایج‌ترین درمان، ترکیبی سه‌گانه از درمان موضعی، شامل هیدروکینون، کرم رتینوئید و دارو‌های کورتونی می‌باشد. اگر بیماران نسبت به یکی از این ترکیبات، تحریک پذیری نشان دهند، یا فرمولاسیون سه‌گانه، موجود نباشد، ترکیبات دیگر با دو جزء یا یک ماده به تنهایی می‌تواند به‌عنوان جایگزین درنظر گرفته شود. از موادی که به تنهایی لحاظ می‌شوند، هیدروکینون موثرترین آنها می‌باشد.

لایه‌بردارهای شیمیایی

ggpxl;

لایه‌بردارهای گلیکولیک اسید، می‌توانند ظاهر رنگدانه‌های تیره ناشی از لک صورت را با لایه‌برداری لایه سطحی پوست، بهبود ببخشند. این روش، معایب یا ناراحتی‌های بسیار ناچیزی درپی دارد. یک سری از لایه‌بردارهای کلیکولیک اسید، زمانی بیشترین تاثیر را دارند که در ترکیب با یک سری درمان‌های میکرودرم ابریژن، هر دوهفته یک‌بار، مورد استفاده قرار گیرند.

لیزردرمانی

cfgb

این روشی بسیار موثر در درمان لک صورت است که با عنوان درمان از طریق جوانسازی پوست با لیزر شناخته می شود. برای بسیاری از افراد، این روش به‌عنوان آخرین راه ممکن پس از بی‌تاثیر بودن دیگر درمان‌ها، مورد استفاده قرار می‌گیرد. هنگام انتخاب این نوع درمان، سه نوع لیزر درمانی، علاوه بر داروهای موضعی، وجود دارند که می‌توان از میان آن‌ها انتخاب نمود.

ثابت شده که استفاده از یک یا چند مورد از این درمان‌ها، موثرترین حالت برای این شرایط است. استفاده از لیزر درمانی ممکن است موجب بهبود ملاسما نشود ولی با دارودرمانی و درمان‌های مکرر، به درمان لکه قهوه ای روی پوست روی بدن شما کمک می‌کند. وقتی لیزردرمانی انجام می‌دهید، لایه‌ای از پوست که دچار تغییر رنگ شده است، برداشته می‌شود. استفاده از این نوع درمان، می‌تواند پرهزینه باشد، بنایراین، ممکن است بهتر باشد، دیگر روش‌ها یا درمان‌ها را امتحان کنید یا صبر کنید تا مشکل از بین برود و مانند روز اول شود.

 

 

میکرودرم ابریژن

cvnbvc

میکرودرم ابریژن، روشی تقریبا بدون درد و بدون جراحی است که ممکن است برای تخفیف ملاسما و جوانسازی پوست با استفاده از وسیله‌ای که حداقل خراش را ایجاد می‌کند، برای خراش ملایم پوست، لایه‌برداری لایه خارجی ضخیم‌تر و ناهموار، و برجا گذاشتن پوستی جوان‌تر، درخشان و سالم، مورد استفاده قرار گیرد.

اگرچه صورت، معمول‌ترین ناحیه برای انجام میکرودرم ابریژن است، همه نواحی پوست، از جمله گردن، سینه، کمر و دست‌ها می‌توانند مورد درمان قرار گیرند. پوست، در ابتدا کاملا بدون لایه محافظ است ولی با کرم‌های تجویزشده، مرطوب و محافظت می‌شود، درحالی‌که یک لایه جدید پوست تشکیل می‌شود (معمولا ۷-۱۰ روز طول می‌کشد). پوست جدید، صورتی رنگ است که این رنگ در یک دوره ۴-۶ هفته‌ای به‌تدریج محو می‌شود. همانند درمان با لیزر CO2، با روند بهبود، کلاژن بیشتری در پوست تولید می‌شود. بنابراین، مزایای آن با گذشت زمان، مشخص‌تر می‌شود.

پیشگیری از لکه قهوه ای روی پوست


cfvhbcf

برای پیشگیری از لک صورت و لک قهوه‌ای، روش‌های زیر به عنوان بهترین راه‌ها مطرح می‌شوند:
– پوشیدن ماسک، نقاب آفتاب‌گیر و کلاه مناسب هنگام بیرون رفتن در نور خورشید. این اقدامات می‌توانند برای حفاظت از پوست در برابر اشعه مضر آفتاب مفید باشند.
– استفاده از کرم‌های ضدآفتاب با عامل محافظتی (SPF) حداقل ۳۰. این کرم‌ها می‌توانند به طور قابل توجهی در جلوگیری از لکه‌ها مؤثر باشند.
– استفاده از محصولات آرایشی برای پوشاندن لکه‌ها. این محصولات می‌توانند به شما کمک کنند تا ظاهر لکه‌ها را پوشش دهید.
– در صورتی که به شما تشخیص داده شده است که با این مشکل روبرو هستید، بهتر است موهای صورت خود را با موم برداری نکنید زیرا این کار می‌تواند مشکل را تشدید کند.

اگرچه این مشکل پوستی جدی نیست و در اکثر موارد خودمحدود می‌شود، اما اقدامات پیشگیرانه مذکور می‌توانند به شما در کاهش احتمال بروز و شدت آن کمک کنند. توصیه می‌شود با متخصص پوست و زیبایی مشورت کنید تا راهنمایی‌های مورد نیاز را در خصوص مراقبت از پوستتان دریافت کنید.

مشاوره رایگان