یوسف آباد (تهران، میدان سلماس، ضلع شرقی میدان، پلاک 21، واحد 1 کلینیک پوست و مو رازی)

اتوپلاستی :مزایا ، عوارض و هزینه جراحی اتوپلاستی

sdvsdv

افرادی که گوش طبیعی دارند، اغلب حتی متوجه آن هم نمی‌شوند. اما افرادی که گوش آنها بزرگ یا شکسته است یا حتی فقط بخش کوچکی از گوش را دارند، تمام مدت به آن حساس هستند. به خصوص، کودکان به خاطر حساسیت بالایشان نسبت به مشکلات گوششان، این موضوع را به عنوان یک نقص جدی درک می‌کنند. حتی کودکان با شکل متفاوت گوش، اغلب هدف استهزاء و زورگویی قرار می‌گیرند و این تحت تأثیر قرار گرفتن، به اعتماد به نفس و توانایی آنها در برقراری ارتباط اجتماعی ضربه می‌زند. اما خوشبختانه، اصلاح ناهنجاری‌های گوش از جمله عمل‌های جراحی زیبایی است که می‌توان آن را حتی در سنین ۵ یا ۶ سالگی انجام داد. در واقع، بهتر است شکل و ناهنجاری گوش در اسرع وقت اصلاح شود.

گوش‌های برجسته یا گوش‌های خیلی بزرگ، می‌تواند تعادل حالت چهره فرد را از بین ببرد و در نگاه اول توجه دیگران را به خود جلب نماید. اگر از شکل و ظاهر گوش خود یا کودک خود راضی نیستید، می‌توانید اتوپلاستی را برای بهبود ظاهر گوش خود در نظر بگیرید. بهترین راه فهمیدن اینکه آیا اتوپلاستی مناسب شما یا کودکتان است، مشاوره با متخصصین جراحی زیبایی می‌باشد. متخصصین ما در کلینیک زیبایی رازی، جهت کسب بهترین نتیجه، تمامی جوانب امر را در جلسه مشاوره، مد نظر قرار می‌دهند. بیماران از نتیجه اتوپلاستی و ظاهر کلی چهره خود بعد از عمل، بسیار راضی بوده و اعتماد به نفس آنها به‌طور قابل توجهی افزایش پیدا می‌کند. پسرها قبل از انجام این عمل باید موی خود را کوتاه نمایند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در این زمینه و یا رزرو نوبت می توانید با شماره های ۰۲۱۸۸۳۳۴۰۲۹ – ۰۲۱۸۸۳۳۳۲۵۹ تماس حاصل نمایید. همکاران ما آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند .

مزایا


اتوپلاستی لاله گوش:

 • به‌طور موثر و برای همیشه موقعیت گوش را تغییر می‌دهد.
 • می‌تواند تحت بی‌حسی موضعی یا بی‌هوشی خفیف (در کلینیک با مراکز جراحی) انجام شود.
 • بسیار موثر بوده و میزان عوارض آن پایین است.
 • علاوه بر مزیت زیبایی، عواطف و احساسات فرد را نیز بهبود می‌بخشد.

متقاضی مناسب


bds

اتوپلاستی یک روش جراحی است که برای اصلاح گوش‌های نامتقارن، گوش‌های بسیار بزرگ و/یا گوش‌های برجسته استفاده می‌شود. این روش می‌تواند بر روی بیماران از هر رده سنی، شامل کودکان نیز، انجام شود. با این حال، توصیه می‌شود که اتوپلاستی لاله گوش تا زمانی که رشد گوش کودک متوقف نشده و بدنشان به اندازه کافی رشد نکرده باشد تعویق شود، زیرا آنها ممکن است قدرت تحمل جراحی را به آسانی نداشته باشند.

متقاضیان مناسب اتوپلاستی باید:

 • از سلامت جسمی برخوردار باشند
 • دچار عفونت درمان نشده یا مزمن گوش نباشند
 • غضروف گوش مستحکم داشته باشند که مناسب اصلاح کردن باشد
 • انتظارات منطقی از این جراحی داشته باشند

مصرف هر دارویی که با ترمیم گوش تداخل ایجاد می‌کند، باید قبل و بعد از عمل اتوپلاستی متوقف شود. به علاوه، اگر دخانیات مصرف می‌کنید، جهت ترمیم مناسب گوش، لازم است که حداقل دو هفته قبل و بعد از جراحی، مصرف دخانیات را ترک نمایید.

اگر جراحی اتوپلاستی را برای کودک خود مد نظر دارید، کودکتان باید حداقل ۵ ساله باشد و بتوانند به درستی عمل جراحی اتوپلاستی را درک کنند، تا بتوانند با آگاهی در مورد انجام یا عدم انجام آن تصمیم بگیرند.

چه کسی مناسب عمل جراحی اتوپلاستی نیست؟


از آنجایی که هیچ دو گوشی در یک فرد یکسان و کاملاً متقارن نمی‌باشد، افرادی که قصد انجام جراحی اتوپلاستی را دارند، باید بدانند که اتوپلاستی، گوش آنها را کاملاً متقارن نمی‌کند. بنابراین، جراحی زیبایی گوش برای افرادی که انتظار غیر واقع‌بینانه از جراحی گوش دارند، همچنین افرادی که نمی‌توانند دستورات پس از جراحی که در زیر به آن اشاره می‌شود را به‌طور کامل رعایت نمایند، برای انجام این جراحی مناسب نمی‌باشند.

بیمارانی که دارای جای زخم و گوشت اضافه روی گوششان یا سایر قسمت‌های بدن خود هستند، باید در نظر داشته باشند که جراحی اتوپلاستی نیر ممکن است همین نوع زخم‌ها را روی گوش آنها به جای گذارد.

نهایتاً، کودکانی که دارای عفونت جدی گوش هستند یا قصد انجام جراحی پرده گوش، استخوان پشت گوش، یا لوزه را دارند، قبل از انجام جراحی اتوپلاستی، باید تا بهبودی کامل عفونت گوش یا جراحی‌های نام برده صبر کنند.

 

 

اتوپلاستی چه مشکلاتی را بر طرف می‌کند؟


معمول‌ترین نواقصی از گوش که با جراحی زیبایی قابل اصلاح می‌باشد، عبارتند از:

 • لاله بزرگ گوش
 • گوش آویزان یا گوش خرگوشی که استخوان حلزونی گوش (بخش داخلی گوش خارجی) بجای رشد موازی، با زاویه نسبت به سر رشد می‌کند.
 • گوش فنجانی که بخش بیرونی گوش به‌طور نامنظم رشد می‌کند و باعث برجسته شدن گوش می‌شود.
 • گوش استال یا ولکان. نقص شکل ظاهری گوش، تاشدگی غیر عادی و غیر معمول گوش یا رشد ناقص گوش.
 • گوش گل کلمی. نقص لاله گوش که با ضربه و التهاب ایجاد می‌شود.
 • گوش پوست تخم مرغی (انحنای خارجی لبه گوش همچنین چین و تاهای لاله گوش وجود ندارد و مشاهده نمی‌شود)
 • نقص گوش تلفنی
 • ماکروتیا (گوش خیلی بزرگ)
 • میکروتیا (گوش خیلی کوچک)

نحوه انجام جراحی اتوپلاستی


sdvsvdb

جراحی زیبایی گوش چیزی حدود ۲ تا ۳ ساعت زمان می‌برد و به‌صورت سرپایی روی بیماران انجام می‌شود. نوع بی‌حسی مورد استفاده، به سن بیمار بستگی دارد. برای بیماران خیلی کم سن بی‌هوشی عمومی و برای کودکان بزرگ‌تر و بزرگسالان، بی‌حسی موضعی و تزریق آرامبخش اعمال می‌شود. جراحی زیبایی لاله گوش با ایجاد یک برش کوچک در پشت گوش، در راستای خط طبیعی گوش، جایی که گوش یه سر متصل می‌شود، آغاز می‌شود.  سپس غضروف برش داده شده یا خم می‌شود تا ظاهر مطلوب خود برسد. در برخی انواع جراحی زیبایی گوش، پوست گوش برداشته شده، اما غضروف دست نخورده باقی می‌ماند و جهت کاهش برجستگی گوش، فقط کمی در محل خود خمش داده می‌شود.

بعد از تراشیدن غضروف لاله گوش به شکل دلخواه، جای برش بخیه شده و جهت ثابت نگه داشتن گوش در جای خود تا زمان التیام کامل گوش، باندپیچی می‌شود. به منظور دستیابی گوش به ظاهری متقارن‌تر، حتی اگر فقط یک گوش نقص و مشکل داشته، باشد، جراحی روی هر دو گوش انجام می‌گیرد.

 

 

دوره نقاهت و بهبودی اتوپلاستی


پس از انجام عمل جراحی زیبایی گوش بایستی مراقبت‌هایی صورت گیرد. هرچند ممکن است گوش تا چند روز درد و نبض داشته باشد، معمولاً بیماران یک ساعت بعد از انجام عمل، کاملاً احساس راحتی می‌کنند. چند روز پس از جراحی زبیایی گوش، بانداژ دور سر با یک پوشش جراحی جایگزین می‌شود که تا چند هفته بعد از جراحی و تا زمان کشیدن بخیه‌ها روی گوش باقی می‌ماند. بیمارانی که تحت جراحی اتوپلاستی قرار گرفته‌اند، تا دوهفته بعد از جراحی باید از خوابیدن به طرفین خودداری نمایند. حدود یک هفته بعد از جراحی زیبایی گوش، اغلب بیماران قادر خواهند بود که فعالیت روزانه خود را از سر بگیرند. بعد از ترمیم و التیام کامل گوش‌ها، معمولاً یک جای زخم کمرنگ پشت آنها باقی می‌ماند که معمولاً با گذر زمان محو می‌شوند و به دلیل موقعیت مناسبشان، عملاً دیده نمی‌شوند.

خطرات و عوارض اتوپلاستی


عوارض جراحی زیبایی لاله گوش نادر و معمولاً جزئی هستند. در درصد کمی از بیمارانی که تحت جراحی زیبایی گوش قرار گرفته‌اند ممکن است لخته خون روی گوش یا عفونت در غضروف گوش ایجاد شود. این مشکلات یا خود به خود یا با مداخلات پزشکی یا مصرف آنتی بیوتیک بر طرف می‌شوند. یکی دیگر از عوارض جراحی زیبایی گوش، می‌تواند تغییر حساسیت پوست در محل جراحی باشد. همچنین ممکن است بیمار از نتیجه و ظاهر گوش خود پس از جراحی راضی نباشد. فرد نباید انتظاز تطابق کامل گوش‌ها خود را با هم داشته باشد، حتی گوش‌های طبیعی هم کاملاً متقارن نیستند.

 

 

هزینه عمل اتوپلاستی گوش


 

 

هزینه جراحی زیبایی گوش بسیار متغیر است. متوسط قیمت جراحی زیبایی گوش شامل هزینه بی‌هوشی، تجهیزات اتاق عمل و سایر هزینه‌های مربوطه می‌باشد. هزینه جراحی زیبایی گوش، بسته به هزینه جراح (بر حسب میزان تجربه وی)، نوع عمل جراحی زیبایی گوش مورد استفاده و همچنین محل انجام عمل متفاوت خواهد بود. هزینه‌های جراحی زیبایی گوش شامل موارد زیر می‌گردد:

 • هزینه جراح
 • هزینه تجهیزات جراحی یا بیمارستان
 • هزینه بی‌‌هوشی
 • تجویز دارو
 • گارمنت (پوشش) بعد از جراحی
 • و آزمایشات پزشکی.
مشاوره رایگان